23 Film Martijn Fischer wint prijs in Toronto Albert en Onno weer samen? 'The Little Foxes': Amerikaanse klassieker bij het Nationale Toneel Media Entertainment Antoine Uitdehaag regisseert The Little Foxes, een sociale aanklacht uit 1939. „Het gevoel in de zaal is voor mij belangrijk." De korte film Koningsdag, met in de hoofd rol Hazesacteur Martijn Fischer, heeft de Adult Jury Award gewonnen voor beste kor te film op het Toronto International Film Festival Kids. Steven Wouterlood tekende voor de regie van de film uit 2015. Albert Verlinde staat open voor een hereniging met zijn ex-man Onno Hoes. Het stel ging in 2014 uit elkaar. „We hebben het ontzet tend fijn en gezellig, we sluiten niets uit", aldus Verlinde. Een Amerikaanse set ting, dat ligt Antoine Uitdehaag (65) wel. Op dit moment regisseert hij The Little Foxes van Lillian Hellman bij het Nationale Toneel. Het stuk gaat over heb zuchtige middenstanders in het Amerika van de dertiger jaren die voor het grote geld gaan, en desnoods over lijken. „Die Amerikanen slagen erin stukken te schrijven die de fami lieverhoudingen op een heftige manier ontrafelen en openbre ken", zegt hij. „Wat ik daaraan lekker vind, is dat ze over grote gevoelens gaan, maar dat ze met veel humor verteld worden en te gelijkertijd een directheid en naaktheid hebben. Het is ook aan trekkelijk materiaal voor acteurs. Karakters met vlees op de botten, waar je veel van je persoonlijk heid en ervaring in kwijt kan." „Ik werd er in Duitsland, waar ik veel werk, over getipt. Ik las het, was enthousiast en heb ik het bij DeLaMar Producties aan ieder een laten lezen. We wilden het gaan brengen, maar toen bleken de rechten bij het Nationale To neel te liggen. Theu Boermans zou het regisseren, maar die had uiteindelijk geen tijd. Toen heeft hij mij gebeld: 'Je wilde The Little Foxes toch zo graag? Waarom kom je het niet bij ons regisse ren?'" „Ja, als freelanceregisseur ben ik een vrij man. The Little Foxes is in Nederland voor het eerst in Den Haag gespeeld, direct bij het ver schijnen in 1939. Mooi dat het daar nu terug is. Als ik het bij DeLaMar had geregisseerd, zou het geen totaal andere voorstel ling zijn geworden. Wel met an dere acteurs, maar ik werk met dezelfde mensen als creatief team." „Ik ervaar dat niet zo en ik voel het ook niet bij het publiek. Er wordt flink gelachen, maar het is ook adembenemend stil op mo menten dat het om de ernst van de zaak gaat. Het is een licht schurende en satirische manier waarop ik het behandel. Maar als Regina (Anniek Pheifer) tegen haar zieke man Horace zegt 'Ik wil dat je doodgaat', hakt dat er toch wel in. Dat is een Who's Af raid of Virginia Woolf-achtige con frontatie tussen man en vrouw die behoorlijk diep gaat en echt wel aankomt. „Ik heb bij dit stuk geprobeerd het voor nu ook 'kloten' te geven. Daarbij heb je humor nodig, an ders wordt zo'n stuk wel heel grij zig en heilig. Wij gaan als men sen uit 2016 op een andere ma nier met grote thema's om. Cy nisme en humor en ironie spelen tegenwoordig mee. We nemen het sociale onrecht niet minder serieus, maar we hebben nu wel het vermogen om ook te kunnen lachen om verschrikkelijke prole ten als Ben, gespeeld door Mark Rietman. „Waar je er vijftig jaar geleden alleen maar naar keek en zei 'dat zijn erge mensen', mogen we er nu om lachen. Het gevoel in de zaal is voor mij belangrijk. Het publiek maakt de beweging van humor naar verstilling moeite loos mee. Voor die mensen maak ik theater." DINSDAG 26 APRIL 2016 Cultuur 'Zonder humor wordt het heel grij zig en heilig' The Little Foxes kwam via een om weg op uw pad. U bent lid van de artistieke leiding van DeLaMar Producties. Kunt u dan wel een regie in Den Haag doen? door Hans Smit Humor is bij u een belangrijk ingre diënt, terwijl Lillian Hellman het stuk bijna als een sociale aanklacht heeft geschreven, tegen het graaien en zelfverrijken. Zit dat elkaar niet in de weg? The Little Foxes van het Nationale To neel toert t/m 15/6 door het land. Info: www.nationaletoneel.nl Actrice Anniek Pheifer in The Little Foxes, foto Kurt van der Eist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23