©3 Zoon van Saudische koning Salman komt met rigoureus hervormingsplan 14 NIEUWS Saudi-Arabië hervormt zijn economie om minder afhankelijk te worden van de olie. Ook de geldsmijterij is voorbij. GRATIS GRATIS rente De ïnruiluetie geldt on de complete collectie zitmeubelen en interieurs RIYAD. Plaatsvervangend kroon prins Mohammed bin Salman weet dat alles anders moet. Hij is de vader van het grootscheepse hervormingsplan en heeft geluis terd naar de laatste waarschuwing van het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Als Saudi-Arabië on danks de almaar dalende olieprij zen zijn uitgavenpatroon zou handhaven, is het binnen vijf jaar door al zijn reserves heen. De almachtige koninklijke fami lie bestuurt het land echter nog als een kroondomein, waar het geld nog altijd tegen de plinten klotst. Er moest onlangs zelfs een staatslening worden afgesloten om het begrotingstekort te dich ten. Omdat de inkomsten van het land voor 80 procent afhankelijk zijn van de verkoop van olie en de prijs ervan sinds 2014 ruim is ge halveerd, is dat geen verrassing. Bovendien blijft Saudi-Arabië gro te hoeveelheden wapens kopen (vorig jaar nog voor 46 miljard dol lar), zit een enorm leger bureau craten vooral op zijn handen en wordt er veel geld over de balk ge smeten. Naar schatting 80 tot 100 miljard gedurende de laatste paar jaar. Onder aanvoering van kroon prins Mohammed bin Salman al Saud (30), die van westerse diplo maten de bijnaam 'Mijnheer Alles' heeft gekregen, gaat het roer om. De zoon van koning Salman, die minister van Defensie is (de jong ste ter wereld), presenteerde giste ren hervormingsplan 'Visie 2030', na de goedkeuring door het kabi net. Nooit eerder is de economie sinds de stichting van het konink rijk Saudi-Arabië in 1932 zo opge schud. Het plan voorziet in min der afhankelijkheid van olie-ex port, en het creëren van alternatie ve inkomstenbronnen, waaronder meer toerisme, en het aantrekken van buitenlandse investeringen. Van het staatsoliebedrijf Aramaco, het grootste ter wereld, wordt een holding met beursgenoteerde dochterondernemingen gemaakt. Met een waarde van naar schat ting 2 tot 2,5 biljoen dollar. Maxi maal 5 procent van Aramco zal naar de beurs worden gebracht. Het fonds wordt gebruikt voor de ontwikkeling van de steden (infra structuur), het creëren van banen en voor handhaving van subsidies aan de armen. Voor bijvoorbeeld water. Ook wordt er geld vrijge maakt voor de ontwikkeling van mijnbouw en een eigen mili tair-industrieel complex. De hol ding, die daarvoor volgend jaar het licht ziet, staat onder controle van de staat maar krijgt ook een beursnotering. De gedachte achter het complex is dat als Saudi-Ara bië zich op grote schaal blijft be wapenen het zelf een deel van de productie ter hand kan nemen. Plaatsvervangend kroonprins Mohammed lichtte het plan toe in een interview met de staatszen- der Al Arabiya, nadat de koning Salman officieel zijn fiat had gege ven. De presentatie is een beproef de tactiek omdat daarmee wordt voorkomen dat er, bij een perscon ferentie, lastige vragen kunnen worden gesteld. Prins Mohammed gaf wel toe dat Saudi-Arabië 'een probleem' heeft met zijn militaire uitgaven. „Als ik een Saudische militaire ba sis bezoek dan zie ik marmer op de vloeren, muren die prachtig zijn afgewerkt en ook de rest heeft een vijfsterrenbehandeling gehad. Maar als ik een Amerikaan se basis bezoek, zie ik leidingen in het plafond en vloeren van ce ment." Prins Mohammed, sinds begin vorig jaar in functie, is er alles aan gelegen om van Visie 2030 een succes te maken. Het politieke lot van de plaatsvervangend troonop volger is eraan verbonden. Mo hammed staat bekend als een kalm, pro-westers bestuurder. Met zijn plannen stelt hij in elk geval de eigen bevolking gerust. Ge vreesd werd voor belastingverho gingen en subsidieverlagingen maar die blijven grotendeels uit. 'Op een Saudische basis zie ik marmer. Op een Amerikaanse zie ik leidingen' foto Getty Images vertoon van a«^GSTE de M-l - s op VJ\W in 12 maandelijkse termijnen HYBRIDEFIETS HYBRIDEFIETS 'Mijnheer Alles' de kroonprins gooit het roer helemaal om door Hans van Zon 2+Hoek Moderne hoel bekledingen; Norm E wooni Bijzonder rr uitstrallng! kleurcombii Mohammed bin Salman, kroonprins ^&OOP' of betaal uw aankoop tegen Vrijdag Let op! Geld lenen kost geld aJt Inclusief bijpassende arm- en leefkussens. Tevens leverbaar met houten poot Normaal JISS/ woonlandschap Olso (298xi98cm) Moderne leefhoek als grote uitvoering in Supreme inclusief sierkussens. Mooi detail zijn de strakke chroompoten. Tevens leverbaar in een groot aantal bekledingen en kleuren. En zelfs op deze actieprijs Krijgt u nog de HOOCSTE INRUILKORTINC! Normaal KÏÏJ®®®,- En zelfs op deze actieprijs Krijgt u nog de HOOCSTE INRUILKORTINC! 3+2 zits Rio Ruim en comfortabel relaxbankstel uitgevoerd in stof Supreme. Rugkussens voorzien van ergonomische lendesteun. Leverbaar in diverse kleuren stof, kunstleder en leder. Inclusief 4 Relaxsystemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14