Stiltecoupé? Meestal is dat de kakelzone! -y NIEUWS 13 Op eigen kracht zijn Republikeinen Ted Cruz en John Kasich kansloos. Dus werken ze samen tegen de miljardair. a Race naar nominatie 845 Vil H 147 1240 NEW YORK. De tijd raakt op voor het anti-Trumpkamp onder de Re publikeinen, nu de afsluitende voorverkiezingen in zicht komen en Trump nog steeds op weg is naar de winst. De andere overge bleven kandidaten, John Kasich en Ted Cruz sluiten daarom een ongebruikelijk niet-aanvalsver- drag, om zo Trump te verslaan. Kasich staakt zijn campagne in Indiana, zodat Cruz meer kans heeft Trump daar voorbij te stre ven. In ruil geeft Cruz op in Oregon en New Mexico. „Om de weg vrij te maken voor Kasich", meldt zijn campagnemanager Jeff Roe in een verklaring.Voor beiden is het onmogelijk Trump nog in te halen. Ze kunnen alleen slim ge bruik maken van de regels van de Republikeinse voorverkiezingen, waarin een deelnemer een meer derheid van 1.237 gedelegeerden moet verzamelen om de presi dentskandidaat te worden. Lukt dat niet, dan volgen op de partij conventie in juli stemrondes waar bij de gedelegeerden zich niet hoe ven te houden aan de keuze van de kiezers die ze als tussenper soon vertegenwoordigen. Cruz en Kasich sturen met hun deal open lijk aan op zo'n 'open conventie'. De test voor hun nieuwe strate gie komt op 3 mei, als sleutelstaat Indiana stemt. Vooralsnog ligt Trump daar in de peilingen 6 pro cent voor op Cruz. Maar als die dankzij de afspraken steun krijgt van de achterban van Kasich, is er een kans voor Cruz om de gedele geerden op te eisen die Trump hard nodig heeft om aan de 1.237 te komen. Trump heeft maar één woord nodig om te reageren op het offen sief: 'Wanhoop!', schrijft hij op Twitter. In een verklaring zegt hij over zijn tegenstanders: „Dit toont alleen hoe zwak zij en hun campagnes zijn, als marionetten van donoren en belangenorganisa ties." Hij wijst er fijntjes op dat zijn aanhangers straks op de ver kiezingsdag in november wel eens thuis kunnen blijven als hij de no minatie niet krijgt. De alliantie van Cruz en Kasich kan inderdaad een paardenmiddel blijken. Voor Trump en zijn aan hangers toont de openlijke poging hem te dwarsbomen nog maar eens aan hoe oneerlijk het sys teem is. Een meerderheid van de Republikeinse kiezers is ook te gen zo'n ingreep, blijkt uit peilin gen. Bovendien is de vraag of de samenwerking niet te laat komt. Kasich wilde al langer een deal sluiten met Cruz, maar die weiger de. Inmiddels heeft Trump een flinke slag geslagen in New York en wint hij naar verwachting van daag weer in vijf staten. Hij komt daarmee al dichter en dichter bij de 1.237 gedelegeerden. Als het wel lukt het aan te laten komen op een 'open conventie', wordt Ted Cruz de meest geloof- waardige kanshebber. Hij is naast Trump de enige andere kandidaat die een reeks staten heeft gewon nen. Maar dat Cruz nog een kans heeft, is geen opluchting voor de Amerikanen die niets van Donald Trump moeten hebben. „Ik haat Ted Cruz en ik denk dat ik cyani de neem als hij de kandidaat wordt", grapte een Republikeinse senator. Cruz wordt verafschuwd om zijn compromisloze houding in de Senaat. In liberale kringen wordt hij gevreesd om zijn ultra conservatieve ideeën. Zo sprak hij deze week nog steun uit aan sta ten die transgenders verbieden het toilet te gebruiken dat past bij het geslacht waarmee ze zichzelf identificeren. Trump doet absurde uitspraken maar komt er net zo makkelijk weer op terug. Cruz heeft in nettere bewoordingen vaak even extreme standpunten - maar dan ononderhandelbaar. In een reguliere stiltecoupé is maar liefst 92 procent van de reizi gers zich bewust van het feit dat ze in een stiltecoupé zitten. Dat blijkt uit nieuw onderzoek in op dracht van de Nederlandse Spoor wegen. De huidige stiltezones zijn te herkennen aan een witte strook op de ramen met een grote letter S in het midden en de woorden 'si lence' en 'stilte' ernaast. Omdat veel reizigers er ook in de in 2003 ingevoerde stiltezones lus tig op los bleven kletsen, begon de NS een proef met grotere en duidelijkere aanduidingen. Bij de ene variant staat op iedere hoofd steun in grote letters 'Ssst', bij de andere een pictogram van een per soon die met zijn wijsvinger een stiltegebaar maakt. De hoofdsteunen met de picto grammen zorgen er wel voor dat de bekendheid naar 97 a 98 pro cent gaat, blijkt uit het niet eerder gepubliceerde onderzoek uitge voerd door marktonderzoeksbu reau Meet4research. „Maar het ver schil met de huidige situatie is zo klein dat we er toch voor hebben gekozen om de proefopstellingen weer te verwijderen", verklaart NS-woordvoerder Erik Kroeze. „Wij constateren dat de beste ma nier om elkaar stil te krijgen, is dat medereizigers elkaar daarop aanspreken." Het voornemen om reizigers el kaar op hun gedrag aan te laten spreken, valt bij reizigersorganisa ties in het verkeerde keelgat. „So ciale controle helpt, maar het lijkt me geen goed idee als de reiziger zelf voor handhaver gaat spelen", betoogt woordvoerder Sanne van Galen van Rover. Voorzitter Rikus Spithorst van de Maatschappij Voor Beter OV noemt dit idee zelfs 'regelrechte onzin'. „De con ducteur zit in de eerste klas een sudoku op te lossen, terwijl ik als reiziger de orde in de trein moet handhaven. Als ik dat had gewild, was ik wel conducteur geworden." Driekwart van de bevraagde reizi gers zegt dat stiltecoupés de trein reis aantrekkelijker maken. Vooral forensen en ouderen waarderen de rustige zones. Reizigersorgani saties beamen dat 'veel reizigers echt waarde hechten aan de stilte coupé'. Maar zij stellen ook dat veel mensen 'niet geneigd zijn om zich eraan te houden'. Probleem is volgens Van Galen dat 4-zits en loungebanken in de stiltecoupé 'uitnodigen tot klet sen', en dat in veel dubbeldekkers de zone boven is, 'waar kinderen graag zitten'. Spithorst wijt het doorkletsen ook aan de overvolle treinen. „Laat de NS eerst zorgen voor genoeg plek in de kakelzo ne." DINSDAG 26 APRIL 2016 Republikeinen Nodig om te winnen: 1237 Democraten Nodig om te winnen: 2383 1948 edelegeerden. Deze partijbonzen stemmen in principe op deze kandidaat maar kunnen wisselen tot aan de conventie. Als één man door Karlijn van Houwelingen 1.237 Donald Trump moet voor de nominatie 1.237 kiesmannen achter zich krijgen. Cruz en Kasich proberen met hun alliantie hem de voet dwars te zetten. tegen Trump Cruz en Kasich werken nu samen om te voorkomen dat Donald Trump meer dan 1237 gedelegeerden krijgt en daarmee de nominatie van de partij in de wacht sleept. door Marcia Nieuwenhuis UTRECHT. De NS staakt een proef met duidelijkere symbolen voor stiltecoupés. Uit nieuw onderzoek blijkt dat bijna alle treinreizigers weten dat ze hun mond moeten houden in de reguliere stiltezones. Toch praten reizigers gewoon door. NS stopt met de opvallende picto grammen in de stiltecoupé, foto NS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13