NIEUWS 11 Dertig jaar na de ontploffing van kernreactor 4 woont niemand meer in het gebied rond Tsjernobyl. De geschiedenis is verstild. „We woonden er prachtig." Rebellen dumpen hoofd Alle peuters naar opvang Cruijff-tram rijdt in Amsterdam JOHAN CRUIJFF 3&ea*- Pripjat was tot dertig jaar gele den een van de prettigste ste den van de voormalige Sov jet-Unie. De meesten van de 50.000 inwoners werkten in de kernreactor van Tsjernobyl en hadden daardoor een streepje voor: Pripjat had mooie, ruime flats, overdadig groen en de winkels wer den er beter bevoorraad dan elders. Nu staat de stad al drie decennia leeg en struin je door de ruïnes van wat ooit een theater, een bioscoop of een hotel was. In de supermarkt liggen de verroeste koelbak ken op hun kant. Boven de puinhoop op de grond zweven nog de productbordjes: kaas, vruchtensap, snoep, vlees, bier. Door het met groen overwoekerde steen en het asfalt van de straten heen zijn bo men opgeschoten. Langs de wegen staan nog reclamezuilen met communistische vlugschriften, geschilderde soldatengezich ten en een portret van Lenin. De geschiede nis is hier ruw afgekapt en nooit meer voortgezet. „We woonden er prachtig", herinnert Tatjana Tsiboelskaja (63) zich, die ruim een etmaal na de ramp uit Pripjat werd geëvacu eerd. Om er slechts één keer terug te keren. „In oktober 1986 zijn we nog wat spullen gaan halen, maar veel van de meubels wa ren toen al gestolen. Ik ben er daarna nooit meer geweest. Het was te pijnlijk." Op zich zou ze er wel heen kunnen. Het stralingsniveau in de zogeheten 'vervreem dingszone', het rond de reactor verboden verklaarde gebied van dertig kilometer, is nu relatief veilig. Dat zegt ook hoogleraar Dmitri Bazyka, directeur van het Nationale Onderzoekscentrum voor Stralingsmedica tie in Kiev. „De natuur in het gebied heeft zich hersteld, het stralingsniveau is ge daald, in die zin is alles wel weer goed geko men", vertelt Bazyka. Maar er is ook een keerzijde. Volgens Ba zyka is het sterftecijfer in het rampgebied nog altijd twee keer hoger dan in de rest van Oekraïne. „En waren er het jaar na de catastrofe in Oekraïne, Wit-Rusland en Rusland 6.000 ziektegevallen die zijn terug te voeren op de straling, nu zijn dat er al- leen al in Oekraïne 11.000." Inmiddels telt Oekraïne zo'n 118.000 Tsjernobyl-invaliden, maar dat getal is ver troebeld volgens Serhii Mirnyi, een van de mensen die in de eerste weken hielpen bij het bestrijden van de ramp. „Oekraïne is arm en mensen verdienen weinig. Dus is het voor velen aantrekkelijk een gehandi captenuitkering te krijgen. Dokters doen er aan mee, want de keuringen leveren smeer geld op. En zo komen er veel meer invali den in de statistieken terecht dan nodig." Mirnyi, van huis uit natuurkundig che micus en goed op de hoogte van kernstra ling, schreef in 2001 een semiwetenschappe- lijk boek over zijn bevindingen in Tsjer nobyl. Zijn prikkelende aanname luidt: er zijn veel minder mensen ziek geworden door de straling dan tot dusverre veronder steld. „Omwonenden hebben erger geleden onder de desinformatie en de stress dan on der de gevolgen van de explosie zelf." De rampreactor is nog altijd herkenbaar aan zijn gestreepte koeltoren en de beton nen 'blokkendoos' die eromheen is gelegd ter afscherming. Driehonderd meter ervoor werkt het internationale consortium Novar- ka aan de nieuwe, metalen overkapping. De bouw van de 30.000 ton wegende rond boog is begonnen in 2010 en zou komende herfst moeten worden afgerond. Maar waarschijnlijk wordt het pas vol gend jaar eer het Nederlandse transportbe drijf Mammoet de reusachtige constructie over de ontplofte reactor heen kan trekken. Volgens bouwcoördinator Pjotr Britan is dat geen slechte prestatie. „Bij dit soort gi gantische projecten heb je altijd uitloop door te volgen procedures en door het kli maat. Bovendien werk je hier niet op scho ne grond. Je moet altijd voorzichtig zijn", verklaart Britan de vertraging. De bescher mingsconstructie kost zo'n 1,7 miljard euro, waarvan 500 miljoen wordt opgebracht door de Europese Unie en de rest door een kleine vijftig donorlanden. Om aan te tonen dat het grootste gevaar in Tsjernobyl wel is geweken, toont de gids aan het eind van de dag de geigerteller. „Zo'n 0,02 millisievert per uur. Dat is onge veer zoveel straling als een uurtje vliegen." Twee mannen op een motorfiets hebben gisteren in het centrum van Jolo op het gelijknamige Fili- pijnse eiland een plastic zak ge dumpt met daarin een hoofd. De islamistische groep Abu Sayyaf had gedreigd een zijn vier gijze laars te onthoofden wanneer gis termiddag geen losgeld van 300 miljoen peso (5,6 miljoen euro) voor elk van hen was betaald. Het hoofd zou zijn van John Rids- del (68), een van twee gegijzelde Canadezen. De groep houdt ook nog een Noor en een Filipijnse vrouw vast. Ze werden op 21 sep tember ontvoerd. Abu Sayyaf is een met al-Qaeda verbonden groep, bekend om zijn wreedheid. Alle kinderen van 2,5 tot 4 jaar kunnen voortaan naar de kinder opvang of peuterspeelzaal. De kin deren die nu niet gaan en waarvan de ouders geen kindertoeslag krij gen, krijgen een plek aangeboden die wordt betaald door de gemeen te. Het gaat om twee dagdelen ge middeld per week. Tot nu toe was er niet voor alle peuters een plek of moesten de ouders hier zelf voor betalen. Gemeenten krijgen 60 miljoen euro om de peuters die nu niet gaan opvang te bieden. Mi nister Lodewijk Asscher van Socia le Zaken en Werkgelegenheid en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten hebben dit afgespro ken. 1947 - 2016 In Amsterdam rijdt vanaf gisteren om 14.14 uur de Johan Cruijff-tram. De speciaal ontwor pen tram rijdt de komende weken op verschillende lijnen door de hoofdstad. Gisteren zou Johan Cruijff 69 jaar zijn geworden. Nadat een trambestuurder annex Cruijff-fan met het idee was geko men, werkte het vervoerbedrijf GVB het verder uit. Oud-voetbal ler en vriend van Cruijff Sjaak Swart nam de tram, lijn 14, in ge bruik, op de Middenweg, vlakbij het geboortehuis van de in maart overleden legende. „Het GVB ver bindt Amsterdam, Cruijff verbond mensen over de hele wereld", al dus Tom Middelkoop van de GVB. In 1986 zijn we nog wat spullen gaan halen, maar veel was al gestolen' 'Omwonenden leden meer onder de desinformatie dan onder de ramp' DINSDAG 26 APRIL 2016 tikt alleen de --*• -f r. O» door Joost Bosman MANILLA DEN HAAG Amsterdam heeft vanaf nu een Cruijfftram: lijn 14. foto Remko de Waal/EPA AMSTERDAM Tsiboelskaja OEKRAÏNE ROEM. MÖLD, WIT-RUSLAND Centrale Tsjernobyl Klev Verboden 30 km- Serhii Mirnyi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11