In het zonnetje voor 60 jaar EHBO Heeft Turkije ons in de tang? Zeeuws Duits Argumentatie rammelt PZC 12 ZEELAND Muziekpodium Zeeland organiseert concerten van Randstedelijke allure, maar wordt toch de nek omgedraaid. TAMAN INDONESIA COMMENTAAR De Turkse president Recep Erdogan laat niet met zich spotten. Sinds zijn aantreden, twee jaar geleden, heeft hij meer dan tweeduizend aanklachten de deur uit ge daan wegens beledigingen, laster en smaad aan zijn adres. En niet alleen in Turkije. Nu hij een deal heeft gesloten met Europa over het terugsturen van vluchtelingen, reageert hij ook hier fel op kritiek. Eerst was er de vraag aan Duitsland om ca baretier Jan Böhmermann te vervolgen. Toen kwam de mail van het Turkse consulaat in Rotterdam, die Turken in Nederland op riep melding te maken van beledigingen tegen de president. De Nederlandse ambassadeur werd vrijdag in Ankara op het matje ge roepen vanwege de spotprenten die hier in kranten staan en op so ciale media rondgaan. Als klap op de vuurpijl werd dit weekend co lumniste Ebru Umar aangehou den vanwege haar tweets over Er dogan. Premier Mark Rutte noemde het vrijdag onzin dat de Turkse presi dent Europa in de tang houdt, maar het lijkt er toch wel degelijk op dat hij kijkt hoe ver hij kan gaan. Het wordt daarom tijd dat Nederland, ook als voorzitter van de Europese Unie, een duidelij ke streep trekt. Over de vrijheid van meningsuiting kun je geen compromissen sluiten. Nu Erdogan een deal heeft gesloten met Europa, reageert hij ook hier fel op kritiek YERSEKE. Tijdens een verrassings receptie is Johannes Minnaard uit Yerseke zaterdagmiddag uitge breid in het zonnetje gezet. Minnaard (95) kreeg de zilveren Tilanusmedaille met draaginsigne uitgereikt voor zijn verdiensten voor de EHBO. Zo was hij 30 jaar voorzitter en 60 jaar lid. Ook was hij instructeur van de vereniging, de BB, de reddingsbrigade en gaf hij tot op hoge leeftijd EHBO-les- sen op basisscholen. Daarnaast stond Minnaard aan de wieg van de hartmassage (nu reanimatie) in Zeeland. Ook wethouder De Kunder van Reimerswaal roemde de inzet van Minnaard. „Wij gaan dinsdag in het college bespreken hoe wij hem een blijk van waardering van onze kant kunnen geven. Wat deze man allemaal voor de EHBO heeft betekend is echt heel bijzonder. Als één iemand het verdient, is hij het." Almanak Daar het huis van dat Zeeuwse gezin nogal groot was, hadden ze elk jaar voor enkele weken een Duitse familie te logeren. Voor die tijd kampeerden de Duitsers al langere tijd op een cam ping in Serooskerke op Walcheren. Met wat moeite van de kant van het Zeeuwse gezin konden zij aardige ge sprekken in het Duits met hun gasten voeren. Toen de Duitsers tijdens een van die gesprekken gevraagd werd of ze ook eens een zin in het Nederlands kon den uitspreken, zei een vrouw met Zeeuws accent: 'jawohl, naar iemand een brief schrieve'. 112-nieuws Vlissinger in gezicht geschopt Een 29-jarige Vlissinger is in de nacht van zaterdag op zondag op de grond ge duwd en in het gezicht ge trapt. Dat gebeurde rond 4.00 op de Nieuwendijk in Vlisingen. Een 25-jarige Vlissinger is aangehouden als vermoedelijke dader en vastgezet in Torentijd. Het slachtoffer weigerde aangifte te doen en wilde aanvankelijk ook hulp wei geren. Het gezicht van de man was flink beschadigd en zijn knie deed pijn. Vechtersbazen aangehouden Twee mannen hebben zon dagmorgen om 04.45 uur op de Markt in Middelburg gevochten. De politie heeft de mannen aangehouden. Een 24-jarige inwoner van Vlissingen gooide een 26-jarige man uit Terneu- zen op de grond en schop te tegen zijn hoofd. Hij be weerde dat deze man zijn vriend had geslagen, een 24-jarige inwoner van Grijpskerke die een flinke bloedneus had en mis schien zijn neus had gebro ken. Na een nachtje in de cel mochten de mannen uit Vlissingen en Terneu- zen zondag weer naar huis. Scooterrijder aangereden Een scooterrijder is vrijdag avond gewond geraakt bij een aanrijding met een au to. Het ongeluk vond plaats rond 22.00 uur op de krui sing van de Lekstraat en Middelburgsestraat in Oost-Souburg. De bestuurder van de scoo ter werd in ter plaatse in de ambulance behandeld en vervolgens met spoed naar het ziekenhuis in Goes gebracht. De politie nam de scooter mee. De bestuurder van de auto mocht na het afleggen van een verklaring zijn weg ver volgen. Auto botst op voorganger Twee personenauto's zijn zondagmorgen om 10.45 uur bij de verkeerslichten op de kruising van de De- lingsdijk met de Seroos- kerkseweg in Serooskerke op elkaar gebotst. Een 21-jarige man uit Zie- rikzee reed tegen de auto van een 37-jarige bestuur der uit Brouwershaven, die voor het stoplicht stond te wachten. De man uit Brouwerhaven is voor onderzoek met een ambulance naar het zieken huis in Goes gebracht. De politie heeft een onder zoek ingesteld naar de toe dracht van de aanrijding. Het dagelijks provincie bestuur wil Muziek podium Zeeland de nek omdraaien. Na le zing van de cultuurnota 2017-2020, die vorige week naar Provinciale Staten is gestuurd, kan moeilijk iets anders worden geconcludeerd. Muziekpodium Zeeland (MPZ) organiseert hoogwaardige concerten met klassieke muziek in de Grote Kerk in Veere en de Sint Jacobskerk in Vlissingen. In het Schuttershofcafé in Middel burg en incidenteel het Vlissing- se Arsenaaltheater worden ver maarde jazzmusici geboekt. De provincie wil daarvan af. De argumenten die ze gebruikt rammelen aan alle kanten. De concerten van MPZ dragen onvol doende bij aan 'de Zeeuwse iden titeit'. Op Blof na doen de arties ten van Concert at Sea - wél een paradepaardje van het provincie bestuur - dat ook niet, behalve dat ze op de Brouwersdam spe len. In hun genre zijn de arties ten die MPZ boekt minstens zo exclusief als de muzikanten die Concert at Sea weet te strikken. 'Vestigingsklimaat' is een van de toverwoorden van het huidi ge provinciebestuur, ook in de nieuwe cultuurnota. Er is maar één organisatie in Zeeland met een structurele concertprogram mering die vergelijkbaar is met die van gerenommeerde podia in de Randstad, en dat is MPZ. Cul turele voorzieningen van stedelij ke allure, de provincie heeft er de mond van vol, maar als daar voor elk jaar 3 ton moet worden overgemaakt, dan liever niet. De manier waarop ze ermee wil stoppen, is ronduit geniepig. Als de gemeenten Veere, Middel burg en Vlissingen bijdragen, wordt de subsidie gehalveerd, zo niet dan wordt hij 'in vier jaar af gebouwd naar nul'. Middelburg Het lij'kt er op dat de provincie vindt dat MPZ te veel geld krijgt voor te weinig publiek. Zeg dat dan gewoon staat onder financieel toezicht, Vlissingen is een artikel 12-ge- meente, die hebben geen stuiver te besteden, zeker niet aan cul tuur. MPZ is dus het haasje. Volgens de concept-cultuur- nota is de provincie met de ge meenten 'in overleg' over een 'doorstart' van MPZ, maar een belrondje van de PZC leert dat de gemeenten van niks weten. Het lijkt er meer op dat de pro vincie vindt dat MPZ te veel geld krijgt voor te weinig publiek. Zeg dat dan gewoon. Van 8t59 voor 6,- GA SNEL NAAR PZC.NL/VOORJAARSUITJES FZC Johannes Minnaard (links) wordt toegesproken door wethouder Hans De Kunder. foto Johan van der Heijden door Willem Adriaansens Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN MIDDELBURG OOST-SOUBURG SEROOSKERKE Cultuurnota provincie is geniepig ANALYSE door Ernst Jan Rozendaal Beleef Indonesië! Wel eens gehoord van Loewaks die de duurste koffiebonen ter wereld uitpoepen? Of Beo's die kunnen praten? Deze en nog veel meer bijzondere dieren vindt u in dierenpark Taman Indonesia. Naast het bewonderen van de dieren uit Indonesië, kunt u in dit gezellige park ook cultuur snuiven. Langs de traditionele huisjes, verkleed als Javaanse prinses en geniet van de Indische hapjes uit de waroeng! Taman Indonesia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67