Zweefvliegtuig zoekt toevlucht in bietenveld Vrijwilligers onderhouden het cultuurhistorisch landschap sinds 1979 SCHOUWEN-DUIVELAND 15 Op de drempel van het nieuwe groeiseizoen kan de werkgroep Actief Terreinbeheer weer terugzien op een vruchtbare inspanning. Terecht ontslag na vechtpartij' schap hoort. Bij de Pasveersloot gaat het vooral om het onder houd. Die braam moet flink kort worden gehouden. Maar wat we hier ook doen is de wilgen terug snoeien. En van die takken bou wen we dan een mooie haag op." 'Je komt zo nog eens op plekjes waar je anders niet snel zal belanden. Nu is het aan de natuur' Trots wijst Dalebout op de rij klei ne bomen voor de oude wilgen op de grens van het terrein. „Dat is het resultaat van een paar takken die we jaren geleden zelf hebben geplant." En zo somt hij moeiteloos nog een paar pareltjes op die met de in zet van de werkgroep hun glans behouden: de elzenmeet langs de Hoogezoom, de beeldbepalende wilgenrij in de Driehoek bij Haam stede, het Watergat en -niet te ver geten- het duinstruweel rond de kampeerwagen in Westenschou- wen, waar prinses Beatrix in haar jonge jaren de zomervakantie vier de. Dalebout raakte zestien jaar ge leden betrokken bij de werkgroep. Vier jaar later trok hij de kar. „Het allerbelangrijkste is dat het werk leuk moet zijn voor de vrijwilli gers. Iedereen heeft er een baan naast, of is gepensioneerd. Zelf werk ik in de procestechnologie bij Zeelandia. Dus zit ik hele da gen binnen. Dan is dit heerlijk om te doen. En je komt zo nog eens op plekjes waar je anders niet snel zal belanden. Voor ons is het weer even gedaan. In juni gaan we nog een keertje hooien aan de Rietdijk bij Zonnemaire en dan duurt het tot september eer we weer vol gas geven. Nu is het aan de natuur om alles te laten groeien en bloeien." 16 projecten hebben de vrijwilligers er op zitten. 608 werkuren in totaal, iets meer dan het voorgaande jaar De Pasveersloot biedt ongetwij feld één van de mooiste uitzich ten die een indus trieel annex rijks monument te bieden heeft. Recht vooruit, de bosschages van natuur gebied Dijkwater. Links daarvan, de strakke zuiddijk aan de Greve- lingen en meer richting de Bel- dert de weidse Reisterse polder. Een beetje van moeder natuur, een beetje van de mens. En dank zij de onbezoldigde en altijd en thousiaste inzet van de werkgroep Actief Terreinbeheer blijft dat uit zicht onverstoord. Een tiental vrijwilligers is zater dagochtend de strijd aangegaan met de immer woekerende braam struiken rond de Pasveersloot. Met bosmaaiers wordt in hoog tempo korte metten gemaakt met de wildgroei. De bosjes op het heuveltje op de kop van de oude zuiveringsinstallatie, worden on gemoeid gelaten. „De kans is groot dat er vogels in broeden. Het is al vrij laat in het seizoen. Daarom pakken we dit keer alleen de braam op de grond goed aan", vertelt werkgroepcoördinator Henk Dalebout. „Wat we bij het heuveltje nog wel doen, is de aanvliegroute voor vleermui zen een beetje vrij maken. In die braam zit een ruimte waar ze kun nen overwinteren. Zo kunnen ze dat plekje de volgende keer wat be ter vinden, denken we." Na krap twee uur is de klus al geklaard en einde seizoen voor de terreingroep van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive- land. Tijd voor een feestje. In de luwte van het bedieningshuisje stalt Dalebout een tafel uit vol met Belgische bieren, wijn, water, frisdranken en stukjes worst en kaas met vlaggetjes. Zestien pro jecten hebben de vrijwilligers er op zitten, 608 werkuren in totaal, iets meer dan het voorgaande jaar. „We pakken in principe alles aan wat bij het cultuurhistorisch land- MIDDELBURG. Het is zeer ern stig als de ene hulpverlener ge weld gebruikt tegen de ander of hem hindert, zo vindt de Middelburgse rechtbank. Zelfs als een van hen op dat moment niet officieel in dienst is, blijft dat iets wat zeer ernstig is. Dat blijkt uit een vonnis van de Middelburgse rechtbank tegen twee ontslagen Walcherse brandweermannen dat vorige week werd gepubliceerd. De twee broers uit Middel burg en Souburg, zijn 23 okto ber 2014 per direct ontslagen door de Veiligheidsregio Zee land nadat ze april dat jaar be trokken waren bij een nachtelij ke vechtpartij in Middelburg. SCHUDDEBEURS. Een zweefvlieg tuig heeft zaterdagmiddag in een akker bij Schuddebeurs een nood landing gemaakt. De Rotterdamse piloot Reinier van Rijnberk was onderweg terug van een vlucht uit Haamstede naar Baarle-Nassau. „Door de eer dere buien was ongeveer vijftien kilometer voor Haamstede de ther miek op en heb ik een open plek gezocht om mijn vliegtuig rustig aan de grond te zetten. Weilanden genoeg wat dat betreft in Zeeland, dus dat was geen probleem. Deze akker was net ingezaaid met rode bieten. De boer kwam nog even langs en dat was verder prima. Ik heb hem aangeboden een keertje mee te vliegen." De landing in de akker verliep soepel, vertelt Van Rijnberk. „Het terrein was bijna nog beter dan het vliegveld zelf. Daar hebben we nogal last van konijnen." Volgens de piloot gebeurt het regelmatig (zo'n twintig procent van alle vluchten) dat zweefvliegtuigen noodgedwongen een landing moe ten maken bij het wegvallen van de thermiek. Van Rijnberk is opge haald met een auto met speciale aanhanger. Het vliegtuig is ter plekke gedemonteerd en terugge bracht. Het toestel heeft geen scha de opgelopen. MAANDAG 25 APRIL 2016 Nu is het aan de natuur De werkgroepleden toosten in het hart van de Pasveersloot op het einde van een geslaagd seizoen. Henk Dalebout Actief Terreinbeheer door Marcel Modde Henk Dalebout (midden) bouwt met de wilgentakken een haag aan de rand van het terrein, foto's Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde Reinier van Rijnberk zat geen moment in z'n rats toen hij zijn zweefvlieg tuig noodgedwongen in een akker moest parkeren, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52