TO@S 'Provincie was nalatig bij toezicht Vlissingen' Geheim 17e-eeuwse boekband onthuld NOG 5 DAGEN VOORDEEL 0800-5003 Vrij 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Rutte moet Erdogan tot de orde roepen. Uw Mening ONEENS Doel 3 weer opgestart In slaap voor stoplichten Vijftal vast voor wietteelt column Marleen Blommaert Deze week geen schapen drijven met mijn hond, de grensbewa ker. We hadden allebei een weekje vrij. Zij nam dat 'vrij' wel erg letterlijk, want op onze zondagochtendwandeling was ze er opeens vandoor. Als een blik semschicht vloog ze over het jaag pad. Ze vond het heerlijk om eens vol in de versnelling te gaan, dacht ik. Mis. Ze had vermoede lijk de lucht van een haas of een ree of iets anders onschuldigs in haar neus gekregen. Opeens vloog De grote boze wolf is ondertussen verdwenen, het enge bos in ze de dijk over. In drie sprongen was ze uit het zicht. Ik zou willen dat ik kon zeggen dat dat voor mij ook gold. Maar mijn snelle, gra cieuze dagen liggen enige tijd ach ter mij. Binnensmonds verwen singen mompelend in een inmid dels gearriveerde hagelbui klim ik de dijk over. Dat alles in mijn charmante, iets te strakke, werk jas in modieus fluorescerend geel. Ik zie eruit als de wegwerker from Hell. Een groepje Belgische wielrijders maakt haastig rechts omkeert. De hond heet Gaia, wat aarde, ont staan uit de chaos, betekent. Ik sta onder neerkletterende hagelste nen langs de weg lichtelijk hyste risch Gaia, Gaia te roepen. De arge loze voorbijganger herkent in mij een heuse eindtijdprofeet of een bezoeker van het GroenLinks-con- gres van zaterdag, bevangen door aardliefde. Het geel van de jas, het verse groen van de dijk, de zwar te lucht, de jakobsladder even ver derop, de woeste wanhoop in mijn ogen: een gemiddeld Zeeuws tafereeltje. De grote boze wolfis ondertus sen verdwenen, het enge bos in. En hoe ik ook met de 'discs' ram mel als teken dat dit een actie is die niet gewenst is, ze blijft uit het zicht. Na tien minuten komt ze volledig afgepeigerd tevoorschijn. Ze kijkt schuldbewust. Vermoedelijk een haas de stuipen op het lijf ge jaagd. Ik schud mijn hoofd, ze heeft af en toe zo haar eigen idee ën over gehoorzaamheid en vrij heid. De haas zal wel ontsnapt zijn, maar de wolf zal ik beter moeten 'begrenzen'. Ik kijk altijd waar de nooduitgang is. 290 reacties paul kusters toosenhenk.nl O K0NIM6 WINTER OP 6EZ0EK &E KOMENDE &ASEN MAAR MORSENOCHTENb LESSEN WE t>E A2 EN A*t FF LAM-, De kernreactor Doel 3 is gisterochtend weer opge start, zo heeft energiebe drijf Electrabel laten we ten. De centrale was afgelo pen donderdag automa tisch uitgeschakeld na een probleem met een testpro gramma. Doel 3 staat in België, sa men met Tihange 2, be kend als 'scheurtjescentra le'. Inmiddels zou Luxem burg zich hebben aangeslo ten bij de vraag van Duits land om Doel 3 en Tihange 2 opnieuw stil te leggen. Een man is in de nacht van vrijdag op zaterdag in slaap gevallen achter het stuur van zijn auto, toen hij op verkeerslichten in Terneu- zen stond te wachten. Een getuige zag de auto staan en waarschuwde de poli tie. De slaaprijder stond midden op de rijbaan op de Guido Gazellestraat. Op het politiebureau werd de man een ademanalysetest afgenomen: hij had ruim drie keer te veel alcohol ge dronken. Zijn rijbewijs is ingevorderd. Vijf personen zijn vrijdaga vond aangehouden nadat een wietkwekerij in een woning aan het Eindje de Rondte in Kruiningen werd aangetroffen. De poli tie ontdekte de kwekerij na een tip. De bewoners van het pand - een 28-jari- ge vrouw en een 27-jarige man - zijn aangehouden. Verder is een 24-jarige vrouw uit Hansweert als verdachte meegenomen. De overige personen zijn een vrouw (27) en een man (27) uit Slowakije. Mensen In een kritische brief aan mi nister Plasterk (Binnenlandse Za ken) stelt de raad dat de provin cie eerder en dwingender in ac tie had moeten komen om er voor te zorgen dat Vlissingen fi nancieel orde op zaken zou stel len. Ook had de provincie eerder in moeten grijpen om ervoor te zorgen dat Vlissingen voor een meer realistisch woningbouw programma zou kiezen. Volgens de raad wordt bij de woning bouw op Walcheren veel te wei nig rekening gehouden met de krimp van de bevolking. De raad onderzocht de afgelo pen maanden of Vlissingen in aanmerking komt voor extra geld omdat de gemeente finan cieel aan de grond zit. Via een zo genoemde Artikel-12-status wil Vlissingen 4,1 miljoen euro aan extra steun krijgen. Volgens het onderzoek is al vanaf 2003 te zien dat Vlissingen er op financieel gebied steeds slechter voorstaat. Vanaf 2005 heeft de provincie, als toezicht houder, daar kanttekeningen bij geplaatst. Maar Gedeputeerde Staten kwamen pas in 2015, al dus de raad, daadwerkelijk in ac tie. Toen werd Vlissingen onder preventief toezicht geplaatst. Vol gens de raad hadden GS veel eer der in actie moeten komen en zijn allerlei signalen over de fi- Volgens de Raad Financiële Verhoudingen zijn signalen over de financiële problemen van Vlissingen genegeerd nanciële problemen van Vlissin gen genegeerd. Het gaat onder andere om kritische kanttekenin gen van de accountant, niet ge haalde bezuinigingen en onvolle dige ramingen. De raad stelt vast dat de finan ciële problemen van Vlissingen niet alleen het gevolg zijn van de bouwcrisis, maar ook door een ja renlang 'falend financieel be leid'. De raad schrijft zelfs dat de problemen zo groot zijn dat Vlis singen ze niet op eigen kracht kan oplossen. De almanak uit 1603 is bekleed met rood leer met goudopdruk. De andere almanak dateert van De restaurator van het Zeeuws Archief ontdekt zeldzame almanakken uit de jaren 1597 en 1603 1597. Tot en met 3 september is in het Zeeuws Archief de fototen toonstelling 'Een boekband met geheimen' te zien. Sylvia Rietber gen, de restaurator van het Zeeuws Archief, legde de restau ratie van twee belastingregisters én de vondst van de twee alma nakken vast. Een begeleidende catalogustekst geeft de bezoeker uitleg over de verschillende fa sen van de restauratie. Almanakken zijn jaarboekjes. Ze bevatten actuele informatie zoals zonopkomst en zonsonder gang, markten en veerdiensten. Omdat dit soort 'gebruiksdruk werk' informatie bevat die al snel door de tijd achterhaald is, blijft het in het algemeen niet lang bewaard. Almanakken van het soort dat nu gevonden is, zijn daardoor zeldzaam. De expositie is geopend van maandag tot en met vrijdag en el ke eerste zaterdag van de maand van 9.00 tot 17.00 uur. De toe gang is gratis. VANAVONfc, AL WAT NIATTE SNEEUW DOEL TERNEUZEN KRUININGEN SCHIEDAM Blafzanger Paskal Jakobsen eert Prince Als eerbetoon aan de don derdag overleden Ameri kaanse popster Prince heeft Paskal Jakobsen tijdens zijn theatertournee dit week end in Schiedam en Deven ter een vertaling van het liedje 'Nothing compares 2U' gespeeld. Het door Prin ce geschreven liedje werd een wereldhit in de versie van Sinead O'Connor. De Nederlandse vertaling is van Peter Slager van Blof. door Emile Calon VLISSINGEN. De provincie is nala tig geweest bij het financieel toe zicht op de gemeente Vlissingen, vindt de Raad voor de Financiële Verhoudingen. MIDDELBURG. In de boekband van een 17e-eeuws belastingregister zijn twee zeldzame almanakken aangetroffen. De restaurator van het Zeeuws Archief ontdekte ze tijdens herstelwerk aan het belas tingregister. Trapliften.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2