Hoe krijg je een lintje? Grote verschillen in aantal koninklijke onderscheidingen per dorp ZEELAND 13 Terwijl het in de ene plaats vorstelijk plenst, blijft het elders opvallend droog. Sommige Zeeuwse dorpen vallen zelfs al vele jaren achtereen buiten de traditionele lintjesregen. Hetzelfde geluid is in Kattendij- ke te horen, al zijn er zeker kandi daten te vinden, zegt Kees van den Boomgaard, bekend dorpsbe woner. „Ik verwijt de gemeente Goes dat ze dit heeft laten liggen", zegt hij. „Een aantal jaren geleden heb ik wel eens geprobeerd een be stuurslid van de dorpsvereniging voor te dragen, maar je moet eerst zelf heel veel gegevens over de persoon verzamelen. Ik vond het veel te ver gaan om iemands com plete doopceel te lichten." Niet voor niets scoort Goes laag in het aantal lintjes, zeker als het gaat om de dorpen, aldus Van den Boomgaard. De gemeente 'Het is hier 'doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg', ledereen draagt zijn steentje bij' zou actiever kunnen zijn, vindt hij. Woordvoerster Joke Boel zegt dat elk jaar via diverse kanalen op roepen worden gedaan om kandi daten aan te dragen. Ook op de website staat informatie. Hoe het dan toch kan dat Goes relatief wei nig bijdraagt aan de lintjesregen, kan zij niet verklaren. Van de wat grotere kernen valt onder meer 's-Heer Arendskerke op, met slechts twee onderschei dingen in twintig jaar. Jannie Ver- wei-Nagelkerke had in 2005 de primeur. „Hier vindt men het niet zo be langrijk om in het zonnetje te worden gezet. We zijn er niet mee bezig." Zelf voelde ze zich enigszins overvallen toen destijds bleek dat ze uitverkoren was voor een ko ninklijke onderscheiding. „Ik stond niet te juichen en dacht: moet dat nou? Inmiddels ben ik er toch wel trots op. Op Konings dag draag ik ook altijd het strik je." Aantal onderscheidingen in Zeeland sinds 1996 tijdens lintjesregen SOORT ONDERSCHEIDING AANTAL Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw 1 Commandeur in de Orde van Oranje Nassau 1 Officier in de Orde van Oranje-Nassau 5 Ridder in de Orde van Oranje Nassau 253 Lid in de Orde van Oranje-Nassau 1402 TOTAAL 1662 Aantal lintjes per 1000 inwoners per gemeente (1996 2015) Schouwen-Duiveland Kapelle Tholen Hulst Sluis Veere Noord-Beveland Terneuzen Reimerswaal Middelburg Borsele Goes Vlissingen Top-10 dorpen met meeste lintjes per 1000 inwoners KERN GEMEENTE 1 Walsoorden Hulst 18,1 3 2 Noordgouwe Schouwen-Duiveland 14,5 11 3 Lamswaarde Hulst 13,5 11 4 Nieuwvliet Sluis 13,5 6 5 Zuidzande Sluis 12,7 7 6 Dreischor Schouwen-Duiveland 10,9 11 7 Renesse Schouwen-Duiveland 10,4 16 8 Gapinge Veere 10,2 5 9 Nisse Borsele 9,7 6 10 Ritthem Vlissingen 9,7 5 Iedereen kan iemand voordragen voor een koninklijke onderschei ding. Maar voordat koning Wil lem-Alexander daartoe besluit, moet een uitgebreide, maanden lange procedure worden doorlo pen: 1. Wie iemand op het oog heeft, meldt zich bij de gemeente. De ambtenaar maakt inschatting of de kandidatuur kansrijk is. 2. Aanvrager vult een 'voorstelfor- mulier* in, met allerlei gegevens over de kandidaat en bijvoorbeeld een verklaring van de werkgever dat deze geen bezwaar heeft. 3. De burgemeester beoordeelt de aanvraag, vraagt onder meer justitiële gegevens op, schat in welke onderscheiding passend zou zijn en brengt advies uit. 4. Het dossier gaat naar de com missaris van de Koning, die ook advies uitbrengt. Als dat afwijkt van dat van de burgemeester, volgt onderling overleg. 5. Commissaris stuurt dossier naar het Kapittel voor de Civiele Orden. Die toetst elk voorstel en beoordeelt of de kandidaat deco rabel is en zo ja, in welke orde en graad. 6. Het advies van het Kapittel gaat naar de betrokken minister, die er alleen in uitzonderlijke ge vallen van afwijkt. 7. De koning en vervolgens de mi nister tekenen het Koninklijk Be sluit. 8. De Kanselarij der Nederlandse Orden levert de onderscheidings tekens aan. 9. De minister zorgt ervoor dat deze belanden bij de burgemees ter. 10. De burgemeester reikt de on derscheiding uit. Vaak gebeurt dat tijdens de Algemene Gelegen heid (de 'lintjesregen'), op de laat ste werkdag voor Koningsdag. VLISSINGEN. Nog geen ongebruike lijke, wat raadselachtige afspraak voor morgenochtend in de agen da? Grote kans dat het Zijne Ma jesteit dan andermaal niet heeft behaagd u op te nemen in de Or de van Oranje-Nassau, ondanks uw - ongetwijfeld grote - verdien sten voor de samenleving. Die eer is jaarlijks voor gemiddeld zo'n tachtig Zeeuwen weggelegd tij dens de traditionele lintjesregen, officieel de Algemene Gelegen heid geheten. Sinds 1996, toen het huidige de coratiestelsel werd ingevoerd, daalde de lintjes regen op 1662 Zeeuwen neer. De eerste jaren waren de aantallen nog relatief laag, zeker in vergelij king met het vorige stelsel. Vanaf 2005 was een duidelijke toename zichtbaar, met een piek in 2012, toen er 119 onderscheidingen wer den toegekend. Sindsdien is er sprake van een terugval, tot 79 af gelopen jaar. Het Zeeuwse aan deel in de landelijke lintjesregen schommelt rond de drie procent. De verschillen per regio zijn groot. De meeste lintjes werden de afgelopen twintig jaar uitge reikt in de gemeente Terneuzen (231) en de minste op Noord-Beve land (33), maar dat zijn ook de grootste en kleinste ge meente. Afgezet tegen het aantal inwoners is de kans om gedecoreerd te worden het grootst in de gemeenten Schou wen-Duiveland - dat in 2009 maar liefst 25 inwo ners kon onderscheiden - en Kapelle. Dat gebeurt daar 2,5 keer zo vaak als in Vlissingen en Goes, waar men het minst scheutig is met vorstelijke huldeblij ken. In het ene Zeeuwse dorp wonen naar verhou ding ook beduidend meer laureaten dan in het ande re. Vooral de kleinere kernen in de gemeenten Hulst, Sluis en Schouwen-Duiveland zijn in trek voor koninklijk eerbetoon. Koplo per is Walsoorden. Hoewel het nog geen 200 inwoners telt, viel het drie keer in de prijzen. Ook in bijvoorbeeld Noordgouwe, Lams- waarde, Nieuwvliet en Zuidzande is het lintjesgehalte opvallend hoog. Andere kernen komen er juist bekaaid van af. Van de dorpen met ten minste 500 inwoners heb ben Kattendijke en Waterland kerkje het sinds 1996 zelfs hele maal droog gehouden tijdens de lintjesregen. „Dan wordt het wel tijd", concludeert Jo han Faes, secretaris van de Stichting Dorpsraad Waterlandkerkje. Faes heeft wel een verklaring voor de lint jesleemte. „Dat hangt met het karakter van ons dorp samen. Het is hier toch 'doe maar ge woon, dan doe je al gek genoeg'. Er zijn veel vrij willigers werkzaam, maar niemand hoeft er bovenuit te steken. Iedereen draagt zijn steentje bij." MAANDAG 25 APRIL 2016 Waterlandkerkje wacht al twintig jaar op een lintje Johan Faes dorpsraad Waterlandkerkje AANTAL LINTJES PER AANTAL 1000 INWONERS LINTJES door Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13