i Navo leest Rusland de les over militair machtsvertoon Jachtopzichter slaags met drugscrimineel in het bos NIEUWS 9 Protest om David en Daniël Bedreigde burgemeesters krijgen psychologische hulp 'Zaventem had gebedsruimte' Schorsing om Facebookfoto's Het Instituut voor Psychotrau- ma gaat bedreigde burgemees ters, wethouders en raadsleden bijstaan. Ze kunnen er indien nodig 24 uur per dag terecht voor acute gespecialiseerde psy chosociale ondersteuning. Mi nister Plasterk (Binnenlandse Zaken) heeft dit geregeld. De organisatie hielp al officie ren van justitie. Maar doordat lokale politici voor de wet parti culieren zijn, waren ze volgens het ministerie tot nog toe geen doelgroep. Ze hadden zelf al Najim Laachraoui, een van de terroristen die zich in maart op bliezen op de luchthaven van Brussel, zou vijfjaar op het vliegveld hebben gewerkt. Dat meldt het Belgische VTM. Volgens VTM werkte Laach raoui op tijdelijke basis voor een firma die actiefis op Zaven tem, en was hij bekend met de beveiliging op het vliegveld. De politie zou bovendien kort voor de aanslagen een geheime gebedsruimte hebben ontdekt op de luchthaven, waar bagage werd afgehandeld. Geradicali seerde werknemers kwamen hier samen om te vergaderen en te bidden, stelt VTM. aangegeven wel behoefte te hebben aan dergelijke bijstand. Zeker door de discussies over het asielvraagstuk is er vraag naar. De kosten van de hulp zijn voor de gemeenten in kwestie. De voorziening is aanvullend op de Vertrouwenslijn die een aantal jaren geleden is inge steld voor politieke ambtsdra gers en hun familie. Plasterk maakte al eerder ook een potje voor aanvullende beveiligings- kosten voor lokale politici. Een verpleegkundige van zie kenhuis Isala in Zwolle is ge schorst. De medewerker had fo to's die tijdens medische ingre pen waren gemaakt op Face- book gezet. Het ziekenhuis zegt dat het erg geschrokken is en de zaak heel hoog opneemt. De Volkskrant schreef gisteren over de zaak. Volgens de krant zijn onder meer 'operatief ver wijderde voorwerpen, inwendi ge opnamen van patiënten en röntgenfoto's' te zien. Het zie kenhuis wil niet zeggen wan neer de foto's zijn gemaakt en gedeeld. „Dat het is gebeurd geeft genoeg reden om tot deze reactie te komen", aldus Isala. Israël pakt zeven Joodse terroristen op De Israëlische bin nenlandse veilig heidsdienst Shin Bet heeft zeven Joodse terroristen opgepakt die aanval len uitvoerden op Palestijnen. Onder hen is een Israëli sche militair. Ze worden er onder meer van verdacht Palestijnse huizen te hebben bekogeld met brandbommen. De meeste verdach ten zijn afkomstig uit de Joodse neder zetting Nahliel. Cocaïne in holle armen kermisattractie Het Hit and Run Cargoteam in Rot terdam heeft 500 ki lo cocaïne - straat waarde 15 miljoen euro - gevonden in een kermisattractie. De drugs zaten ver stopt in de holle ar men van een 'sling shot': een bal die met elastieken de lucht in geschoten wordt. In verband met de vondst is een 50-jarige man uit Den Haag aange houden. De drugs zijn vernietigd. Geen toilet? Dan ook geen jawoord Een 25-jarige India se vrouw heeft haar bruidegom in spe af gedankt omdat hij geen toilet in zijn huis had laten bou wen. Ze ging vrij wel direct in op het aanbod van een an dere man, die wel een wc in zijn huis heeft. Haar familie is het met haar eens en heeft aangifte te gen de wc-loze man gedaan. Die had beloofd een toi let te bouwen vóór de bruiloft. De sfeer op de eerste Navo-Rus- landraad sinds juni 2014 was om te snijden. Het enige waarover par tijen het eens raakten, is dat ze met elkaar in gesprek moeten blij ven. „De Navo en Rusland ver schillen diepgaand van mening. De vergadering van vandaag heeft daar niets aan veranderd", aldus Stoltenberg na afloop. De 'dialoog van doven', zoals anonieme diplomaten het volgens Stoltenberg 'serieuze en openhar tige' overleg spottend noemden, liep maar liefst twee uur uit. Zo lang hadden de 28 Navo-landen nodig om stuk voor stuk de Rus sen de les te lezen. Belangrijkste doel van Navo-kant was om het politieke en militaire overleg tus sen de twee blokken zodanig te herstructureren dat het risico op onbedoelde confrontaties tot een minimum beperkt blijft. „Elk land heeft recht op zijn militaire oefe ningen, maar als je die zo sterk op voert en ze ook vooraf niet aan kondigt, is dat een gevaarlijke com binatie", aldus Stoltenberg. Hij erkende dat ook de Navo meer oefent in Oost-Europa en ze haar militaire aanwezigheid in de Baltische landen fors heeft opge voerd, 'maar wel pas zes maanden De Russische ambassadeur bij de Navo, Aleksandr Grushko, gaf geen krimp na alle kritiek op zijn land nadat Rusland de Krim had gean nexeerd'. In de Raad steunde Ne derland zijn dwingende oproep om transparantie en voorspelbaar heid. Volgens diplomaten 'speelt' Rusland met het Westen en neemt Poetin daarmee enorme ri sico's. Vorige week nog scheerden Russische jachtvliegtuigen onver antwoord laag over een Ameri kaans oorlogsschip in de Baltische Zee, en brachten ze een Ameri kaans verkenningsvliegtuig in ge vaar. „Bij zo'n intimiderende actie hoeft maar iets mis te gaan of je hebt een situatie zoals in Turkije", aldus een diplomaat. Dat Navo land schoot een paar maanden ge leden een Russische Mig uit de lucht die het Türkse luchtruim schond. Ook langs de Nederland se, Britse, Franse en Spaanse kust zijn er regelmatig provocaties. De Russische ambassadeur bij de Navo, Aleksandr Grushko, gaf geen krimp. Hij verweet Amerika de druk op Rusland op te voeren door een schip met antiraketcapa- citeit naar de Russische enclave Kaliningrad te sturen en zei dat er van toenadering geen sprake kan zijn zolang de Navo troepenmacht opbouwt langs de Russische grens. Hoe hij op het verzoek van de Navo om meer politiek en mili tair contact had gereageerd, wilde hij niet zeggen: „Het was hun be sluit (na de annexatie van de Krim, red.) om alle samenwerking te stoppen. Wij staan open voor dialoog. Onze positie is niet veran derd." Stoltenberg sloot niet uit dat de Navo-Ruslandraad vaker bijeen komt, maar volgens Grushko is er geen nieuwe afspraak gemaakt. Beide partijen concludeerden na afloop dat 'business as usual' er voorlopig niet inzit. Stoltenberg noemde de toename van schendin gen van het staakt-het-vuren in Oost-Oekraïne en de aanvallen op OVSE-waarnemers uiterst zorge lijk. Rusland heeft daarin 'een bij zondere verantwoordelijkheid', al dus de Navo-chef. Grushko sprak dat met klem tegen. „Met wat in Oost-Oekraïne gebeurt hebben De schemering was al ingevallen toen Stuijts en een surveillerende agent dinsdag iemand de bossen in zagen fietsen die ze eerder had den opgepakt voor drugsdelicten. Drie kwartier later kwam hij te rug. Stuijts: „Wat moet zo iemand nu 's avonds in de bossen?" Stuijts en de agent besloten de man te volgen. Als buitengewoon opsporingsambtenaar mag Stuijts mensen aanhouden en een wapen dragen. Toen hij de man wilde aanhouden, ontstond er een minu tenlang gevecht, waarbij de ver dachte het dienstwapen van de agent probeerde te grijpen. Nadat Stuijts en zijn opponent al worste lend in een sloot waren beland, lukte het om de verdachte in een houdgreep te nemen. Direct nadat de man was inge rekend, ging Stuijts met zijn hond de bossen in. „Mijn hond pikte meteen een geurspoor op. Na 250 meter kwamen we in een zeer dicht gebied, waar nooit iemand komt. Daar begon hij te blaffen en te krabben." Stuijts en toegesnelde agenten rolden een boomstam weg en trof fen een deels begraven ton aan. Daarin zat een forse hoeveelheid drugs verstopt. Voor Stuijts, die in dienst is van de particuliere eigenaar van het natuurgebied, bevestigt de drugsvondst het belang van per manent toezicht in het buitenge bied. „Dat is de afgelopen jaren al lemaal wegbezuinigd. Criminelen hebben vrij spel. Drugsdumpin gen zijn aan de orde van de dag." Stuijts is luchtig over de vecht partij. „Maandag heb ik op een donker bospad een man aangehou den die werd gezocht. En in fe bruari zijn twee inbrekers met hun auto op mij ingereden. Die hebben we ook gepakt. Het hoort er helaas allemaal bij." DONDERDAG 21 APRIL 2016 BAARN. „Eén, twee, drie, vier, David en Daniël blijven hier!", scan deerden Baarnse kinderen gisteren in het centrum van het stadje. Zo hopen ze staatssecretaris Dijkhoff ervan te overtuigen de in Ne derland geboren broertjes niet uit te zetten naar Rusland of Geor gië, het land waar hun ouders vandaan komen, foto Shody Careman DEN HAAG BRUSSEL ZWOLLE JERUZALEM ROTTERDAM NEW DELHI door Frans Boogaard BRUSSEL. De Navo heeft Rusland gisteren flink de mantel uitgeveegd over zijn provocerende en uiterst riskante militaire machtsvertoon. Dat kan vandaag of morgen zo maar tot een onbedoeld ongelukje en vervolgens tot een gevaarlijke escalatie leiden, aldus een zeer be zorgde Navo-chef Jens Stoltenberg. Jens Stoltenberg. foto John Thys/AFP wii niPtQ fP m.-Rrn GOIRLE. Dré Stuijts is niet bang aan gelegd. „Dat kan ook niet als je dit werk doet", zegt de jachtopzichter. Als een terriër waakt hij over na tuurgebied Gorp en Roovert in Goirle, waar Stuijts dinsdagavond na een stevige knokpartij een 31-ja rige drugsdealer wist te overmees teren. „Er zijn over en weer rake klappen gevallen", zegt hij. Jachtopziener Dré Stuijts: „Toezicht moet terug in de bossen." foto Joris Buijs/Beeld Werkt NATO door Erik van Hest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9