Auto keert terug in centrum PvdA Sluis wil meer grip op 'monsters' Geldkraan Muziekpodium Zeeland wordt dichtgedraaid Herinrichting van complete centrum Oostburg is begonnen ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Het werk van H4A in Oostburg is geen ingewikkelde klus, maar de aanblik van het centrum verandert er grondig door. 'We hebben echt ons best gedaan deze klus binnen te halen' Het werk dat H4A momen teel uitvoert in Oostburg is de eerste van drie fasen waarin het centrum compleet op de schop gaat. Na het huidige deel - dat komende zomer klaar is - volgt de aanpak van de Markt (eind dit jaar) en het Ledelplein (volgend jaar). Het werk in één keer uitvoeren was te ingrijpend, vertelt Marcel de Paauw van de ge meente Sluis. „Dan zou het com plete centrum anderhalfjaar lang op de schop hebben gelegen. Dat was voor de ondernemers én voor ons geen optie." De drie fa sen worden apart aanbesteed. De nieuwe aanblik wordt strak en eenvoudig, in de stijl van de voor Oostburg kenmerkende wederop bouwperiode. Ook het groen keert terug in het centrum. „We gaan meteen voor flinke bomen met een doorsnede van 20 tot 30 centimeter", verklaart De Paauw. Als het werk klaar is, keren de au to's terug in de winkelstraten. Dat is een nadrukkelijke wens van de winkeliers. In de Burchtstraat en Brouwerijstraat wordt éénrich- tingverkeer ingesteld, naar de Markt. Vanaf daar gaat de route - opnieuw in één richting - naar het Ledelplein. Overigens ging aan de herin- riching van de straten al een in grijpend project vooraf: aan de Langestraat werd immers een bre de school gebouwd. Centrum Den Hoekzak en de twee oude ba sisscholen werden afgebroken. Dat schept ruimte voor de aanleg van een parkachtig plein, met een nieuwe Jumbo-supermarkt. Zeven verschillende soorten paaltjes ston den er tot voor kort alleen al op het toch niet zo grote Een hoornplantsoen in Oostburg. Met de forse herinrich ting van het centrum, die afgelo pen week begon, keren rust en groen terug in het straatbeeld. Het schiet best op, het werk dat aannemer H4A uitvoert in de Eras- musstraat en het Raadhuisplein. Het is ook geen ingewikkelde klus: de oude bestrating gaat er uit, nieuwe stenen komen ervoor in de plaats. „We gaan per locatie uit van twee dagen werk: de ene dag de oude stenen eruit, de vol gende dag de nieuwe erin", vertelt Sidney Mast, omgevingsmanager bij H4A. Dat betekent dat de win keliers maar een paar dagen een opengebroken straat voor hun neus hebben. „We horen nauwe lijks klachten", vertelt Mast. „De ondernemers denken juist heel goed mee." Dat heeft H4A deels aan zich zelf te danken. Nog voordat het be drijf de klus kreeg toegewezen, ging Mast met collega's al de win kels langs om de ondernemers te vragen naar hun mening en wen sen. „Om te voorkomen dat er te veel zand de winkels binnenkomt, hebben we hen allemaal een bor- stelmat gegeven. Daar kunnen de klanten hun voeten eerst vegen. En een vorige keer stoorden ze zich aan harde muziek, dus we hebben tegen onze mensen ge zegd: géén radio's. En we zetten schermen neer tegen geluidsover last." H4A was niet de goedkoopste, maar had kwalitatief het beste plan en won daardoor de aanbesteding Dankzij dat soort voorstellen won H4A de aanbestedingsproce dure. Daarbij wordt immers niet alleen meer gekeken naar de laag ste prijs, maar krijgen inschrijvers ook punten voor kwaliteit. „We waren niet de goedkoopste, maar dankzij dat hoge puntenaantal hebben we de klus toch gekre gen", vertelt Mast. Daar is de Zeeuws-Vlaamse aannemer heel blij mee. „We heb ben heel sterk ingezet om deze klus binnen te halen", geeft Mast aan. „Het is in onze eigen regio, zichtbaar voor iedereen. Dit werk past helemaal in ons straatje." Het werk van H4A - dat medio juli klaar is - beperkt zich tot de winkelstraten (Burchtstraat, Brou werijstraat en Erasmusstraat), het Raadhuisplein en het Eenhoorn plantsoen. Naast een nieuwe be strating komen er ook bomen en nieuwe zitplekken. De aanpak van de rest van het centrum volgt la ter. OOSTBURG. Gemeenteraden heb ben te weinig invloed op ge meenschappelijke regelingen van gemeenten. Dat vindt de fractie van de PvdA in de Sluise raad. De partij wil dat verande ren. Gemeenschappelijke regelin gen, zoals Dethon, Veiligheidsre gio, Sabewa en de Muziekschool, zijn organisaties die taken uitvoe ren namens meerdere gemeen ten. Namens elke gemeente zit een wethouder of raadslid in het bestuur. Toch staan de regelin gen ver van de gemeenteraden af, constateert de PvdA: ze groeien steeds meer uit tot 'on grijpbare, geldverslindende mon sters', terwijl er wél besluiten worden genomen die belangrijk zijn voor afzonderlijke gemeen ten. De sociaal-democraten willen daarom dat B en W een nota op stellen waarin staat hoe de raad beter kan (bij)sturen. Ook moe ten raadsleden vooraf weten wat bij vergaderingen van de regelin gen op de agenda staat, zodat de gemeentelijke vertegenwoordi ger met een boodschap op pad gestuurd kan worden. De Sluise gemeenteraad praat vanavond over het voorstel van de PvdA. MIDDELBURG. Het voortbestaan van Muziekpodium Zeeland (MPZ) hangt aan een zijden draad. Het dagelijks provinciebestuur wil de subsidiekraan voor de reguliere concerten (voornamelijk jazz en klassiek) dichtdraaien. Als de ge meenten Vlissingen, Middelburg en Veere willen investeren in een 'doorstart' van MPZ halveert de provincie de subsidie van ruim 313.000 euro per jaar. Als de ge meenten niet meedoen, wordt de ze subsidie 'in vier jaar afgebouwd naar nul'. Dat staat in het voorstel voor de cultuurnota 2017-2020 die gisteren naar Provinciale Staten is gestuurd. In de cultuurnota wordt ook voorgesteld Vestrock in Hulst voortaan direct te ondersteunen, zoals al gebeurt met Concert at Sea, Film by the Sea en het Zee land Nazomerfestival. Het is nog niet duidelijk met hoeveel geld. Muziekpodium Zeeland zorgt voor 'een overaanbod van serieuze muziek' op Walcheren, aldus de nota. De concerten van (interna tionaal gerenommeerde musici dra gen onvoldoende bij aan de Zeeuw se identiteit en wil het provinciebe stuur daarom niet langer tot zijn verantwoordelijkheid rekenen. Ei gen producties als de Zeeland Sui te en het Ginsbergproject worden wel interessant geacht, maar zijn onvoldoende om MPZ overeind te houden. De organisatie plant haar concerten in de Jacobskerk in Vlis singen, het Schuttershofcafé in Middelburg en de Grote Kerk in Veere. De provincie ziet kansen voor een 'MPZ nieuwe stijl' waarin de ondersteuningsfunctie voor die podia wordt uitgebouwd. Dat lukt alleen als de gemeenten meebeta len. Dan nog wordt de provinciale subsidie gehalveerd. DONDERDAG 21 APRIL 2016 CS Sidney Mast aannemer H4A Steen eruit, steen erin door Martijn de Koning Het werk is onder meer te volgen op De Bouwapp: een applicatie voor ta blet en smartphone. De Erasmusstraat wordt als eerste aangepakt. Dat schiet op: winkeliers hebben maar een paar dagen écht last van het werk. foto Peter Nicolai door Martijn de Koning door Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81