Saeftinghe vijfde Zeeuwse 'aardkundig monument' Drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten strijden tegen verpaupering Van Eek wil toezichtsraad instellingen Kleding voor acute zorg 6 ZEEUWS-VLAANDEREN mmm} Het Verdronken Land van Saeftinghe is vol gens Marten Hemmin- ga, directeur van Het Zeeuwse Landschap, als een gene raal met allemaal glimmende me dailles op zijn borst. Saeftinghe heeft al net zoveel titels als een ge neraal medailles, en gisteren kwam daar nog een titel bij: die van aardkundig monument. Er werd geen lintje geknipt, geen bordje onthuld en er vloeide geen champagne. Gedeputeerde Ben de Reu (water, cultuur) zéi het gewoon, tijdens de officiële bijeenkomst in het Bezoekerscen trum van Saeftinghe in Emma- dorp: „Bij dezen heeft het Verdron ken Land van Saeftinghe de status van aardkundig monument." De titel heeft geen status als een rijks- of gemeentelijk monu ment, maar is louter bedoeld om interesse voor een gebied te wek ken en de kennis over dit gebied onder een breder publiek te ver spreiden. Saeftinghe is het vijfde Zeeuwse aardkundig monument. 'Wat bijblijft is die zo typische geur van modder, vermengd met zilte zeelucht' Ook natuurgebied Oranjezon (Vrouwenpolder), de Meester Van der Heijden Groeve (Nieuw Na men), de Yerseke Moer en de Hoe ve Van der Meulen ('s-Heer Abts- kerke) kregen eerder deze status. Eigenlijk, vond Hemminga, had Verpauperde panden en erven tas ten de woonomgeving aan en heb ben een negatief effect op de leef baarheid, constateerden de ge meenten Terneuzen, Sluis en Hulst al in 2012. Het was aanlei ding voor de oprichting van het project KLUS (KrottenLijstUitvoe- ringsStrategie). Eigenaren van ver loederde panden worden op de vingers getikt en wordt vriende lijk doch dringend gevraagd hun pand op te knappen of opdracht te geven tot sloop. In mei wordt de derde ronde van het project gelanceerd. De drie gemeenten hebben daarvoor opnieuw panden geselecteerd die er slecht aan toe zijn. Hulst richt zich daarbij vooral op de binnen stad en de kernen Graauw, Hei kant en Vogelwaarde, in de ge meente Sluis gaat het om panden in alle kernen behalve Oostburg en ook Terneuzen kijkt naar alle kernen. Gemeenten noemen aanpak succesvol. Sinds 2012 zijn tachtig verpauperde woningen opgeknapt of gesloopt De eigenaren worden in eerste instantie benaderd voor overleg over hoe en wanneer de klus ge klaard wordt. Maar worden de af spraken niet nagekomen of valt niet met de eigenaar te praten, dan treden de gemeenten zelf op. Dat kan er uiteindelijk toe leiden dat het pand op kosten van de ei genaar wordt aangepakt. Saeftinghe wel als eerste Zeeuwse aardkundig monument aangewe zen mogen worden. „Saeftinghe is immers het oerland van Zeeland, het laatste natuurlijke estuarium, waar nog ongestoord morfologi sche processen kunnen plaatsvin den, een gebied wat ook op Euro pees niveau geen gelijke kent." Ook De Reu roemde het uitge strekte brakwater schorren- en slikkengebied. „Ik zeg altijd maar: Wil je Zeeland leren kennen, be zoek dan Saeftinghe. Niet alleen het uitzicht blijft je bij, maar ze ker ook die zo typische geur van modder, vermengd met zilte zee lucht." De gedeputeerde hoopt dat het 'keurmerk' aardkundig monu ment meer bezoekers naar het Ver dronken Land, een van de 'parel tjes van Zeeland', trekt. HULST. Alle instellingen die 50.000 euro of meer subsidie van de gemeente Hulst krijgen, moeten een raad van toezicht krijgen. Jos van Eek, raadslid van de eenmansfractie Lijst Van Eek, vindt dat deze verplichting moet worden opgenomen in de nieuwe gemeentelijke subsidie verordening. Hij reageert daar mee op de discussie die is ont staan over het eigenmachtig op treden van het bestuur van acti viteitencentrum Den Dullaert in Hulst. Een raad van toezicht moet aldus Van Eek als extra waarborg worden ingebouwd voor het goed reilen en zeilen van gemeenschapscentra in de gemeente Hulst. CDA en PvdA kwamen vori ge week in de Hulster gemeen teraad met een voorstel om ex tra eisen te stellen aan besturen van door de gemeente gesubsi dieerde organisaties. Dit haalde het niet. B en W lieten wel we ten open te staan voor ideeën voor de nieuwe subsidieveror dening. In de regio "V Mijn dorp, mijn stad Dorpshuis, 13.30 uur: Kaarten; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Vrij kaar ten, biljarten; 17.30 uur: Fietsvierdaag se; De Halle, 10.00 uur: Schilderen; BRESKENS. Mfc De Korre, 13.30 uur: Biljarten; Café de Platte Knoop, 19.30 uur: Bridge club Breskens; CLINCE. Malpertuus, 13.00 uur: Biljarten; 18.00 uur: Avondvierdaag se; GRAAUW. Gemeen schapshuis, 13.30 uur: Kaarten; GROEDE. Markt, 16.00 uur: opening minibieb Groede Li terair; HEIKANT. 'tHeike, 13.30 uur: Kaarten; 15.00 uur: Bingo; Café Du Commerce, 19.45 uur: Bingo; HENGSTDIJK. Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HOEK. De Loven- hoek, 9.30 uur: Biljar ten, koersbal; 13.30 uur: Soosmiddag HULST. De Serre, 14.00 uur: Sjoelen; De Lieve, 13.00 uur: Handwerken, koers bal, biljart; 19.30 uur: Kaartclub; KLOOSTERZANDE. Antonius, 14.00 uur: Zangers van Toen; LAMSWAARDE. Café de Koning, 13.30 uur: Schieting; SINT JANSTEEN. De Warande, 13.00 uur: Biljarten, 20.00 uur: Voorstelling Zeeuws theater; TERNEUZEN. De Ves te, 13.30 uur: Hand werken, soos; Schel- detheater, 20.00 uur: Cabaretduo Kom- mil Foo (foto) met Schoft; De Zee meeuw, 19.00 uur: Smartlappen zin gen, Steunpunt Ter neuzen; Hotel l'Es- caut, 20.00 uur: Le zing Hester van der Donk over eetgehei- men in de kunst, Heemkundige Vere niging Terneuzen. fh, De eerste wandeling over het plankierpad in het nu aardkundig monument Saeftinghe. foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer Ben de Reu gedeputeerde door Wout Bareman TERNEUZEN. De drie gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen zetten de strijd tegen verpauperde panden voort. Ze zijn er in 2012 mee be gonnen en sindsdien zijn tachtig verwaarloosde panden opgeknapt of gesloopt. De drie gemeenten spreken van een succesformule en gaan op de ingeslagen weg verder. HULST Rommelmarkt in Den Dullaert In gemeenschapscen trum Den Dullaert in Hulst wordt zaterdag een overdekte rom melmarkt gehouden. De markt duurt van 9.00 tot 14.00 uur. De entree is gratis. TERNEUZEN Benefietmiddag Haarwensen Rausheny Isabella (fo to), finaliste van de Miss Teen Zeeland verkiezing, presen teert zaterdag met buurthuis De Hoeve in Terneuzen een be nefietmiddag voor Stichting Haarwen sen. Vanaf 15.00 uur staat het buurthuis aan de Edvard Grieghof bol van de activiteiten. Op het programma staan onder meer een bingo, een kin dermodeshow (met van huis meegeno men, opgepimpte kleding) en een Cari bische grillmaaltijd. Ook kunnen kinde ren zich doorlopend laten schminken en hun haren laten vlechten. Alle opbrengsten van de middag gaan naar Stichting Haarwen sen, het goede doel van de Miss Teen Zeeland-verkiezing. De stichting schenkt pruiken van echt haar aan kinderen met kanker. TERNEUZEN Workshop internetbankieren De Rabobank geeft vandaag een work shop internetbankie ren in de bibliotheek van Terneuzen. Er wordt uitleg gegeven over het regelen van bankzaken via de computer en de app voor tabiets en smartphones. De workshop is van 9.30 tot 12.00 uur. Er is plek voor maximaal zes personen. Aan melden kan bij de ba lie van de bieb of via 0115-648411. TERNEUZEN. Geregeld komen er bij de afdeling acute zorg van zie kenhuis ZorgSaam in Terneuzen mensen binnen van wie de kleren noodgedwongen kapot geknipt zijn. Ze kunnen anders niet behan deld worden. Om hen niet in de kapotte kleding naar huis te laten gaan, had ZorgSaam lange tijd een serie eigen trainingspakken ach ter de hand. Die waren op, maar niet getreurd, Smit Promotions in Terneuzen is ZorgSaam tehulp geschoten en heeft showmodellen beschikbaar gesteld. Cora Hoffmann, hoofd van de acute zorg, is er blij mee. „Ze zien er nog mooi uit ook." foto ZorgSaam DONDERDAG AARDENBURC. AXEL.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 80