Grote zorgen om inburgering vluchtelingen NIEUWS 7 Bruis: 'Burger erg belangrijk voor opvang' De Turken dreigen de vluchtelingendeal met de EU op te blazen als ze niet snel visumvrij naar Europa mogen reizen. NIJMEGEN/HEUMEN. De op vang van vluchtelingen is veranderd. Niet langer is er sprake van opvang door de staat, maar van 'samenle- vingsopvang'. Dat consta teert burgemeester Hubert Bruis van Nijmegen. „We hebben een samenleving die veel wil en kan doen, soms beter dan de over heid." Hij maakt dat op uit de grote betrokkenheid van Nijmegenaren bij het op vangkamp Heumensoord, waar de afgelopen maanden bijna drieduizend vluchte lingen woonden. Ze brach ten kleding, organiseerden sport en spel in en rond het kamp, nodigden mensen thuis te eten uit. „Een ont zettend interessant feno meen", zegt Bruis. De burge meester vindt dat het kamp goed is geweest. Niet alleen als humanitaire hulp voor vluchtelingen, maar ook voor inwoners van Nijme gen. „Het bespoedigt de inte gratie van vluchtelingen. Er zijn nu duizenden ambassa deurs die contact hebben ge had met vluchtelingen en zeggen: 'Ik was daarbij'." „Als ik een verhaal hoor over een vader die zijn kind in oorlogsge bied heeft zitten, en dat kind el ke dag aan de telefoon heeft. Dan raakte me dat natuurlijk. Ik ben nog maar net zelf oma... Maar ik laat mij daar niet de hele dag door beïnvloeden. Het heeft geen zin als ik hier huilend op tafel lig" „De onderbuik heeft zich hier niet gemeld. Ik heb vaak gedacht: wat een geluk dat we in Nijme gen zijn neergestreken. We kre gen onvoorstelbaar veel hulp van de bevolking. Er staan hier wel duizend fietsen, om maar wat te noemen. Die worden nu allemaal op aanhangertjes naar de nieuwe opvanglocaties gebracht, in Gro ningen bijvoorbeeld. Nijmegen voelde als een warm bad." DEN HAAG. De zwaarbevochten vluchtelingendeal met Turkije staat alweer onder zware druk. Binnen het kabinet volgt men met argusogen hoe de Turken die juist zo succesvolle afspraak drei gen op te blazen. De Turkse pre mier Ahmet Davutoglu claimt dat hij het akkoord opzegt, als de Tur ken vanaf juni niet visumvrij mo gen reizen naar Europa. De EU had in de deal slechts toegezegd over twee maanden eens te gaan praten over reizen zonder visum in de toekomst. Het kabinet wil dat Europa niet buigt, zei staatssecretaris Klaas Dijkhoff (Asiel, WD) gisteren. „Als de Turkse premier met zijn woorden zijn eigen mensen wil stimuleren om de deadline te ha len, dan moet hij dat vooral doen. We laten de criteria niet verwate ren, ze blijven onderdeel van de af spraken." De Turken dreigen geen vluch telingen meer terug te nemen van uit Griekenland en de vluchtelin- genbootjes weer door te laten naar Europa. President Erdogan zet die dreigementen extra kracht bij. „De Europese Unie heeft Tur kije meer nodig dan Turkije de Eu ropese Unie." Binnen de top van de VVD en de PvdA spreekt men van 'een politiek spel' en 'chanta ge' door de Turken, zeker omdat de Turkse premier zich openlijk in de media uitsprak. Toch wordt er alles aan gedaan om de zaak niet te laten escaleren en laat men de woorden van de premier voorals nog officieel onweersproken. Als de Turken de druk blijven opvoeren, wordt dat echter moei lijker. Zeker vanwege het EU-voor- zitterschap en omdat premier Mark Rutte een grote hand had in de vluchtelingendeal. Dijkhoff hield zich namens het kabinet gis teren op de vlakte. „Ik weet ook niet hoe dit gaat aflopen. Dat klinkt als een spannende clifïhan- ger, maar ik ga daar geen voorspel ling aan wagen." Volgens de voor zitter van de Europese Commis sie, Jean-Claude Juncker, moet Thrkije gewoon aan de criteria vol doen om visumvrij reizen moge lijk te maken. „Die criteria zullen niet worden afgezwakt." De Tur ken zouden nu nog slechts aan 19 van de 72 criteria voldoen. En er zijn meer kopzorgen voor het kabinet rond de deal. In Grie kenland wachten bijvoorbeeld mo menteel nog zeker vijftigduizend gestrande vluchtelingen om te worden geregistreerd als asielzoe ker. Daarna kunnen ze opvang krijgen of worden teruggestuurd. De Grieken klagen echter dat zij te weinig ambtenaren hebben om die zaken af te handelen. De Euro pese Unie beloofde experts te stu ren, maar die zijn er nog niet of nauwelijks. Dijkhoff zei daarover: „Het is inderdaad nog niet zoals we het zouden willen. Ik ben ook onge duldig, maar het gaat wel de goe de kant op." Aan de grens met Ma cedonië wachten daarnaast nog eens tienduizend asielzoekers die hopen dat zij alsnog de grens mo gen oversteken, omdat zij weige ren naar een nabijgelegen opvang kamp te gaan. Gevreesd wordt dat daar ziekten uitbreken, zoals diar ree of schurft. schenden hier geen mensenrech ten!" „We hebben ondanks de grootte ook steeds naar het individu geke ken. Als een verloskundige zei dat een zwangere vrouw beter overgeplaatst kon worden, dan re gelde ik dat nog diezelfde dag. Al moest ik er hemel en aarde voor bewegen. Dat hingen we niet aan de grote klok. Anders is het hek van de dam, dan wil iedereen een speciale behandeling." „Als de nood ooit weer dusdanig hoog is dat de keuze moet wor den gemaakt tussen mensen on der een brug laten slapen of weer een soort van Heumensoord bou wen? Dan dat laatste. Altijd." „In een ideale wereld is een tus senvorm wellicht het beste. Maar het moet ook weer niet té klein schalig zijn. Op het gebied van veiligheid, activiteiten en perso neel kun je meer als je een wat grotere opvang hebt." „Dat het besef van de noodzaak van Heumensoord is onderge sneeuwd. Veel mensen lijken ver geten te zijn waarom zo'n groot schalige opvang noodzakelijk was. Dat er op dat moment geen alternatief was. Je kunt meehui len met de wolven in het bos, of je kunt proberen er het beste van te maken. Dat is wat we hebben gedaan. Ja, er zijn dingen fout ge gaan. Maar heel veel is er goed ge gaan." Sinds de nieuwe inburgeringswet van 2013 moeten migranten er zelf voor zorgen dat ze binnen drie jaar een inburgeringsexamen ha len. Dat is slechts de helft van de nieuwkomers uit 2013 gelukt, meldt het ministerie van Sociale Zaken. Vooral voormalige asielzoe kers blijven achter, zij kampen vaak met trauma's en hebben geen familie die ze kan helpen. Minister Asscher (Integratie, PvdA) noemt de cijfers 'zorgwek kend' en hij laat onderzoeken hoe het komt. Daarnaast trekt hij ruim 1.300 euro per migrant extra uit voor aanvullende begeleiding. Ook komen er 34 talen op de web site waar migranten op hun inbur- geringsplicht worden gewezen. Vluchtelingen die zich niet inzet ten voor hun inburgering kunnen al een boete krijgen van maximaal 1.250 euro. Tot nu toe zijn er 24 boetes uitgedeeld, laat het ministe rie van Sociale Zaken weten. Het gaat regeringspartij VVD niet ver genoeg. „Dit zijn schrikba rende cijfers die consequenties moeten hebben. Ik wil dat de mi nister zich nu aan de afspraken uit het regeerakkoord houdt: dat bete kent dat mensen hun verblijfsver gunning kwijtraken als ze niet in burgeren", zegt VVD-Kamerlid Malik Azmani. Dat ligt echter las tig: vanwege internationale afspra ken kun je bijvoorbeeld geen ge- 'Als de minister nu geen actie onderneemt, lopen we straks tegen een integratieramp aan' Sjoerd Sjoerdsma D66 zinnen uit elkaar halen of mensen terugsturen naar oorlogsgebieden. Bovendien ziet de PvdA niet zo veel in het intrekken van de ver blijfsvergunning. „Daarmee los je het probleem van deze alarmeren de cijfers niet op. Er is geen sprake van onwil bij vluchtelingen. Het idee van de eigen verantwoorde lijkheid is niet realistisch", zegt PvdA'er Ahmed Marcouch. Dat ziet ook deskundige Made- Ion Kloosterboer, die onderzoek deed naar de inburgeringswet die in 2013 is ingevoerd. „De wet ver plicht tot eigen verantwoordelijk heid, ook voor vluchtelingen van wie het maar zeer de vraag is of ze daartoe in staat zijn." Na een lange passieve periode in het asielzoekerscentrum heb ben vluchtelingen vaak een klein sociaal netwerk en spreken ze am per een paar woorden Nederlands. Kloosterboer: „Toch worden zij in een Nederlandstalige brief geïnfor meerd over hun inburgerings- plicht en moeten ze een cursus uitzoeken op een Nederlandstali ge website." In de grote steden le ven flinke zorgen over het magere aantal inburgeraars. „Dit is ver on der de maat en kan grote proble men veroorzaken, zoals veel meer mensen in de bijstand en minder sociale cohesie in de wijken", zegt de Rotterdamse CDA-voorman Sven de Langen. Hij wil dat ge meenten een seintje krijgen als migranten niet inburgeren, zodat ze er bovenop kunnen zitten. Ook de Tweede Kamer, die vanmiddag debatteert over inburgering, is be zorgd. „Als de minister nu geen ac tie onderneemt, loopt Nederland over een aantal jaar aan tegen een integratieramp", vreest D66'er Sjoerd Sjoerdsma. DONDERDAG 21 APRIL 2016 Deal met Tïirkije onder druk Op veel plaatsen in Nederland was er fel verzet tegen asielopvang. In Nijmegen werden de vluchtelingen met applaus ontvangen. door Tobias den Hartog Locatiemanager Lian van Driel. foto Gerard Verschooten Heeft u in de massa van Heumens oord voldoende aandacht kunnen hebben voor de menselijke maat? Er stond in die rapporten ook: die grootschalige opvang, dat moeten we eigenlijk zo niet meer doen. U kiest niet voor kleinschaliger? Wat heeft u in het afgelopen half jaar het meest geraakt? Welke persoonlijke verhalen van vluchtelingen hebben u geraakt? door Deborah Jongejan DEN HAAG. Het gaat slecht met de inburgering van vluchtelingen, er kent minister Asscher. Van de 53.000 nieuwkomers zijn slechts 6.000 mensen geslaagd voor het verplichte inburgeringsexamen. WD en PvdA steggelen nog over de oplossing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7