Actie FNV tegen werkverdringing Rabobanken Sluis en Breskens dicht Zonnetje in huis Insluipers Duitse toerist kan in Zeeland 2 ZEELAND Vandaag is het Dag van de Duitse Taal. Maar in Domburg 'sprecht man alle Tage ein beetje Deutsch.1 COMMENTAAR Het heet Solarpark Zeeland en het is een mooi initia tief. Het plan om een schil van zonnepanelen om het Sloegebied te leggen verdient steun. Het is zo logisch, dat je denkt: waarom heeft niemand er eerder werk van gemaakt? Rond het Sloegebied ligt nu een gebied waar veel leidingen in de grond zetten. Je kunt er verder weinig mee. Pre cies daar wil Hans Hoven een zonnepark bouwen met een capaci teit van 50 megawatt. Naar Nederlandse maatstaven is dat groot. Als het lukt, wordt Zeeland een trendsetter. Dat is nodig, want in tegenstelling tot windenergie gaat het met zonne-energie nog lang niet hard genoeg. En als zo'n park al breed gesteund wordt, zijn er soms toch nog hindernis sen. Op Tholen dwarsboomt een veehouder de ontwikkeling van een flink zonnepark omdat hij vreest dat ganzen bij hun zoek tocht naar eten zullen uitwijken naar zijn grond. Dergelijke proble men zijn rond het Sloegebied niet te verwachten. Den Haag en de lokale overheden moeten dit plan omarmen met een snelle toezegging van subsidie en met vlotte vergunningen. Het gaat niet om veel werkgelegenheid en vergeleken met de kerncentrale heeft het zonnepark een bescheiden vermogen. Maar als stap in de goede richting betekent dit project heel veel. Als dit zonnepark in het Sloegebied van de grond komt, wordt Zeeland trendsetter Steun was er volop voor de ac tie, van wachtende passagiers bij de bushalte aan de Bijlokestraat in Axel en in de buurtbus zelf „Ze hebben gelijk", zegt een reizigster bij de bushalte in Axel. „Maar ja, als de keuze is tussen het schrap pen van die lijn of met vrijwilli gers rijden.... Eigenlijk is dat een onmogelijke keuze." Twee gewone passagiers zitten om negen uur woensdagochtend in de buurtbus, Ans van der Veen en Trudy van der Vaart uit Middel burg. Ze reizen heel Zeeland door om te wandelen. Ze zijn op weg naar Sint Jansteen. Ans: „Overal wordt op bezuinigd, maar op de verkeerde dingen." Actieleider Jack d'Hooghe en de andere FNV'ers zamelen hand tekeningen in om de provincie nog op andere gedachten te bren gen. Vanaf oktober vorig jaar had den al vrijwilligers op lijn 507 moeten rijden. Omdat er te wei nig waren, trok de provincie tot mei dit jaar nog 45.000 euro uit om met beroepskrachten te wer ken. Inmiddels zijn er wel genoeg vrijwilligers. Buschauffeuse Marjo lein de Letter vindt het onrecht vaardig. „Wij moeten aan allerlei strenge eisen voldoen, terwijl vrij willigers alleen een autorijbewijs nodig hebben." Twee jonge reizigsters uit Koe wacht die in Axel op de bus naar Terneuzen wachten, zijn in elk ge- Het is een onmogelijke keuze, de lijn schrappen of met vrijwilligers rijden val blij dat lijn 507 blijft. Ze heb ben nog wel een wens, dat lijn 507 tot Hulst gaat rijden. Dat zal niet gebeuren. Overstappen in Sint Jan steen blijft nodig, op een bus van de Vlaamse maatschappij De Lijn. De chauffeur van lijn 507 weet nog dat buslijn 7 tot 2014 wel door reed naar Hulst. „En die bus was behoorlijk druk." Almanak Steeds meer Duitsers proberen in Domburg Nederlands te praten, staat in een artikel op deze pagina. Dat doet sommige Nederlanders de wenk brauwen fronsen, zoals Duitsers af en toe raar opkijken als wij een woordje over de oostgrens proberen te spreken. Zo stapte een Duitse vrouw die al ja ren in Domburg woont daar laatst een schoenenwinkel binnen. Ze vroeg om een paar insluipers. De verkoop ster staarde haar verbaasd aan. Voor zo ver zij wist, kluste er toch niemand van het winkelpersoneel bij als inbre ker. Toen ging haar een lichtje op. „O, u bedoelt instappers." Meepraten over ziekenhuiszorg De community Goedleven, waarin 25 Zeeuws-Vlaam- se zorg- en welzijnsorgani saties samenwerken, vraagt de mening van Zeeuws-Vlamingen over de ziekenhuiszorg in de re gio. Via de website www.ikwilmeedenken.nl kan iedereen laten weten wat hij of zij belangrijk vindt bij de keuze voor een ziekenhuis. De uitkomsten worden gepresenteerd aan de Commissie Toekomsti ge Zorg Zeeland, die een brede visie schrijft over zorg in de provincie. Concert met klankschalen Ben Noorslag geeft zondag een concert en demonstra tie met klankschalen. Die vindt plaats in kerkgebouw Het Lam aan de West straat. Noorslag laat zien en horen wat de trilling van klankschalen met men sen doet. Bezoekers wor den daarbij gebruikt als 'proefkonijn'. Aanvang is om 14.30 uur, toegang kost 7,50 euro. Organisatie is in handen van culturele organisatie Golfslag. Meer informatie op www.golfslag.eu. Zwerven door de Zwarte Polder Vertelster en natuurgids Marjolein van Viegen (fo to) neemt woensdag 27 april mensen mee op een zwerftocht door de Zwarte Polder bij Nieuwvliet. Tij dens de wandeling van twee uur vertelt ze over de natuur, geschiedenis en over de dieren en planten. De zwerftocht wordt op 4 mei nog een keer gehou den. Volwassenen betalen 6 euro en kinderen 4 euro. Opgeven en informatie via www.vertelboscatheline- hof.nl Aperitiefconcert JoQuin Around JoQuin Around treedt zon dag op tijdens het aperitief concert in het kerkje van Retranchement. Het duo speelt bewerkingen van jazz-standards, eigen com posities, sfeermuziek en traditionals. Zo komt er ook muziek van Bill Evans, George Gershwin, Chick Corea, Sam Rivers en The Beatles voorbij. Het concert begint om 11.00 uur. Toegang be draagt 5 euro, inclusief een glas wijn of kopje koffie in de pauze. Hotel De Burg ligt in Nederland. Maar Duits is er vaker wel dan niet de voertaal. „Onze bazin is van oorsprong Duits, de jongens in de keuken zijn Duits en drie kwart van onze gasten spreekt Duits. Je pikt het vanzelf op, als je hier werkt", zegt serveerster Maartje Ooms. Bij De Burg is de menukaart uiteraard tweetalig: 'Liebe Gaste, bei Fragen bezüglich Intoleran- zen und Unvertraglichkeiten, wenden Sie sich bitte an unsere Servicemitarbeiter oder Rezep- tion'. Hier kan men in het Duits bedienen, problemen oplossen en vragen beantwoorden. Voor Maartje Ooms houdt het dan wel op, overigens: „Wat ik spreek, is horecaduits. Ik heb avonden meegemaakt dat ik hier als enige Nederlandse zat, voor de gezelligheid dan, en enorm mijn best moest doen om alles te volgen, maar het na een paar biertjes maar opgaf." Twee van haar collega's zijn met Frans opgegroeid. Niemand hoeft de uitbaters van De Burg uit te leggen waarom het verstan dig is om toeristen in hun lands taal te ontvangen. „Het gaat er om Duitse toeristen het gevoel te geven dat ze van harte wel kom zijn", legt Niels Koekoek van de Duits-Nederlandse Han delskamer uit. „Duitsland is ver uit onze belangrijkste handels partner. Bovendien staan Duit sers bovenaan als het gaat om De sluiting van de kantoren past in de tijdgeest, vindt Caro Dehulsters, directeur particulie ren van de Rabobank Zeeuws- Vlaanderen. „Steeds meer men sen regelen hun zaken online. Het is steeds minder vaak nodig naar een vestiging te gaan." Dat ziet de bank terug aan de bezoe kersaantallen: in Sluis en Bres kens komen maar enkele tiental len klanten per week. „We kun nen dus prima toe met één vesti ging per regio", zegt Dehulsters. Natuurlijk is het voor sommige mensen vervelend dat de vesti gingen sluiten, erkent hij. „Maar zelfs ouderen stappen steeds va ker over op digitaal. We geven cursussen over tabletgebruik en onze app voor thuisbankieren. En er blijven mogelijkheden voor persoonlijk contact; op de kantoren en bij klanten thuis." De geld- en sealbagautomaten in Sluis en Breskens blijven. De sluiting heeft geen personele ge volgen. door Harmen van der Werf AXEL. Vrijwilligers laten rijden op een buurtbus is broodroof. Onder dat motto voerden leden van vak bond FNV gisteren actie op lijn 507 (Axel-Sint Jansteen). Vrijwilli gers rijden de bus sinds 9 mei. Busreizigster in Axel Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN AARDENBURC NIEUWVLIET RETRANCHEMENT Ron Braam van vishandel Brasser, in de Duitse volksmond 'Zeevis' ge noemd: „Dat je Duits probéért te spreken, is het belangrijkste." Dankbaar door Ondine van der Vleuten door Martijn de Koning SLUIS. Rabobank sluit per 1 juli de vestigingen in Breskens en Sluis. Er komen steeds minder bezoe kers. Het aantal Rabobank-kanto- ren in Zeeuws-Vlaanderen daalt daarmee naar drie: Hulst, Terneu zen en Oostburg. Ron Braam: „Das war es? vroegen we vroeger altijd. Maar als je wil weten of een Duitser verder nog iets wil bestellen, zeg je: 'Darf es noch etwas sein?', hebben we later begrepen. 'Das war es?' klinkt heel onbeleefd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 79