Bibliotheek Oosterschelde moet de bakens verzetten TVissen Kunst Iets' in Arendskerke Hogere turbines Kamperland verstoren radar 6 BEVELANDEN en THOLEN Komst hogere windmolens bij Kamper land roept niet alleen bij 'buren' protest op. Ook Defensie maakt zich zorgen. Waaiende golf is winnaar De wieken van de nieuwe windmolens bij de Jacoba- Rippolder draaien straks tot 150 meter de lucht in In de regio Mijn dorp, mijn stad Defensie bezorgd over windmolens door Ellen Jobse KAMPERLAND. Omwonenden vre zen voor geluidsoverlast, slagscha duw en waardedaling van hun hui zen als de vier hogere windmo lens in de Jacoba-Rippolder bij Kamperland er komen. Het minis terie van Defensie heeft ook zor gen, maar die zijn van heel andere aard. Hoge bouwwerken als woonto rens en windturbines kunnen de beelden verstoren die radarsta tions maken om het Nederlandse luchtruim te monitoren. Om te veel verstoring te voorkomen, wor den projecten die een bepaalde hoogte overschrijden, vooraf ge toetst. Als de te verwachten versto ring te groot is, kan het project niet doorgaan. „In Zeeland ligt de grens momenteel op 113 meter bo ven het Normaal Amsterdams Peil (NAP)", zegt kapitein Jurriaan Es- ser van Defensie. De wieken van de nieuwe windmolens - rechts van de wegen naar de stormvloed kering - halen die hoogte ruim schoots: zij draaien straks tot 150 meter de lucht in. Om die reden moet de vervanging van de huidi ge vijf turbines door vier hogere eerst worden getoetst. Een negatieve uitkomst bete kent niet dat het plan van tafel moet. „Met de betrokken partijen wordt gekeken wat wél kan", zegt Esser. „Defensie is niet tegen de komst van windmolens, wij bewa ken de veiligheid van het lucht ruim." Volgens Esser is het Rijk bezig met het ontwikkelen van be leid dat ervoor moet zorgen dat een hoge productie van wind energie én veilig luchtverkeer naast elkaar kunnen bestaan. „Wellicht zijn er meer radarsta tions nodig, die gezamenlijk een goed beeld geven." 5 vragen aan directeur Jan- nie van Vugt over de nieuwe koers van de Bi bliotheek Oosterschelde. De Bibliotheek Oosterschelde ste vent over enkele jaren af op een tekort van tonnen. Reden voor de zes gemeenten om een nieuwe toekomstvisie op te laten stellen. door Joeri Wisse Het beleidplan 2014-2018 is nu ■*- al achterhaald. Hoe kan dat? „Wij werken voor zes gemeenten, die sinds 2010 stelselmatig elk jaar twee procent op het budget bezui nigen. Tholen en Reimerswaal hebben nog tonnen extra bezui nigd, in Tholen zijn we binnen een jaar van 7 naar 4 ton terugge gaan. Daarnaast krijgen we er ook taken bij, ik noem met name de zorg voor laaggeletterde volwasse nen die om die reden niet goed mee kunnen met de maatschap pij. Als je wijs bent, wacht je al die ontwikkelingen niet af, maar stel je op tijd je koers bij." Wat is het doemscenario? „Als we niets doen, vertoont de begroting een tekort van een ton en het jaar erop van twee ton. Als gesubsidieerde organisatie mag je geen grote reserves hebben en in 2012 en 2015 hebben we al re organisaties doorgevoerd. Alle mo gelijkheden om te bezuinigen zijn nu uitgeput. Voor de wethouders van de zes gemeenten waar ik jaar lijks twee keer mee vergader, was dit vooruitzicht aanleiding een ex tern bureau onderzoek te laten uit voeren naar de de toekomst." 3 Staat het voorbestaan van uw organisatie ter discussie? „We werken intensief samen met de ZB, die ook fors moet bezuini gen. Vlissingen wil ook besparen op bibliotheken, we maken met z'n allen dezelfde zoektocht. Bin nen het onderzoek worden alle op ties verkend. Het is te prematuur om nu uitspraken te doen over het voortbestaan van Bibliotheek Oosterschelde, maar je moet over al voor open staan. Het belang van het bibliotheekwerk gaat boven het belang van de organisatie." 4 In hoeverre zijn jullie al inge krompen de afgelopen jaren? „Het is niet alleen een kwestie van krimp, maar ook van kante ling. De formatie voor het klassie ke uitleenwerk is wel met vijftien procent gedaald, maar het aantal leesconsulenten op scholen neemt juist toe. Dat past bij ons streven om op tachtig procent van de basisscholen in de regio 'Biblio theek op school' aan te bieden. Jannie van Vugt, directeur van de Bibliotheek Oosterschelde. 5 Er wordt wel geklaagd over ho ge overheadkosten. Terecht? „Nee, we zitten keurig onder de landelijke norm van 20 procent. Maar zaken als financiële- en per soneelsadministratie worden niet per se goedkoper als ik minder dienstverlenend personeel heb. De vraag is dus wel wat op ter mijn een reële schaalgrootte is." HEER ARENDSKERKE. De atelierhou- ders van Atelier Het Raadhuis in 's-Heer Arendskerke houden zater dag het gezamenlijke evenement Tussen Kunst Iets: een pop-up- markt met kraampjes, muziek, food, drinks en workshops. De pop-up markt aan de Raad huisstraat 9 is gratis toegankelijk en geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Om 14.00 uur zal wethouder van cultuur Loes Meeuwisse het logo van Atelier Het Raadhuis én het nieuwe kunstwerk 'De groot ste leugenaar ter wereld' van Ste fan Thelen, bekend van de Duif-mural(s) in Goes, officieel onthullen Sinds Gerard Verkerke enkele jaren terug beheerder werd van het voormalige gemeentehuis mid den in het dorp, is het gebouw een bruisende werkplek voor kun stenaars en ambachtslieden. Naast Gerard Verkerke zelf maken ook Barre Verkerke, Mathisse Arend- sen, Thierry Jaminon en Stefan Thelen dagelijks gebruik van het atelier. Alle ateliers zijn zaterdag voor bezoekers opengesteld. KAPELLE Bloesemfietstocht Het Fruitteeltmu seum in Kapelle houdt op zaterdag 23 april, 30 april en 7 mei een fietstocht door de paden van boomgaarden op Zuid-Beveland. De tocht is zo'n 20 ki lometer lang en staat onder leiding van een gids die vertelt over het ontstaan van het Zeeuwse en Bevelandse land schap. Na afloop staat er met koffie en appeltaart klaar in het Fruitteeltmu seum. De bloesemfietstoch ten starten om 12.30 uur en duren zo'n drie uur. De kosten bedragen 9 euro. Aanmelden kan op fruitteeltmuseum.nl. GOES Dansen met draagdoek In de Goese dans school van Janvier Dance Masters is za terdag een proefles van de cursus Draag en Dans, waarbij ouders leren dansen met hun baby of jon ge peuter in een draagdoek. Er komen diverse dansstijlen aan bod, zoals ballroom, Latin, salsa, swing en hip hop. Het is aan te be velen om makkelijk zittende kleding aan te trekken en stevige (sport)schoenen te dragen. De proefles duurt van 10.00 tot 11.00 uur en kost 7,50 euro. Aanmelden kan via info@janvier.nl of www.janvier.nl. KAPELLE Rommelmarkt In sportcentrum het Groenewoud in Ka pelle wordt zaterdag een rommelmarkt ge houden. Een plaats reserveren kan bij De Markten via tel. 0165-302682 of via demarkten® gmail.com ZIERIKZEE. Siebe Roefs van het Nuon Solar Team van de TU Delft zag 'm aankomen. Het object 'De waaiende golf van Tygo, Roald, Jip en Okke van Nehalennia uit Middelburg was in zijn ogen een goede kanshebber. Hij kreeg gelijk. Het viertal sleepte gisteren op Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee de hoofdprijs in de wacht bij de Dyna mic Art Sculpture wedstrijd; een strijd tussen technasiumleerlingen van vier Zeeuwse scholen, waaronder ook het Goese Lyceum. 'De Waaiende Golf wordt uitgevoerd in samenwerking met Scalda, die ook de organisatie van de wedstrijd verzorgde en Roefs naar Zierik zee haalde. De vierdejaars natuurkundestudent aan de TU wist te boeien met zijn verhaal over zonnewagen Nuna8. „Nu denk je nog: al die stomme sommen. Maar dit is wat je uiteindelijk met die som men kunt." foto Dirk Jan Gjeltema GOES Erasmuspark, 10.00-11.00 uur - In loopspreekuur van wijkverpleging; Sportzaal Thor- beckelaan, 20.00 uur - Volksdansen; Kunstuitleen De Be- velanden, Westwal 45,13.00-17.00 uur - Expositie 'Familie en Vrienden' HANSWEERT Dorpshuis, 10.00 uur - Wandelen in groepsverband HEINKENSZAND V.d. Biltplein, 08.00-12.00 uur - Weekmarkt 'S-HEER ABTSKERKE Picknicktafel aan de Zuidweg, 14.00-16.30 uur - Wandeling en na- tuurexcursie rond om 's-Heer Abtsker- ke georganiseerd door seniorenraad Borsele 'S-HEER ARENDSKER KE Arendhuis, Toren- ring 46,19.30-22.30 uur - Inloopavond Hobby Computer Club Zeeland met als thema 'Vliegen via PC' KAPELLE De Vroone, C.D. Vereekeweg 74, 13.30 uur - Wekelijk se Bingo WILHELMINADORP Wilhelminahuis, vanaf 13.30 uur - Gratis fietstocht voor 55-plus, een route van 35 kilome ter langs Wemeldin- ge en Kapelle, aan melden vooraf is niet nodig YERSEKE Oosterscheldemu- seum, Kerkplein 1, 09.30-12.30 en 13.00-16.00 uur - Ex positie schilderijen met als thema 'mar grieten'; Trefpunt, Moer- plein i2d, 13.00-17.00 uur - Koersbal en Biljart voor senioren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 76