'Mfa Kloetinge in 2018 in gebruik' Middelburg 21 april ziet af van klap-actie Zonnetje in huis Insluipers Duitse toerist kan in Zeeland 2 ZEELAND Vandaag is het Dag van de Duitse Taal. Maar in Domburg 'sprecht man alle Tage ein beetje Deutsch.' COMMENTAAR Het heet Solarpark Zeeland en het is een mooi initia tief. Het plan om een schil van zonnepanelen om het Sloegebied te leggen verdient steun. Het is zo logisch, dat je denkt: waarom heeft niemand er eerder werk van gemaakt? Rond het Sloegebied ligt nu een gebied waar veel leidingen in de grond zetten. Je kunt er verder weinig mee. Pre cies daar wil Hans Hoven een zonnepark bouwen met een capaci teit van 50 megawatt. Naar Nederlandse maatstaven is dat groot. Als het lukt, wordt Zeeland een trendsetter. Dat is nodig, want in tegenstelling tot windenergie gaat het met zonne-energie nog lang niet hard genoeg. En als zo'n park al breed gesteund wordt, zijn er soms toch nog hindernis sen. Op Tholen dwarsboomt een veehouder de ontwikkeling van een flink zonnepark omdat hij vreest dat ganzen bij hun zoek tocht naar eten zullen uitwijken naar zijn grond. Dergelijke proble men zijn rond het Sloegebied niet te verwachten. Den Haag en de lokale overheden moeten dit plan omarmen met een snelle toezegging van subsidie en met vlotte vergunningen. Het gaat niet om veel werkgelegenheid en vergeleken met de kerncentrale heeft het zonnepark een bescheiden vermogen. Maar als stap in de goede richting betekent dit project heel veel. Als dit zonnepark in het Sloegebied van de grond komt, wordt Zeeland trendsetter Die planning hield wethouder Derk Alssema de raadscommissie recent voor, hoewel er nog geen concreet plan of ontwerp voor het gebouw is. De Kloetingseschool is aan nieuwbouw toe. Delen van het gebouw zijn zestig jaar oud. Volgens het college van burge meester en wethouders is de Zo merweg, de huidige locatie van de kinderopvang, een betere plek voor nieuwbouw dan de Groenen- daal, waar de school staat. Daar zijn de raadsfracties het mee eens. Op de vrijkomende kavel van de school zouden levensloopbestendi- ge woningen kunnen komen, zei Alssema. Het huidige schoolge bouw heeft overigens nog een vrij hoge boekwaarde van ruim een half miljoen, op het plan zit daar om een tekort van twee ton. Dat kan volgens het college worden be kostigd uit de reserve bouwgrond, waar genoeg in zit. Nieuwbouw van het mfa kost 1,5 miljoen. Het is de bedoeling dat nog dit voorjaar een architect wordt gese lecteerd, de school en kinderop vang krijgen inspraak in het ont werp. Het bouwplan moet eind dit jaar gereed zijn, waarna kan worden aanbesteed. In februari 2017 zal de huidige locatie van de kinderopvang aan de Zomerweg worden gesloopt, de kinderen wor- Op de vrijkomende kavel van de Kloetingseschool aan de Croenendaal zouden levensloopbestendige woningen kunnen komen den tijdelijk in de Kloetingse school ondergebracht. De leerlingen van de school blij ven gebruik maken van de gym zaal op sportpark Wesselopark. Die is enkele jaren geleden gereno veerd. Vanavond neemt de ge meenteraad een definitief besluit over het voorstel. Almanak Steeds meer Duitsers proberen in Domburg Nederlands te praten, staat in een artikel op deze pagina. Dat doet sommige Nederlanders de wenk brauwen fronsen, zoals Duitsers af en toe raar opkijken als wij een woordje over de oostgrens proberen te spreken. Zo stapte een Duitse vrouw die al ja ren in Domburg woont daar laatst een schoenenwinkel binnen. Ze vroeg om een paar insluipers. De verkoop ster staarde haar verbaasd aan. Voor zo ver zij wist, kluste er toch niemand van het winkelpersoneel bij als inbre ker. Toen ging haar een lichtje op. „O, u bedoelt instappers." MFC Te Haere intern verbouwd Vanwege de aankomende verhuizing van ouderen- soos Het Trefpunt naar MFC Te Haere in Yerseke, laat de gemeente Reimers- waal het gebouw op enkele punten intern aanpassen. Na de verhuizing blijft één vergaderruimte met nau welijks daglicht over. Daar om worden voor 6700 euro extra raamkozijnen aange bracht. Het gebrek aan bergruimte wordt opgelost door een slecht toegankelij ke ruimte van een extra deur te voorzien. Deze in greep kost 4200 euro. School: Langste Koningsontbijt Op basisscholen in Zee land worden vrijdagoch tend de Koningsspelen ge houden, een sportief oran jefeest voor alle kinderen in het basisonderwijs. Wethouder Derk Alssema van de gemeente Goes be zoekt deze ochtend drie scholen: de Beatrixschool, de Kohnstammschool en De Wingerd. Op de Bea trixschool start hij 'het langste Koningsontbijt van Goes', waarna hij de Ko ningsspelen op de Kohn stammschool opent. Inzamelen van plastic is succes De inzameling van plastic in de dorpskernen van Noord-Beveland is een suc ces. Uit cijfers blijkt dat de hoeveelheid ingezameld kunststof bijna verdubbeld is ten opzichte van vorig jaar. Opvallend is dat steeds meer mensen ge bruikmaken van de moge lijkheid hun plastic weg te brengen in plaats van het huis-aan-huis te laten op halen. Sinds januari wordt het plastic in de dorpsker nen eens in de drie weken opgehaald. Oude vondsten tentoongesteld In het atrium van het ge meentehuis is vanaf vrij dag een tentoonstelling in gericht van vondsten die zijn gedaan tijdens riool werkzaamheden in de kern Tholen. Tijdens de werkzaamheden zijn spo ren gevonden uit de perio de 1350-1950. Er zijn onder meer delen van de laat middeleeuwse stadswal, een zeventiende eeuwse stadspoort en een rioolstel sel uit 1779 gevonden. De opening is om 16.00 uur. Hotel De Burg ligt in Nederland. Maar Duits is er vaker wel dan niet de voertaal. „Onze bazin is van oorsprong Duits, de jongens in de keuken zijn Duits en drie kwart van onze gasten spreekt Duits. Je pikt het vanzelf op, als je hier werkt", zegt serveerster Maartje Ooms. Bij De Burg is de menukaart uiteraard tweetalig: 'Liebe Gaste, bei Fragen bezüglich Intoleran- zen und Unvertraglichkeiten, wenden Sie sich bitte an unsere Servicemitarbeiter oder Rezep- tion'. Hier kan men in het Duits bedienen, problemen oplossen en vragen beantwoorden. Voor Maartje Ooms houdt het dan wel op, overigens: „Wat ik spreek, is horecaduits. Ik heb avonden meegemaakt dat ik hier als enige Nederlandse zat, voor de gezelligheid dan, en enorm mijn best moest doen om alles te volgen, maar het na een paar biertjes maar opgaf." Twee van haar collega's zijn met Frans opgegroeid. Niemand hoeft de uitbaters van De Burg uit te leggen waarom het verstan dig is om toeristen in hun lands taal te ontvangen. „Het gaat er om Duitse toeristen het gevoel te geven dat ze van harte wel kom zijn", legt Niels Koekoek van de Duits-Nederlandse Han delskamer uit. „Duitsland is ver uit onze belangrijkste handels partner. Bovendien staan Duit sers bovenaan als het gaat om MIDDELBURG. De actiegroep Mid delburg 21 april trekt de oproep in om vandaag om 10.45 uur op de Balans in Middelburg te ko men klappen voor de laureaten van de Four Freedoms Awards. Die oproep stond zaterdag in een advertentie in de PZC. De rechts-radicale groep Voorpost protesteerde daartegen bij burge meester Harald Bergmann van Middelburg. Demonstreren mag niet zo dicht bij de Abdij, beves tigde Bergmann. Daarom is Voor post ook verwezen naar de Dam. Bergmann heeft dinsdag aan Middelburg 21 april uitgelegd dat de oproep inhoudt dat sprake is van een manifestatie en dat daar voor andere plekken zijn aange wezen. De actiegroep maakt daarvan geen gebruik. „Wij willen niet demonstreren. Dat is nooit ons doel geweest", verklaart Ria de Feijter van Middelburg 21 april. „We willen op een ludieke en po sitieve manier laten zien dat de laureaten een pluim verdienen. Wat ons betreft een gele pluim. Dat willen we uitdragen door iets geels te dragen." Het is wel toegestaan aan een ieder om als individu naar de Ba lans te komen om de laureaten te zien. door Luc Oggel KLOETINGE. De bouw van een multi functionele accommodatie (mfa) aan de Zomerweg in Kloetinge, waar de school en de kinderopvang in zullen worden ondergebracht, begint in april volgend jaar. In au gustus 2018 zullen de leerlingen dan in het nieuwe gebouw terecht kunnen. Tip? redactie@pzc.nl YERSEKE GOES WISSENKERKE THOLEN Ron Braam van vishandel Brasser, in de Duitse volksmond 'Zeevis' ge noemd: „Dat je Duits probéért te spreken, is het belangrijkste." Dankbaar door Ondine van der Vleuten door Maurits Sep Ron Braam: „Das war es? vroegen we vroeger altijd. Maar als je wil weten of een Duitser verder nog iets wil bestellen, zeg je: 'Darf es noch etwas sein?', hebben we later begrepen. 'Das war es?' klinkt heel onbeleefd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 75