Steden: meer geld nodig voor huisvesting asielzoeker 6 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS Op 2 mei sluit vluchtelingenopvang Heumensoord. Locatiemanager Lian van Driel blikt terug. Ze is het onzichtbare ge zicht van de meest be sproken vluchtelin genopvang van Neder land. Lian van Driel, locatiemana ger van Heumensoord. Nu het kamp in rap tempo wordt ont manteld, doet ze één keer haar verhaal. Nee, herkenbaar op de fo to wil ze niet. „Dan word ik bij de Albert Heijn weer om de ha verklap aangesproken over de vluchtelingen." Zeven maanden lag ze onder een vergrootglas. Zo heeft Van Driel het ervaren. „Dat vergrootglas is niet mild geweest. We zijn niet gespaard." „Ik vind het jammer dat er zo wei nig balans is geweest. Als men sen demonstreerden, stond het groot in de krant. Maar als er vijf honderd mensen demonstreren, zijn er altijd nog 2.500 die thuis blijven, op het kamp. Als één keer de vleeswaren bedorven wa ren, was dat ook groot nieuws. De kou in de paviljoenen was lang een gespreksonderwerp. Maar het was er 23 graden! Voor mij en mijn medewerkers was de kritiek soms lastig. Het had im pact." „Nee. Als ik daar overstuur van was geraakt, zou ik niet de juiste persoon op deze plek zijn ge weest. Het waren er trouwens maar twintig. Ze kwamen zon dagavond bijna allemaal weer te rug, precies zoals ik had voor speld. Het was een kwestie van verkeerde verwachtingen." „Deuren mochten om brandvei ligheidsredenen niet. Zeker niet ideaal, dat klopt. We hadden hier uiteindelijk 2.960 mensen. Een kleine groep bleef protesteren. De grote meerderheid zei: we zijn liever veilig achter een gor dijntje dan onveilig op een ande re plek." „Nee. Er zijn 24 uur per dag me dewerkers aanwezig die mij op de hoogte houden. Ik weet wat er speelt.We hebben verbeteringen aangebracht. Nachtlampjes in plaats van tl-licht, bijvoorbeeld. Het moment waarop de kinderen naar school gingen, in januari, was de grote omslag. Op dat mo ment hadden we het beste argu ment in handen waarom het stil moest zijn op de slaapzalen." „In een deel van die kritiek kon ik me vinden. Bijvoorbeeld hoe we zijn omgegaan met de klach tenprocedures. Die hebben we verbeterd. Maar inhumaan en schadelijk? Absoluut niet. We „Het kabinet wil voor een dubbeltje op de eerste rang zit ten. Je kunt niet aan corporaties vragen om onder de huurprijs te gaan zit ten", zegt Ferd Crone, burgemees ter van Leeuwarden en voorzitter van de 37 grootste steden (G32). Voor die too euro per asielzoe ker willen de gemeenten vijfdui zend mensen huisvesten. Daar naast willen de G32 dat het rijk de eis loslaat dat alleen subsidie wordt gegeven als er minstens vier statushouders in een woning verblijven. „Als je dat mixt met ge wone woningzoekenden, kun je de prijs ook mixen én is het beter voor de integratie." Vorig jaar werd Nederland over vallen door de grote stroom (Syri sche) vluchtelingen. Duizenden asielzoekers moesten nachtenlang in sporthallen slapen omdat er niet voldoende plek was in azc's; ook uit de grond gestampte op vangkampen als Heumensoord bij Nijmegen zaten propvol. Commissaris van de Koning Ti chelaar waarschuwt voor te veel enthousiasme over kleinschalige opvang, waar sommige burge meesters en omwonenden voor pleiten. „Een experiment met opvang van vijftig mensen is aardig, maar het legt wel een last op andere ge meenten. Als je dan als burge meester met een plan komt voor een opvang van driehonderd men sen, kan je bevolking zeggen: 'wij willen er ook maar vijftig'. Dan raakt het tempo er uit." (0318) 58 09 58 5 dagen Beierse Woud, Bayerisch Eisenstein Passau Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 8 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau 10 dagen Prinsdom Andorra www.bolderman.nl 10 dagen Donaudal en Wenen, Maria Taferl 10 dagen Venetië en Zuid-Tirol door Marcia Nieuwenhuis en Cyril Rosman door Harm Graat en Frank Hermans Vindt u dat er een onjuist beeld van Heumensoord is geschetst? Al op dag één keerden tientallen Sy- riërs het kamp de rug toe. Dacht u niet: waar ben ik aan begonnen? De bewoners sliepen in enorme ten ten. Waar achtpersoonskamertjes waren gecreëerd met gordijntjes in plaats van deuren. Er werd veel geklaagd over lawaai, gebrek aan nachtrust, aan privacy. Hebt u zelf wel eens een nacht ach ter zo'n gordijntje doorgebracht? De Nationale Ombudsman en het College van de Rechten van de Mens kwamen met spijkerharde kri tiek. Spraken over 'inhumane op vang'. DEN HAAG. Gemeenten hebben veel meer geld nodig voor de huis vesting van asielzoekers die een ve- blijfsvergunning hebben. Zij krij gen nu 50 euro per week, maar dat zou zeker het dubbele moeten zijn, stellen de 37 grootste steden. Brochure en boekingen Vertrekdata: 16,30 mei 13, 27 juni 11, 25 juli etc. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 2,16, 30 mei 11, 25 juli 8 aug. etc. Vertrekdata: 23 mei20juni4,18 juli/1,15 aug etc. ros vl Vertrekdata: 2,16, 30 mei 13,27 juni/ll, 25 juli etc. Vertrekdata: 2, 23 mei27juni18 juli1 aug. etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6