Inspireren met Nuna8 DFS biedt jeugd Burgh-Haamstede onderdak na sluiting van soos Big S Investeerder nieuw Mondragon haakt af Technasiumstrijd draait om creatief en anders omgaan met materialen en energie SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Die sommetjes lijken nu saai, maar kunnen je de hele wereld over brengen. Techniek op z'n leukst. Siebe Roefs van het Nuon Solar Team van de TU Delft zag 'm aan komen. Het object 'De waaiende golf van Ty- go, Roald, Jip en Okke van Nehalennia uit Middelburg was in zijn ogen een goede kans hebber. Hij kreeg gelijk. Het vier tal sleepte gisteren in Zierikzee de hoofdprijs in de wacht bij de Dy namic Art Sculpture wedstrijd; een strijd tussen technasiumleer- lingen van vier Zeeuwse scholen en 't Rijks in Bergen op Zoom. Ze hadden het zelf absoluut niet verwacht. Uit de eerste vier schetsen die de Nehalennialeerlin- gen maakten, kozen de jongens uit 2 havo twee ontwerpen die ze in het uiteindelijke werkstuk com bineerden. „Het is leuk om bezig te zijn en iets te maken met tech niek dat ook echt werkt." Verras send vonden ze hun winst wel. „Er zaten hele mooie dingen bij. En die van ons zag er niet zo heel netjes uit. Die hadden we niet eens geverfd." Maar de jury -gevormd door mensen van de Kunstschouw, een techniekdocent van Scalda en Jo hn Elenbaas van de opdrachtge vende stichting Dynamic Art Del ta (DAD)- keek niet alleen naar de 'mooiheid' van de objecten. Ook de toegepaste technieken en de originaliteit van het idee speelden een rol. Met reden, verduidelijkt Elenbaas de insteek van DAD. „We proberen kinderen op een speelse manier voor te bereiden op de veranderende wereld. We gaan van een lineaire naar een cir culaire economie waarin we an ders met grondstoffen omgaan en andere producten maken." Het werken met duurzame materialen en het gebruikmaken van water en wind passen in die anders ge- 'Leuk om bezig te zijn en iets te maken met techniek dat ook echt werkt' organiseerde samenleving. Er kwamen creatieve werkstuk ken voorbij. Zoals een kussend stelletje op de dijk ('t Rijks, twee de plaats) en een 'rienkrieer op 'n veugel' (Nehalennia, derde plaats). 'De waaiende golf wordt in het groot uitgevoerd, door techniek studenten van Scalda. Leerlingen van deze school (van de afdeling toerisme) waren ook bij de organi satie betrokken. „Ook dat is een doelstelling. Verbindingen leggen, dwars door alles heen." „Nu denk je nog: al die stomme wiskunde- en natuurkundesom- men. Het is niet tastbaar. Het is saai. Maar dit is wat je uiteindelijk met die sommen kunt." Mooier kon Siebe Roefs, vierdejaars stu dent natuurkunde aan de TU in Delft, het op Pontes Pieter Zee man in Zierikzee niet vertellen. Het optimaal klaarstomen van de zonneauto Nuna8, waarmee het Delftse team eind september deel neemt aan de Solar Challenge in Zuid-Afrika, is een prikkelend ver haal. Over studenten die het in 2001 voor het eerst opnamen te gen grote internationale bedrij ven en sindsdien zeven keer de winst pakten. Over de gecrashte Nuna die toch nog tweede werd en over de weerstand van de futu ristisch ogende wagen, die even groot is 'als de zijspiegel van de auto van je ouders'. Een prachtver- haal waarmee Roefs leerlingen hoopt te inspireren en tegelijker tijd een belangrijk doel voor het voetlicht brengt: „Duurzaamheid. We laten zien wat je met de kracht van de zon kunt." DFS-voorzitter Theo Grefkens heeft maandag deze plek aangebo den aan gemeente en welzijnsor ganisatie SMWO. Dat meldde ambtenaar Bert Stuit gisteravond in de Haamsteedse dorpsraad. Met de sluiting van Big S vori ge maand, is het jongerenwerk in het slop geraakt. De gemeente wilde het soosgebouw nog wel een tijdje openhouden als tref punt, maar het SMWO heeft on voldoende personeel om twee avonden per week toezicht te houden. Een in het dorp versprei de schriftelijke oproep voor toe zichthouders leverde niets op. Grefkens, eveneens aanwezig gisteravond, kwam met de oplos sing. De jeugd is welkom in de kantine en krijgt er nog een bal lenhok als chillruimte bij. „Want we willen dat onze accommoda tie meer wordt gebruikt. We zijn er al langer mee bezig. De algeme ne ledenvergadering is er in no vember al mee akkoord gegaan. Daar bleek ook dat er ouders zijn die toezicht willen houden", al dus de voorzitter. Annemarie Bodbijl, ex-be- stuurslid van Big S, heeft het voorstel al voorgelegd aan de groep van zo'n 16 tot 18 jongeren. „Als ze maar ergens droog zitten, zeiden ze. DFS heeft ze genoeg te bieden. Ze willen graag." DFS heeft ervaring met jonge- renopvang. De sportvereniging had eerder kinderopvang Koos en het project BOS voor pro bleemjongeren in huis. ZIERIKZEE. De sloop van het voor malige theater Mondragon in Zie rikzee gaat voorlopig niet door. Aanvankelijk zou bouwbedrijf Boogert, eigenaar van het verval len complex, deze maand begin nen met de ontmanteling van het gebouw. Maar Boogert maakte gis teren bekend dat de investeerder in het geplande nieuwe hotel zich 'vanwege familie-omstandighe den noodgedwongen' heeft terug getrokken. „Het zoeken is nu dus naar een nieuwe belegger die het hotel en bijbehorende voorzienin gen kan realiseren", aldus Boo gert. De directeur van het bouwbe drijf zegt al met een aantal poten tiële nieuwe partners in gesprek te zijn en hoopt de plannen zo snel mogelijk alsnog te kunnen uitvoeren. De nieuwbouw moet naast een hotel met 40 luxere sui tes, gaan bestaan uit vier zalen en een horeca-voorziening. De door de gemeente verleen de omgevingsvergunning blijft in principe drie jaar van kracht. Dreigt die termijn door de opgelo pen vertraging te worden over schreden, dan wordt de situatie opnieuw bekeken. DONDERDAG 21 APRIL 2016 Aan de slag met toekomst door Esme Soesman Tygo, Roald, Jip en Okke door Ton van den Nouweland BURGH-HAAMSTEDE. ledereen, in clusief de jongeren waar het om gaat, is er enthousiast over: de kantine van sportvereniging DFS wordt het jongerencentrum van Burgh-Haamstede. door Marcel Modde Een deel van de technasiumleerlingen van de vijf deelnemende scholen bij de werkstukken op de Pontes. Tygo van Vaardegem, Roald Mol, Jip van de Reijt en Okke Bronner met het winnende object, foto's Dirk Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67