is* V een v portret! A 8? JIS I 7 Botsen met je idealen Richard Gere overtuigt niet als weldoener van ego tot emo DRAMA keer per week hoefde te koken. Het is meer waargebeurd gevoel dan waargebeurd verhaal. Ik heb bewon dering voor de loyaliteit, voor de open sfeer. Ze wilden experimente ren, ontsnappen uit het saaie patriar chaat van de jaren '50. In de commu ne kon die vrijheid bestaan." Samen met vaste filmpartner Tobias Lindholm besloot Vinterberg niet te veel in te zoomen op de clichés waar je bij een commune aan denkt. „Ja, er was veel bloot. Ja, er werden veel drugs gebruikt. Ja, er was poly gamie. Ik ga niet in op de politieke correctheid daarvan, dat vind ik saai. Mij interesseert het meer hoe trage die in een groep wordt verwerkt. Is het verlies van liefde, van leven, van idealen dan anders?" Hoewel hij nog steeds goed contact heeft met de huisgenoten uit zijn jeugd - 'het is als familie' - zou Vin terberg nu niet met zijn gezin in een commune willen wonen. „Die vorm van delen is achterhaald. Het is niet meer zo vernieuwend, jong en sexy als toen. Mensen leven nu samen om andere redenen, bijvoorbeeld omdat er niet genoeg betaalbare huizen zijn. Iedereen heeft zijn eigen plank in de ijskast." Wat Vinterberg wel mist, is het gemeenschapsgevoel van toen. „Het delen van nu gebeurt op Twitter en Facebook. Dat is niet het zelfde. Mensen lijken continu onder weg, met hun hoofd ergens anders. Ik ben niet opgevoed met geloof in God, maar dankzij de commune wel met geloof in samenzijn en in ande ren." Dat noemt de Deense filmer waardevol in een wereld die steeds individualistischer wordt. Wat dat be treft vindt hij dat de film een alterna tief biedt. „Koop een huis, koop een kratje bier, trek er allemaal samen in, deel weilichtje bed, whatever. Déél." Mannen harten 2 ROMANTISCHE KOMEDIE Black DRAMA Franny DRAMA dat hoort óók bij het museum! Dutch Master BREDA'S MUSEUM Donderdag 21 april 2016 Regie: Thomas Vin- terberg. Hoofdrollen: Trine Dyrholm, Ulrich Thomsen Losjes gebaseerd op zijn eigen jeugd in een commune, komt Thomas Vinterberg met waar hij het bes te in is: een intens fa miliedrama. Met een familie die naast moe der, vader, tiener dochter ook zeven huisgenoten omvat. Halverwege de jaren '70 komt nieuwsleze res Anna (weergaloze rol van Trine Dyr holm) met een idee voor wat meer reu ring in haar gezinsle ven. Ze weet haar man Erik te overtui gen hun grote huis om te toveren in een commune. Optimisme en de zin om te experimenteren staan voorop. Knap genoeg blijft dit tot de verbeelding spre kende hippiethema slechts een canvas. Tegen een achter grond van fluwelen tuinbroeken en met alcohol doorspekte huisvergaderingen, botst Anna tegen de grenzen van haar ei gen idealen op. Alles delen, zoals je man, blijkt moeilijker dan gedacht. Als ze breekt tijdens een nieuwsuitzen ding, is dat waar top- drama. Vinterberg schakelt binnen een mum van intens blij naar intens verdrietig. Het is daar mee een emotionele ode aan een periode, die implodeerde zo dra het collectief niet meer op kon tegen in dividuele behoeftes. (Tisha Eetgerink) Nu op dvd, blu-ray, vod Leuk hoor, zo'n romanti sche komedie vanuit man- nenperspectief, maar de eerste Mannenharten (2013) was toch echt een onevenwichtig hormonen festijn zonder hartslag. Nummer twee heeft ge leerd van zijn fouten. De personages zijn grappiger, aimabeler en meeleven is makkelijker. De meeste be kende koppen zijn terug; de relationele perikelen van Daan Schuurmans, Barry Atsma, Jeroen Spit zenberger en Fabian Jan sen zetten zich voort. Nu op dvd en vod Na de aanslagen van Pa rijs werd 'Black' geweerd uit de Brusselse cinema. Het gewelddadige Romeo Julia-achtige verhaal speelt zich af in de beruch te Brusselse buitenwijk Molenbeek, waar de jiha- disten de aanslagen in Frankrijk beraamden. Het is een overtrokken reactie geweest. Nu de schaduwkant van Brussel een nóg slechtere naam heeft gekregen, kan het twee richtingen op: weren of massaal via digitale ka nalen kijken. We raden u dat laatste aan. Regie: Andrew Renzi. Hoofdrollen: Richard Gere en Dakota Fanning. Zelfs een gelauwerd acteur als Richard Gere komt niet uit de voeten in dit oneven wichtige melodrama over een man in de knel. Gere verliest in het begin door een auto-ongeluk en kele dierbaren. In zijn geval is het een bevriend echt paar. Franny, zoals het per sonage heet, raakt daarna in een diepe depressie. Zijn schuldgevoel probeert hij met drugs te onderdruk ken. De miljardair zwelgt in zijn verdriet. De ommekeer komt als Franny de volwassen doch ter (Dakota Fanning) van het verongelukte vrienden paar tegen het lijf loopt. Met zijn geld probeert hij de jonge vrouw en haar man aan zich te binden. Een onmogelijke missie waarna de film, die in Ame rika 'The Benefactor' heet te, ook nog van toon veran dert door de nadruk te leg gen op de drugsverslaving van Franny. (Ab Zagt) 21 februari t/m 14 augustus 2016 In combinatie met je museumticket kun je nog meer zien dan alleen de tentoonstelling. Het randprogramma is een serie van activiteiten rondom de tentoonstelling 'dat is ook een Portret!'. Denk aan teken- of schilder workshops, schrijfcursussen, fotografie- en filmlessen, maar ook debatten, presentaties en lezingen. www.breda-museum.nl/dat-is-ook-een-portret/randprogramma Houd de site, Facebook en Twitter-account van Breda's Museum in de gaten voor een actueel overzicht van de activiteiten. in samenwerking met Painters www.breda-museum.nl o© dutchmasterpainters.com -& In een woongroep worden de onderlinge verhoudingen danig op de proef gesteld, blijkt uit Kollektivet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59