6 I UIT ir DE WEEK Thomas Vinterberg groeide op in een commune in de jaren '70. Verlangen naar de vrijheid van (oen bracht hem ertoe Kollektiuet te maken. kollektivet Zwarte clown vernederd in circuspiste NU IN DE BIOS The Jungle Kook AVONTUUR kung' Ku Panda 3 ANIMATIE Tru mbo FILMBIOGRAFIE The Huntsman: Winter's Tale ACTIE Monsieur Chocolat DRAMA afstand te hebben tot je jeugd, dan kun je er kritischer naar kijken." In de film besluiten Erik (Ulrich Thomsen) en Anne (Trine Dyrholm) met hun dochter en een stel vrien den een hechte woongroep op te rich ten. De idealistische droom van vrij heid-blijheid wordt op de proef ge steld als Eriks jonge minnares (ge speeld door de vrouw van Vinter berg) ook intrekt. „Enkele anekdotes komen uit mijn ei gen jeugd, maar het meeste is fictie. Mijn vader wilde geen vrije seks, het leek hem vooral handig dat er altijd een oppas was en dat hij maar één 8? DOOR TISHA EETGERINK Ooit was hij vrij. Tegen woordig zit Thomas Vinterberg (1969), Deens regisseur van Festen en Jagten en me deoprichter van de destijds vernieu wende Dogma 95-beweging, vast in de molen van het moderne leven. Als hij geen vliegtuig moet halen, is hij luiers aan het verschonen. Of luiers aan het verschonen in het vliegtuig, zoals op weg naar het film festival van Berlijn, waar zijn film Kollektivet over een commune in de jaren '70 in première gaat. „Bij Dogma sprongen we bij wijze van spreken met z'n allen van een klif zonder te weten of er onderaan water was. Het voelde bijna illegaal wat we deden, heel sexy." Hij mist die tijd. „Tegenwoordig zit ik tot mijn nek in de stront." Kollektivet is geboren uit datzelfde verlangen, naar de vrijheid die ooit was. „Ik ben zelf opgegroeid in een commune. Het was een heerlijke jeugd, we waren één grote familie." In Vinterbergs ogen was zijn jeugd nooit zo speciaal. Er waren wel meer communes in zijn straat. „Daarom heb ik er niet eerder iets mee ge daan. Het is ook goed om wat meer Donderdag 21 april 2016 De realistische verfilming van 'The Jungle Book', de klassieker van Rudyard Kip ling, oogt imposant door de gebruikte computertechnie ken. Het verhaal over junglejongen Mowgli is min der geschikt voor kinderen. In zijn derde avontuur komt de panda Po eindelijk in contact met zijn biologi sche vader. Dat zorgt voor identiteitsproblemen, maar ook voor koddige situaties. Bryan Cranston (bekend uit 'Breaking Bad') speelt de legendarische scenarist Dalton Trumbo die in de ja ren '50 in Hollywood werd vervolgd wegens vermeen de communistische sympa thieën. Door zijn enorme ta lent weet hij te overleven. Chris Hemsworth speelt op nieuw The Huntsman, een vechtersbaas in een sprookjeswereld. Hij krijgt deze keer te maken met een ijskoningin (Emily Blunt) en haar verderfelijke zuster (Charlize Theron). Regie: Roschdy Zem. Hoofdrollen: Omar Sy en James Thiérrée. Achter de beleefd klinken de titel 'Monsieur Chocolat' gaat een pijnlijk voorbeeld van stuitend racisme schuil uit het Franse variété eind 18e eeuw. In dit waarge beurde verhaal maakt een zwarte clown furore in de theaters, maar de grappen die hij in de piste moet on dergaan zijn vernederend en zelfs mensonterend. Omar Sy (bekend uit de film 'Intouchables') speelt Rafael Padilla, een voorma lige slaaf die na allerlei om zwervingen in Frankrijk is beland. In een derderangs circus wordt hij ontdekt door de populairste clown van Frankrijk, Footit, die op zoek is naar een dubbelact. Samen met Chocolat, Padil- la's artiestennaam, vormt Footit een duo dat vooral is gebaseerd op de veronder stelde domheid van de eer ste. Hij wordt elke avond geschopt door zijn blanke collega. Dit tot genoegen van het elitaire publiek. 'Monsieur Chocolat' snijdt diverse thema's aan. Zoals de vriendschap tussen de beide clowns, waarbij Footit de serieuze van de twee is. Als Chocolat de werkrelatie verbreekt en als serieus acteur aan de slag wil, verliezen beiden hun publiek. 'Monsieur Chocolat' is als film te politiek correct om echt grote indruk te ma ken. Maar Sy bewijst als ac teur weer zijn klasse. Uit de archiefbeelden van het echte duo aan het slot blijkt hoe uitstekend beide acteurs de werkelijkheid hebben nagebootst. (Ab Zagt) James Thiérrée (links) en Omar Sy als het clowns duo Footit en Chocolat. Thomas Vinterberg foto hh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58