UIT THUIS 5 Iers in hart en nieren Cam Penner en Birds of Chicago In Kloveniersdoelen Americana mag clan verwijzen naar de VS, ook in Canada weten ze raad met deze muzikale traditie. Dat bewijzen Cam Penner en Birds of Chicago. door rené de dreu Piepschuim: slapstick en ernst perfect in balans Speciale editie van Drum'n Bass tijdens Koningsnacht Thad Beekman deelt ervaringen met muziek Amsterdammer John Flier- man koos pakweg 25 jaar geleden John O'Dreams als artiesten naam. Naar het personage uit een van de liederen van zijn grote voorbeeld: de Ierse singer-song- writer Christy Moore. Met eenzelf de attitude, een innemende, war me en boeiende stem zong Flier- man veel covers van de Ier en ver diende zo de eretitel 'de Neder landse Christy Moore'. Er kwamen andere songs op het repertoire en accordeonist en toet senman Ed Veltrop sloot zich aan en verbreedde daarmee de sound van Flierman. Met de Ier Danny Guinan, die ooit het voorprogram ma van Christy's broer Barry Moo re alias Luka Bloom verzorgde, ontstond het trio O'Dreams. „We hebben toen 'John' maar laten val len", vertelt Flierman. „We wil den de kleine theaters in. Maar daar kom je niet met alleen een set leuke nummers. Zo is 'Irish ways Irish laws' ontstaan. Het is meer dan muziek alleen. Het ver haalt de geschiedenis van de Ie ren." Heimwee en herinnering, vreugde en verdriet, vrede en ver drukking, lusten en lasten, honger en hoop zijn de ingrediënten van die show, die met een persoonlij ke touch worden vertolkt. „Danny is tenslotte ook een emigrant. Via hem zoemen we in op de relatie tussen Ieren en niet-Ieren: wat verbindt, wat verdeelt en hoe komt dat alles samen?" In de show spelen songs de hoofdrol, maar de verbindingsteksten en theatrale aspecten zijn ook een we zenlijk onderdeel. De focus ligt op de tekst. „De zeg gingskracht neemt je mee in beel den. En dat is precies wat ik zo be wonder in Christy Moore." Flier man, Veltrop en Guinan kunnen niet leven van hun muziek en heb ben er een baan bij. Maar ze pas sen hun repertoire niet aan. „Wij willen geen show- of feestmuziek maken, maar verhalen brengen die ontroeren. Een eigen handteke ning in de muziek zetten." O'Dreams: vrijdag 22 april, Thea ter de Wegwijzer Nieuw- en Sint Joosland, aanvang 20.30 uur. Het patent op muziek die authen tieke genres als country, folk, blues en gospel tot iets nieuws combineert, gaat vaak naar de Verenigde Staten. Maar inmid dels gloort het inzicht dat Canada in die 'ame- ricana sound' de leidende rol wellicht al heeft overgenomen. Een nieuwe generatie Canade se muzikanten bouwt vernieuwend verder op de basis die grote namen als Leonard Cohen, Neil Young, Kate Ann McGarrigle, The Band (van Bob Dylan), Joni Mitchell en Gor don Lifghtfoot hebben gelegd. Zoals sin ger-songwriter Cam Penner en multi-instru- mentaliste en zangeres Allison Russell. Die laatste maakte naam met haar groep Po'Girl, maar vond een nieuwe uitdaging in de samen werking met Jeremy T Nero onder de naam Birds of Chicago. Beide acts zijn deze week te zien in de Kloveniersdoelen in Middelburg. En allebei hebben ze een nieuw album te vie ren. Allison Russel en JT Nero namen in 2011 een eerste album op, onder de naam JT Nero. Stemmen die harmoniëren, maar ook apart een eigen identiteit aan de songs geven. Ze zorgen voor kippenvel, maar kunnen even goed schuren en knagen en zich vervolgens weer verheffen tot een gospel over het verlan gen naar liefde en schoonheid. De opvolger lanceerden ze in 2012 als 'Birds Of Chicago'. Na 'Live From Space' in 2014 verscheen dit jaar 'Real Midnight'. Opnieuw muziek met ver schillende lagen en dimensies en vooral die krachtige stemmen die ongepolijst de sterke melodieën tot leven brengen. Dat ongepolijste karakter ligt ook besloten in de stem van Cam Penner. Hij is de trouba dour die samen met gitarist John Wood rauw en zonder omwegen uit authentieke bronnen put. Soms klinkt dat als een verre achterneef van Leonard Cohen, dan weer als een nieuwe Dylan of John Prine. Maar ondanks dat terug grijpen, is de muziek van Penner meesterlijk verweven met het hier en nu. Waar bij The Birds Of Chicago de soul de mu ziek verrijkt, is het bij Penner en Wood weer vooral de blues die de boventoon voert. Cam Penner John Wood: zondag 24 april (15.30 uur) en Birds Of Chicago: dinsdag 26 april (20.00 uur), Kloveniersdoelen Middel burg. DE WEVERIJ ZIERIKZEE DE SPOT MIDDELBURG THE LANE OOSTBURG Donderdag 21 april 2016 door Marius Roeting Singer-songwri- ter Cam Penner (links) en het duo Birds of Chicago ma ken deel uit van de nieuwe generatie Ca nadezen die in het americanagenre de Amerikanen mis schien wel voorbij streven. Canadezen doen NIET ONDER VOOR HUN BUREN Ze waren al eerder fe zien in Zeeland, de drie jongens van cabaretgroep Piep schuim. Toch zijn ze nog al tijd 'nobele onbekenden'. Hun handelsmerk: eigenaar dige gedachtespinsels, knappe muziek en aansteke lijk enthousiasme; slapstick en ernst perfect in balans. Het oerbegin (als duo) was een optreden op twee kruk ken met twee gitaren: een singer-songwriterfestival. Liedjes, zo begon het. Maar Piepschuim bracht iets nieuws. Die liedjes waren te gendraads, inhoudelijk on gemakkelijk, vol woorden bedoeld om ergens tegen aan te schoppen. 'Open po dium in de kliniek' uit 2005 was nog een liedjesprogram ma, maar werd geënsce neerd met zogenaamde cliënten en begeleiders. Zo werd Piepschuim een heu se cabaretgroep. Maar een die zijn muzikale afkomst nooit heeft verloochend. Piepschuim, 'Zo doen we dat hier', De Weverij, Zierik- zee, vanavond, aanvang 20.15 uur. De Spot biedt met Drum'n Bass In Your Face een feest je op Koningsnacht. Het is dubbel feest, want het is de twintigste editie van het eve nement, sinds de start in 2009. „Ik vond dat Konings nacht in Zeeland niet zo leefde als in andere regio's. Vandaar dat we besloten Drum'n Bass In Your Face uit te breiden met een editie op Koningsnacht", vertelt or ganisator Auke van Laar (26). Hef is de tweede keer dat het evenement op deze dag plaatsvindt. „De dj's spelen een vorm van drum'n bass die liquid heet", vertelt Van Laar. „Dat is de toegankelijke kant met vocalen die bijna poppy aandoet." Deze jubi leumeditie, die begint om 21.00 uur, heeft met Maduk (foto) een bekende naam uit de scene. De dj speelde in het voorprogramma van Pendulum, een van de be kendste acts in het genre. Verder draaien woensdag onder meer The Denzer en JTAKA, in Zeeland ontsta ne acts. Met de invasie van Britse jaren '60-bands in de VS besefte Thad Beekman (1951) dat muziek weieens bepalend kon zijn voor de rest van zijn leven. „De in terpretaties van de blues die nota bene in mijn ach tertuin was uitgevonden, veranderde m'n leven", liet Beekman jaren later weten. De muziek ging met hem aan de haal en door einde loos zoeken naar akkoor den en alles spelen, kwam zijn eigen sound langzaam maar sterk uit de verf. Het bleef niet bij blues. Van Bach tot Dylan en van Billie Holiday tot John Prine... de sporen van een breed blik veld zijn hoorbaar. En dat op inmiddels zeven albums. Met een stem die oprechte passie voor muziek ver raadt en een dynamische gi taarbegeleiding verhaalt hij tussen folk en blues over al les wat hij onderweg tegen komt. Thad Beekman in Blues club The Lane, Oostburg, zondag 24 april, aanvang 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57