4 I UIT REDENEN OM UITTE GAAN Kleur rode draad van expositie Galerie van den Berge 'Out of the black and into the blue'; 19 kunstenaars exposeren onder deze titel in Galerie van den Berge. door nico out Juchtmans brengt me in het'zijn', terwijl Dees het verdwijnen benadrukt Golden Earring unplugged Echtpaar Schumann centraal in recital Liebesfrühling Waarom is de mens zo'n schoft? leur of het ontbreken ervan - zwart is immers geen kleur - is wat het werk van 19 kun stenaars in Galerie van den Berge in Goes bindt. Plus een drang om vanaf het artistieke uit gangspunt dat zij kozen tot het uiterste te gaan. Dat leidt tot boeiende ontmoetin gen. Een groot schilderij van Jus Juchtmans en twee kleine ingelijste foto's van Tamara Dees. Eigenlijk geen echte foto's, maar re producties uit een ruim veertig jaar oud boek over zeilvaart. De schepen die cen traal staan op de foto's heeft zij met zwar te viltstiften afgedekt. Die ingreep werpt licht op de tijd. Het ooit gefotografeerde moment is verdwenen. Het licht dat de schepen zichtbaar maakte, is met hen op gelost in een zwart gat. En dat terwijl de schepen toen ze nog wel te zien waren al een anachronisme waren. Als je dan ook nog beseft dat het boek met reproducties een afgeleide is van de oorspronkelijke fo to's, begint het mij te duizelen. Op een subtiele manier laat Tamara Dees mij stilstaan bij het concept tijd en de on grijpbaarheid ervan. Dat ze daarvoor fo to's van zeilschepen gebruikt, voegt nog iets toe. Met een schip reisje, overbrug je afstand en tijd, verplaats je je in de ruim te. En het blauw dat overblijft, is de voor ons zichtbare illusie van eeuwigheid. Op volle zee lijken water en lucht zich onein dig uit te strekken. Het blauw is de perfec te pendant van het zwart. Licht versus donker. Anders dan in ons leven, zonder begin en zonder einde. Het schilderij van Juchtmans raakt aan hetzelfde, maar ver beeldt dat op een heel andere manier. Het blauw glanst me tegemoet, trekt me aan. Ik kan verdwalen in de tere sluiers kleur, maar ik wordt door de spiegeling ook op afstand gehouden. De omgeving, inclusief ikzelf, maakt deel uit van het beeld. Het hier en nu verbindt zich zo met de idee van het eeuwige en het universum. Net als in het werk van Tamara Dees wordt de betekenis hier me de bepaald door het toegepaste artistieke procédé. Juchtmans laat dunne verflagen over het doek vloeien en wisselt die af met transparante. Lagen tijd liggen zo over elkaar, als de aardlagen die je ziet na aardbevingen of als resultaat van mil joenen jaren erosie. Er is nog een dimensie in het werk van Juchtmans. Als je de tijd neemt voor zo'n schilderij, kun je het gevoel krijgen erin op te lossen. Dan valt voor jezelf het nu samen met een ervaring van tijdloosheid. Juchtmans brengt me in het 'zijn', terwijl Dees het verdwijnen benadrukt. Al die raakvlakken en verschilpunten maken dit tot een sterk ensemble. En als je de tijd neemt is dat door te trekken naar het an dere werk en kun je een web van ervarin gen, relaties en betekenissen weven door deze prachtige tentoonstelling. T/m 21/5. Hernan Ardila Delgado (ES); Tamara Dees; Piet Dieleman; Paul Gees (BE) Mirjam HagoortFrank Halmans; Marie José Hoeboer; Jus Juchtmans (BE); Ton van Kints; Emma Langridge (AU); Dave Meijer; Jan van Munster; Rob de Oude; Sybilla Pattscheck; P.B. Van Rossem (BE); Nanda Runge; Fred die M. Soethout; Shawn Stipling (UK) en Raf Thys (BE). Galerie van den Berge, Westwal 45, Goes. Do. t/m za. 12.00 - 17.00 uur. CCXL VLISSINGEN BAUDELOOZAAL HULST SCHELDETHEATER TERNEUZEN Donderdag 21 april 2016 Onder de titel 'Familie en Vrienden' presenteren de vrijwilligers van Kunst uitleen de Bevelanden een favoriete kunstenaar uit hun directe omgeving. Een gevarieerde verzameling met soms verrassende deel nemers zoals Johan Ver beent, die een intrigerende compositie maakte van aan molens ontleende beelden. T/m 21/5. Kunstuitleen de Bevelanden, Westwal 45, Goes. Wo. t/m vr. 13.00 - 17.00 uur. Za. en Ie zo. v/d maand: 12.00 - 16.00 uur. -> Galerie T doet mee aan de landelijke manifestatie 'Heel gevleugeld Nederland de lucht in' en toont een paar honderd werken waar in de vogel centraal staat. Naast schilderij, aquarel en ets, ook ruimtelijk werk in hout, steen en brons. Vak werk waarin liefde voor het onderwerp harmonieus sa mengaat met liefde voor waarnemen en weergeven. T/m 28/5. Galerie T, Turf- kaai 25-27, Middelburg. Do. t/m za. 11.00 - 16.00 uur. Zo. 13.00 -16.00 uur. Op een groot, door een wand van groen omzoomd grasveld plaatste Hendrike Huysmans werk van 14 beeldhouwers. Een geva rieerde presentatie met fi guratie en abstractie in brons, hout, staal, glas, klei en kunststof, klassiek mo dern georiënteerd. T/m 31/10. Beeldentuin Ter Lucht, Nieuwe Rijksweg 49 's-Heer Arendskerke. Ma. t/m vr. 9.00 - 17.30 uur, za. tot 17.00 uur. BLAUWE ILLUSIE VAN eeuwigheid K Jus Juchtmans (links, schilderij) en Tamara Dees (rechts, kleine foto's) creëren allebei op hun eigen manier een gevoel van tijdloosheid. 6 Al sinds 1992 treden Barry, Cesar, George en Rinus un plugged op in de Nederland se theaters. Vanavond zijn de mannen van Golden Ear ring vanaf 20.15 uur te zien in CCXL in Vlissingen. Tijdens het concert komt zo'n ruim 45 jaar rockhisto- rie voorbij, met hitsucces sen als 'Radar Love', 'When the lady smiles', 'Just A Little Bit Of Peace In My Heart' en Twilight Zone'. Het echtpaar Schumann heeft het niet makkelijk ge had. Vader Wieck was te gen het huwelijk en Clara en Robert verschilden nog al in leeftijd. Maar al die smart en pijn hebben wel prachtige composities opge leverd. Clara was een uitste kend pianiste en Robert voorzag zijn liederen van een onvergelijkbare piano begeleiding. Hij schonk Cla ra in 1841 een origineel ver jaardagscadeau: de eerste uitgave van hun gezamenlij ke cyclus op gedichten van Friedrich Rückert. Clara en Robert Schumann inspireer den elkaar regelmatig op muzikaal gebied, maar deze Liebesfrühling is hun eerste en enige publicatie onder beide namen. De Nederlandse tenor Peter Gijsbertsen en de veelbelo vende Vlaamse sopraan Liesbeth Devos vertolken deze Liebesfrühlingliederen en ook nog duetten, Tragödie en Liederkreiss in Hulst. Zij worden begeleid door de bekende Schu- mannvertolker pianist Jo zef de Beenhouwer. Liebesfrühling, zondag 24 april in de Baudeloozaal in Hulst, aanvang 15.00 uur. 'Schoft' is de titel van de nieuwe voorstelling van het Vlaamse cabaretduo Kom- mil Foo. In de show stellen Mich en Raf Walschaerts de vraag het hoe het toch kan dat de mens, die op het eer ste gezicht zo goed lijkt, zich vaak als een schoft ge draagt. Ontroering, hilariteit, virtuoze muzikaliteit en pak kende beelden vechten in 'Schoft' om voorrang. Van daag om 20.00 uur in het Scheldetheater Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56