spelen kleurrijke jazz UIT THUIS 3 EN THUIS TE BLIJVEN Het Eenakterfestival morgen en zaterdag in het Spiegeltheater in Middelburg biedt een gevarieerd en verrassend programma. helemaal pbfi Toneelkijken is avontuurlijk misschien, maar toneelspélen is dat in ieder geval! Dat is iets buitengewoons, niet iedereen heeft dat Helemaal Toon P.J. Harvey Pien en de spoken Mijn Arabische Keuken Graham Nash Telderman speelt zelfs ook mee op de cd 'Vortex' van Vincent Houdijks groep Vinnievibes. Teldermans eigen cd 'Contours' verscheen zo'n anderhalfjaar geleden. Zoals de hoes al laat zien, is Telderman een pianist die de kleur van muziek heel belangrijk vindt. Zijn toon en toets zijn aangenaam helder en gloedvol. Hij speelt weelderige melodieën, die zeer diverse as sociaties oproepen. Van The Beatles tot aan Erik Satie. Tel derman mag dan tot Young Vip zijn verkozen, zijn bandleden Guus Bakker (bas) en Tuur Moens (drums) zijn mede van groot belang voor het uitgeba lanceerde groepsgeluid. Waar Telderman al zeer volwas sen en misschien wat terughou dend klinkt, heeft Vinnievibes van Vincent Houdijk juist de prettige onstuimigheid die je van jonge musici verwacht. Energieke jazz met een opval lende dosis funk, blues en fu sion. Houdijk wisselt tussen het indringende geluid van de vibrafoon en de exorbitante sound van de elektronische malletkat en zorgt er daarmee voor dat zijn muziek constant van kleur verandert. Afwisse ling is sowieso een handels merk van Houdijk. Want naast opgewekte uptempo stukken schrijft hij ook mooie melan cholieke ballads, met daarin een hoofdrol voor trompettist Teus Nobel, zelf ook een groot jazztalent, dat de titel Young Vip zeker waardig zou zijn. Young Vips: zaterdag 23 april, Porgy and Bess Terneuzen, aan vang 21.00 uur. DOOR WILLEM NIJSSEN estivals hebben jury's. Om dat er prijzen moeten wor den gewonnen. Of de eer moet gered. Maar de hoofdprijs is sowieso voor het publiek. Dat proeft van allerlei smaken en stijlen. Het Zeeuwse Een akterfestival biedt liefst veertien stuk ken. De eenakter is het korte verhaal van het toneel. Dat betekent: minder per sonages, minder psychologische diep gang, meer tempo en meer verras sing. Daarom is de eenakter voor het amateurtoneel een heel dankbaar en dierbaar gegeven. Om al die redenen hierboven genoemd. En dus is het al een oud gebruik om 'in de provincie' regelmatig een eenakter te spelen. Sinds beginjaren '80 (wat was er toen gaande?) waren er ineens overal in het land volop festivals. Het Zeeuwse Eenakterfestival, geor ganiseerd door het Zeeuws Centrum Amateurtheater, hoort bij de oudere. Het bestaat dit jaar dertig jaar en dat wordt uiteraard óók gevierd. Met een paar extraatjes. Hoofdmoot blijft hoe dan ook het gevarieerde aanbod, van in totaal veertien eenakters, ver spreid over drie dagdelen (vrijdag avond, zaterdagmiddag en -avond). Het Eenakterfestival is een 'wed strijd', ja. Vroeger was het gespannen afwachten tot drie, vier weken na dien het juryrapport op de mat viel. Op papier klonk het oordeel dan soms nogal streng. Van dialoog geen sprake. Tegenwoordig geeft de jury na elke twee of drie voorstellingen een openbaar commentaar. Leuk en leerzaam voor alle partijen. Niet in het minst voor het publiek. Want ook kijken kan je leren, of steeds meer verfijnen. Verder is zo'n festival toch vooral een feest. Voor deelnemers én publiek. Dat laatste krijgt een dozijn smaken en stijlen voorgezet, een unieke kans, een boeiende proeverij. Bijna gega randeerd zit daar iets tussen dat sterk binnenkomt bij man, vrouw, jong, oud en dat nog weken blijft plakken. De deelnemers feesten mee. Voor hen is het een feest van herkenning en ontmoeting van gelijkgestemde 'avonturiers'. Want toneelkijken is avontuurlijk misschien, maar to neelspélen is dat in ieder geval! Dat is iets buitengewoons, niet iedereen heeft dat. Komend weekend zullen die 'specialisten' onder elkaar nieuwe ideeën en oude vaardigheden uitwis selen. Anekdotes waarschijnlijk ook (voor insiders: 'Breng altijd je eigen kliko mee!'). En die uitwisseling kan soms van ver komen. Dit jaar zijn er groepen afkomstig uit Leeuwarden en Harderwijk. Normaal zijn het de toneelverenigin gen die zich op een eenakter 'stor ten'. Maar een trend die nieuw lijkt, is het gegeven dat steeds vaker een gelegenheidsgroep speciaal wordt op gericht om te éénakteren. Heel dikwijls zijn eenakters onder schatte pareltjes. Volop belofte dus. Waar zou ik naar uitkijken? Het zwartkomische gezelschap Het Volk maakt(e) ook eenakters, en een ervan wordt komend weekend door toneel groep 'Er was eens' vertolkt ('Blauw druk'). Een mooie afsluiter, absoluut! Maar mooier nog: laat je gewoon een weekend lang verrassen! Eenakterfestival: vrijdag 22 (20-24 u) en zaterdag 23 april (14-24 u), Spie geltheater Middelburg. BOEK MUZIEK BOEK CC BOEK MUZIEK Donderdag 21 april 2016 Scène uit 'Ready for fake off!' door Vereniging Middelburgs Theater met Kees Baijens, René de Jon ge, Astrid de Buck en Roelie van de Velde (vlnr). FOTO MARJfl VAN NOORT FOTOGRAFIE F Door Mark Roos Wat een enorm oeuvre heeft Toon Hermans (1916-2000) ach tergelaten. Gedichten, sketches, liedjes, korte verhalen: een bloem lezing is nu gebundeld in het 552 pagina's tellende boek 'Helemaal Toon'. Het is een indrukwekkend docu ment geworden, soms gedateerd, maar veel vaker de vraag oproepend: wordt het niet tijd voor een club die zijn nalatenschap behoedt voor de vergetelheid? -4 'Helemaal Toon' is verschenen bij Lannoo (29,99) Vijfjaar na het prachtalbum 'Let England Shake', on derscheiden met de prestigieuze Mercury-prijs, komt de Britse singer-songwriter P.J. Harvey met 'The Hope Six Demolition Project'. Op het album neemt ze de luis teraars mee op een fascinerende muzikale rondgang langs brandhaarden in Afghanistan, Kosovo en Was hington DC, waar drugsoorlogen van de wijk Anacostia een ware hel hebben gemaakt. Soms wel erg duister, naargeestig en afstandelijk, maar tegelijkertijd ook heel indrukwekkend en intrigerend. 'The Hope Six Demolition Project' is verschenen bij Universal en de spoken myrthe v/d meer Myrthe van der Meer liet de kas sa's van de noodlijdende boek winkels rinkelen met bestsellers 'Paaz' en 'Up'; romans geba seerd op haar psychiatrische verleden. 'Pien en de spoken' is haar eerste voorleesboek met hoofdrollen voor Pien, het stoer ste meisje ter wereld, en haar depressieve moeder. Van der Meer maakte zowel tekst als tekeningen in dit even ontroerende als droogkomische voorleesboek. 'Pien en de spoken' is verschenen bij Unieboek/Spectrum (13,99) Het grootste idool van meesterkok Mounir Toub is zijn moeder. Zij bracht hem de liefde voor eten en koken bij. Die liefde spat nu van de pagina's van 'Mijn Arabi sche Keuken'. Het boek bevat tekst en uitleg over ty pisch Arabische ingrediënten, oogverblindende foto's en nieuwsgierigmakende recepten van specialiteiten als de mocroburger, gegrilde halloumi, Marokkaanse Snickers, zevengroentencouscous en de dui zend-en-één-gaten-pannenkoek. 'Mijn Arabische Keuken' is verschenen bij Carrera Culinair (29,99) Het album 'This Path Tonight' komt na niet bepaald de gemak kelijkste episode in het leven van Graham Nash (The Hollies, Cros by, Stills, Nash Young). Een pe riode waarin hij scheidde van zijn grote liefde en ruzie kreeg met zijn voormalige muzikale metge zel David Crosby. Het componeren van welluidende, so bere, verhalende en introspectieve liedjes is Nash door al die ellende gelukkig niet verleerd. -4 'This Path Tonight' is verschenen bij Blue Castle Re cords

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55