Rabarber, rabarber en wat je ermee bereikt U en uw LIJNEN ZEELAND 13 Op 't erf hinezen hebben nooit last van constipatie", vertrouwde m'n tolk mij toe in de beginja ren '8o van de vorige eeuw. Ik was op reis door het grote China, op zoek naar nieuwe agrarische producten, vooral ten behoeve van de Nederlandse bloemente- lers. Die uitspraak deed hij er gens in Zuid China op een ri vier- de Li bij Guilin - temidden van een beroemd karstgebergte. Aanleiding was een groep wester se toeristen in onze buurt, die luid klaagden over stoelgangpro blemen. Dat doen velerlei toeris ten op reis in vreemde landen erg graag is mijn ervaring. Alsof er dan niets anders is om over te praten. Maar goed, de uitspraak van de tolk was toch te interes sant om te negeren. Op mijn vraag 'waarom niet?' toonde hij mij een doosje met poeder en zei: „Dit is de gemalen wortel van de rabarberplant. Neem een theelepel van dit spul bij dreigen de verstopping, meng het poeder met een zoet drankje, en neem het in. Beter middel tegen consti patie bestaat niet, wij gebruiken het al sinds mensenheugenis. Jul lie westerlingen hebben ooit zo'n 400 jaar geleden de rabar berplant meegenomen naar Euro pa maar jullie eten de stelen al leen. Dat is dom, want de genees kracht zit ondergronds." „Dat mag misschien waar zijn, maar die stelen zijn - mits goed klaar gemaakt - ook erg lekker", bracht ik ertegenin, „en jullie hebben dat tot nu toe nooit gedaan." On- 'Jullie eten alleen de stelen. Dat is dom, want de geneeskracht zit ondergronds' ze V.O.C. mensen brachten in derdaad de rabarber naar Europa (en Zuid Afrika, waar ze sinds die tijd fanatieke rabarber-eters zijn). Oorspronkelijk werden al leen de wortels medicinaal ge bruikt, maar al gauw ontdekte men in Engeland dat de steel goed eetbaar was. De wortels werden vergeten; we hadden ge noeg andere purgerende middel tjes. In de officiële naam van ra barber (rheum rabarb) klinkt de laxerende werking nog wel door. In een prachtig uitgegeven boek uit 1600 van meneer Castelvetro, een Italiaan die in Engeland leef de, worden vele groenten uit die dagen beschreven. Waaronder de rabarber waarvan de wortels toen nog alleen als obstipa- tie-medicijn gebruikt werd. „De werking van dit rabarberpoeder is formidabel - nooit zoiets be leefd. Zelfs na obstipatie van to 'De werking van dit rabarberpoeder is formidabel - nooit zoiets beleefd' dagen werkt het snel en onge kend", aldus Castelvetro. Het zal wel, denk ik dan, maar geef mij maar een gewoon schaaltje met rabarbermoes, liefst op z'n Zuid Afrikaans aangemaakt met witte wijn, sinaasappel en amandels nippers. Al meer dan een eeuw is rabarber ook een typische boe- renplant die je in heel Nederland tegenkomt. Meestal staat de plant op een laag plekje op het erf; in Zeeland bij voorkeur vroe ger in de buurt van de 'têêltuun' waar de melkemmers geschuurd werden, waarna ook het straatje geboend werd. Het weglopende water zocht z'n weg naar bene den, en op die plek, vlakbij de dulve (sloot) stond de rabarber te gedijen. Een soortgelijk plekje hebben wij voor onze rabarber in onze huidige tuin gecreëerd. Het woord 'rabarber' is ook speciaal. Vroeger moest je, als je meespeelde in een toneelstuk, soms met een aantal mensen in een hoek van het toneel het toe gestroomde 'volk' spelen. Terzij de van de hoofdrolspelers stond je dan zogenaamd te praten en te mompelen of soms te morren. Dan moest iedereen van dat 'volk' steeds maar snel achter el kaar 'rabarber, rabarber' zeggen. En waarachtig, op afstand klonk die groentenaam dan net als een groot gemompel of gemor (al naar gelang de wijze van uitspre ken) van een meute toegestroom de mensen op een plein in stad of dorp. Wat je met rabarber al niet kunt bereiken! Het Zeeuwse land wordt in deze tijd één groot lijnenspel. U ziet het op deze pagina. Met mooi werk van de aardappelplanters. Er zijn ook spo ren in het zand en een vrolijk luchtgevecht. De eend is verdwaald. We hopen dat u volgende week donderdag 28 april uw lentekleuren met ons wilt delen. Ziet u het deze dagen ook gebeuren: het grijze win- terkleed wordt vervangen door een heel palet aan frisse kleuren. Uiter aard in de natuur, met vers groen en weelderige bloesem. Maar ook het strand krijgt kleur door de strandhuisjes, de terrassen door parasols. Mail foto's van U en Uw KLEUR naar buiten@pzc.nl of plaats ze op www.pzc.nl/foto. Graag met vermelding van naam, woonplaats en een korte toelichting. DONDERDAG 21 APRIL 2016 Rabarber, afkomstig uit China, is al heel lang een gewaardeerde groente in Nederland. De wortels met medicinale werking worden in Europa nooit meer gebruikt. door Gerard Smallegange Chinese tolk Castelvetto schrijver 17e eeuw Lijnen op het Strand, foto Leo Becks, Zoutelande 'Lijnen, prachtig met die oude schuur.' foto Jo Dingemanse, nabij Kwadendamme Het (lijnen)spel is gespeeld.... foto Martine, Renesse 'Luchtge vecht'. foto Els Zweistra, Terneuzen Tussen Baarland en Oudelande: Ducks in a row. foto Marianne Huisman 'Aardappe len, als ze groot zijn: rechtdoor zo naar de frietfa- briek van Mc Cain!' foto Addy Krijger, Lewedorp Met de trekker lijnen trekken op het land. foto Marian Geerse, Koudekerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45