Verkoop bedrijfsonderdelen hoeft niet het einde te betekenen van Zeeuws icoon NIEUWS 3 Directeur Frank Verhagen hoopt dat er zich zoveel kopers melden, dat het energiebedrijf eisen kan stellen. Wat Shell is voor de bv Nederland is Delta voor Zee land. Een waar icoon. Daar kan nooit iets mee gebeuren. Denk je. Maar nu moet Delta toch onderdelen verko pen. En niet de minste: Zeeland- net, de afdeling die stroom aan consumenten verkoopt en energie centrales. Is Delta nog te redden? Jazeker, antwoordt directeur Frank Verhagen resoluut. „Delta wankelt helemaal niet", verzucht hij in reactie op wat sommige me dia melden. „Kijk naar afvalbedrijf Indaver dat we vorig jaar hebben verkocht aan een rijke mijnheer uit België, de eigenaar van Katoen natie. Hij had nog geen afvalbe drijf en hoefde dus niets in elkaar te schuiven. Dit bedrijf heeft zo veel geld dat het nu zegt: kom op met investeringsvoorstellen. Posi tief dus. Je kunt van een negatief scenario uitgaan, maar de uitda ging is dat dat niet gaat gebeuren. Kan ik het garanderen? Nee." „Nee. Al jaren anticiperen we op de dalende energieprijzen. Eerst door ons terug te trekken uit het maken van zonnecellen en bio diesel en vorig jaar nog door Inda ver te verkopen. Die kelderende energieprijzen hebben ons in zwa re financiële problemen gebracht. Bracht een megawattuur in 2009 nog 83 euro op, nu is dat 25 euro. Dat we nu het netwerkbedrijf moeten splitsen van het commer ciële deel (productie en verkoop van energie) helpt niet mee. Hoe meer de energieprijs daalt, hoe meer geld we no dig hebben om de centrales overeind te houden." „Dat kan niet. Er zijn langlopen de leveringscon tracten waaraan we ons hebben te houden. Doen we dat niet dan kunnen klanten be slag op het bedrijf laten leggen. Be zuinigen kan ook nauwelijks. Want ik kan niet een centrale la ten draaien met minder perso neel. Dus de vaste kosten blijven." 'Ik hoop dat over tien of vijftien jaar iedereen terugkijkt en een gezond Delta-bedrijf ziet' „De beste prijs is natuurlijk een hele belangrijke, omdat we geld nodig hebben. Daarnaast is be houd van werkgelegenheid iets waar we op inzetten. Ik hoop dat er zich zoveel kopers melden dat we eisen kunnen stellen. Dat ligt anders als er zich maar één koper meldt. Ik hoop dat er een koper komt die de onderdelen in zijn ge heel overneemt. Dan kan het be drijf gewoon door, weliswaar on der een andere eigenaar. En dan hoop ik dat hier over tien of vijf tien jaar iedereen terugkijkt en een gezond Delta-bedrijf ziet dat nog steeds zo maatschappelijk be trokken is en veel werknemers in Zeeland heeft." „Dit is onze in zet en zeker ook een realistisch sce nario. De markt zal het uitwijzen. We weten dat pen sioenfondsen geïn teresseerd zijn. Maar het gekke is dat die wel mogen investeren in hoogspanningsnetwerken in Peru of een waterbedrijf in Engeland, maar niet in dat soort activiteiten in Nederland. Ze zoeken naar acti va in de energietransitie waar ze wel in mogen beleggen. Het zou voor Delta goed zijn, omdat zij de formule onderschrijven. Toont al leen een concurrent van ons inte resse, dan komt integratie in het bedrijf dat het overneemt dichter bij." „We zijn bezig met de voorbe reidingen. Binnenkort krijgen we waarschijnlijk het toetsingskader van de aandeelhouders (provincie en gemeenten). Daarin staan de voorwaarden die zij aan de ver koop van bedrijfsonderdelen stel len. Ik schat in dat ze behoud van werkgelegenheid belangrijk vin den. Die voorwaarden worden af gestemd en zullen mij helpen in de onderhandelingen. Er is veel kou uit de lucht tussen Delta en de aandeelhouders." „Dan blijft ons dilemma. We hebben geld nodig om de energie centrales in de lucht te houden totdat de energie prijzen weer stij- gen en de centra les weer winst ma ken. Komt er geen koper, dan moeten we over op plan B: de verkoop van het netwerk- of water bedrijf. Dat heeft zeker niet de voor keur van de aan deelhouders en ook niet van ons. Het netwerkbe drijf is redelijk simpel te verko pen. Er zijn maar drie spelers: Alli- ander, Enexis en Stedin. En daar is belangstelling. Maar we gaan eerst op zoek naar kopers en daar ne men we tot januari de tijd voor." 'Ik hoop dat er zich zoveel kopers melden dat we eisen kunnen stellen' „Achteraf kun je altijd zeggen dat je dingen beter niet had kunnen doen. Delta heeft een gasgestook te centrale gebouwd. Die kost ons nu heel veel geld. Ben ik er blij mee? Nee. Had ik liever gehad dat we hem niet hadden gebouwd? Ja. Dan had ik nu een stuk minder koppijn. Maar toen we in 2003 tot de bouw besloten, leek het niet zo dom. Meer energiebedrijven de den het. Misschien hadden wij het toen juist niet moeten doen. Maar het had ook anders kunnen zijn." „Het gros van die besluiten zijn voor mijn tijd genomen. Dat maakt het iets makkelijker om er kritisch over te zijn. Had ik ze an ders genomen? Ik weet niet of men sen dan naar me hadden geluis terd. Toen dacht men dat de econo mie harder zou groeien dan ach teraf is gebeurd. Niemand voorzag toen dat Duits land enorm snel duurzame stroom zou gaan leveren en inmiddels zo'n 20 procent van de in Neder land gebruikte stroom levert. Door die goedkope duurzame wind- en zonne-energie staan hier de centrales stil. Misschien moet je als directeur die visionair zijn. Maar dat is achteraf makke lijk praten." DONDERDAG 21 APRIL 2016 Delta wankelt zeker niet door Jeffrey Kutterink Heeft u de problemen te laat zien aankomen? Dan sluit u toch een trales? Het reddingsplan (herfinanciering) brengt onvoldoende geld op en dus verkoopt u onderdelen. Wat staat daarbij voorop? Beste prijs, banen of klanten? Kunt u zich voorstellen dat mensen dat droom-denken noemen? Wanneer moet de koop rond zijn? Wat gebeurt er als er geen koper is? U bent voor de derde keer interim-di- recteur en bent al zeven jaar finan- cieel-directeur van Delta. Had Delta dit kunnen voorkomen? Verwijt u zich die keuzes? Frank Verhagen foto Rubel Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3