Vlissingen stelt deadlines voor de toekomst van de cultuurdragers Opvang Schouwen nog geen uitgemaakte zaak Voor ouderen die niet meer zelfstandig kunnen of willen wonen WALCHEREN 7 Jacqueline de Winter en Ellen van Rees zetten na jaren werken in de zorg een woonzorgvilla op. Kijk, zegt Jacqueline de Winter, daar komt de serre. „Een grote serre", vult El len van Rees aan. De twee vrouwen staan in wat straks de tuin is van woonzorgvilla Rittenborgh. Nu is het nog een bouwterrein. „En straks lopen hier kippetjes." Aan de westkant van Middel burg, naast Park Toorenvliedt, zijn bouwvakkers bezig met de bouw van hun droom. Een woonzorgvil la waar de beide vrouwen straks een aantal mensen met liefde zorg gaan geven. Ze zijn opgeleid als verpleegkundige en hebben alle bei lang gewerkt in de (thuis)zorg. De laatste jaren als ZZP'er. Maar ze constateerden dat door alle bezuinigingen het nau welijks nog mogelijk is zorg te ver lenen zoals zij graag willen. Daar om besloten ze om dat dan maar zelf voor elkaar te krijgen. Vanaf 15 augustus is het zover. Dan zijn de achttien studio's in hun woonzorgvilla klaar en kun nen ze gehuurd worden voor een bedrag vanaf 1975 euro per maand. „Maar dat is inclusief maaltijden." De kleinste studio meet, inclusief badkamer, 22,5, de grootste 45 vier kante meter. Ze laten de platte grond zien en wat direct opvalt is dat in elke kamer een gashaard komt. De Winter: „Ook vloerver warming. Maar een haard is toch veel gezelliger dan radiatoren." Ze willen ervoor zorgen dat mensen met bijvoorbeeld demen tie zich straks thuis voelen in Rit tenborgh. Daarom worden de deu ren van de studio's ook gemaakt van antiek bouwmateriaal, mag ie dereen zijn eigen vloer laten leg gen en zijn oude vertrouwde meu bels meer dan welkom. De Win ter: „Ik heb ook een oude Chester- fieldbank op de kop kunnen tik ken. Die komt in de serre." Haar collega herhaalt dat het be langrijk is om ervoor te zorgen dat Ik heb ook een oude Chesterfieldbank op de kop kunnen tikken. Die komt in de serre' bewoners zich thuis voelen. Zeker als ze dementeren kunnen ze dat bereiken door middel van kleuren en geluid. „Dat gaan we allemaal doen." Ze richten zich op ouderen die niet meer zelfstandig kunnen of willen wonen. Bijvoorbeeld men sen die te maken hebben met de ziekte van Alzheimer, Parkinson, Multiple Sclerose, ALS en niet-aangeboren hersenaandoenin- gen. Maar er hebben ook al men sen geïnformeerd die wel oud zijn, maar nog geen volledige zorg hebben. Van Rees: „Zij vinden het pret tig om verzorgd te wonen en te weten dat ze de zorg krijgen die nodig is als het moment daar is." De twee zijn erin geslaagd banken te overtuigen van hun plannen. En sollicitatiebrieven van nieuwe medewerkers stromen momen teel binnen. „Wij kiezen voor een platte organisatie. Zelf gaan we ook zorg verlenen. We worden geen managers." De kalender markeert wan neer wie welk besluit neemt over welke cultuurdrager, zodat er in 2018 2,8 miljoen euro op cultuur bezuinigd is. Zo is in juni het onderzoek naar de gemeentelijke kunstcol lectie klaar en beslist het college van burgemeester en wethouders wat daarmee te doen. In septem ber kiest de raad ook de toekomst voor het Gemeentearchief en de medewerkers. Voor De Piek is het uur U pas in november als het regio plan voor de popmuziek van de Walcherse gemeenten er is. Waar het Walcherse poppodium dan blijft, beslissen de raden begin 2017. Voor de nieuwe, kleine bibli otheek van Vlissingen wordt nu In juni is het onderzoek naar de gemeentelijke kunstcollectie klaar en beslist het college wat daarmee te doen onderzocht wat de huisvestings mogelijkheden zijn: bij CineCity bijvoorbeeld, of in het stadhuis. In juni dient de gemeenteraad de knoop door te hakken. De uitwer king van de personele gevolgen komt dan in september. Een paar zaken liggen op de lange baan. De onderhandelin gen over wat Vlissingen voor af koopsom moet betalen als ze uit de Zeeuwse Muziekschool wil, lo pen nog. Ook loopt er nog onder zoek naar een nieuwe vorm voor de gemeenschappelijke muziek- educatie van de Zeeuwse ge meenten. Het besluit 'weg of blij ven' moet medio 2017 vallen. Ook zo'n geval apart is het Zeeuws Maritiem MuZEEum. In september besluit de raad over de intrek van de VW achter de museumbalie. In mei bepaalt het college de huurovereenkomsten voor de gebouwen aan Nieuwen- dijk en Nieuwstraat. Het echte plan van aanpak waarmee het museum aan de bezuinigingsop dracht per 2020 voldoet, haalt de ze kalender echter nog niet. ZIERIKZEE. Of en in welke vorm Schouwen-Duiveland opvang gaat bieden aan 225 vluchtelingen, valt nog te bezien. Burgemeester en wethouders laten daarin hun oren volledig hangen naar de gemeente raad. En coalitieleider Robbert Lie- vense (LSD) reageert vooralsnog uiterst terughoudend. „Politiek Den Haag zou eens vluchtelingen moeten opvangen in randstedelijke gebieden. Daar is veel meer draagvlak dan op het platteland. En er staan genoeg kan toorgebouwen leeg", aldus Lie- vense. Zou de gemeente weigeren mee te werken aan de opvang, om dat het geen mogelijkheden ziet, dan riskeert ze door een bestuurlij ke aanwijzing van de minister daartoe alsnog te worden gedwon gen. Vluchtelingenwerk zou de bouw van een 'containerdorpje' op de plek van het voormalige On derdak in Zierikzee eventueel een acceptabele optie vinden, laat re gionaal coördinator Paula Schiette- katte weten. Burgh-Haamstede heeft op het eiland de meeste erva ring met de opvang van asielzoe kers. Afgelopen oktober deed Sportcentrum Westerschouwen drie dagen dienst als noodopvang. Eind vorige en begin deze eeuw was er een asielzoekerscentrum ondergebracht op het terrein van het oude zwembad. Die ervarin gen waren over het algemeen posi tief, aldus dorpsraadvoorzitter Chantal Cloodt. Cruciaal in beide gevallen is volgens haar een open en directe communicatie met om wonenden. Sommige winkeliers klaagden indertijd over een toena me van diefstal en een aantal dor pelingen stoorde zich aan luid ruchtige groepjes. Maar dat is niet anders dan een afspiegeling van een doorsnee maatschappij, werpt ze zelf direct tegen. DONDERDAG 21 APRIL 2016 Verzorgd in nieuwe villa door Emile Calon Ellen van Rees (I) en Jacqueline de Winter bij hun zorgvilla in aanbouw: „Bewoners kunnen zo in Park Toorenvliedt rondlopen." foto Lex de Meester Jacqueline de Winter door Claudia Sondervan VLISSINGEN. De werknemers van de Bibliotheek Vlissingen weten in september of ze nog een baan hebben. Dat is op te maken uit de kalender van te nemen bezuini- gingsbesluiten in de cultuur die de gemeenteraad krijgt voorge legd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39