Provincie heeft geknokt voor behoud Vroon Vrijspraak voor viertal in record-drugszaak Prinses Beatrix opent het Roosevelt Informatiecentrum 'Leg Doel 3 en Tihange 2 stil' ZEELAND 5 Kleinzoon van Amerikaanse president was voor het eerst in 66 jaar weer in Oud-Vossemeer. Als veertienjarige jon gen stond hij al eens op het bordes van het Ambachts herenhuis in Oud- Vossemeer. 66 jaar later was hij terug. Elliott Roose velt jr, kleinzoon van de vroegere Amerikaanse president Franklin Delano Roosevelt, was onder de indruk. „Ik kom hier zeker nog een keer terug." Samen met zijn nicht Anna Eleanor Roosevelt was Elliott, die ook wel Tony wordt genoemd, gis teren aanwezig bij de opening van het Roosevelt Informatiecentrum in Oud-Vossemeer. Ook prinses Beatrix was erbij. Een paar hon derd belangstellenden zagen hoe ze even na twee uur het kleine museum officieel opende door een lint door te knippen. Anna, kleindochter van de vroe gere Amerikaanse president, was zeer te spreken over het informa tiecentrum, dat is gevestigd in het Ambachtsherenhuis. „Ik ben hier vóór, tijdens en nu dus ook na de verbouwing geweest. Het is prach tig geworden." Ook Elliott keek zijn ogen uit. Hij bezocht Oud-Vossemeer in 1950 samen met onder andere zijn oma Eleanor Roosevelt. Daarna kwam hij nooit meer terug. Hij is vandaag voor de eerste keer aanwe zig bij de uitreiking van de Four Freedoms Awards in Middelburg. „Ik heb daar altijd al een keer bij willen zijn. Ik kijk er erg naar uit." In Oud-Vossemeer gaan ze er zonder meer van uit dat de voor ouders van de twee Amerikaanse presidenten (Theodore en Frank lin) uit hun dorp kwamen. Slechts een enkeling plaatst daar wel eens vraagtekens bij. Anna (68) en Elliott (79) twijfelen niet. „Ik weet niet beter of wij komen hier vandaan", stelt Elliott. Anna zegt in Amerika zeker reclame te gaan maken voor onze provincie. „Middelburg is een prachtige stad. Echt een bezoek waard", vindt ze. „En ik zal mensen ook aanraden om naar Oud-Vossemeer te gaan. 'Het is prachtig om te zien dat de nalatenschap van mijn grootvader hier op deze manier voortleeft' Ik vind het heel bijzonder dat ze in zo'n klein dorp zoiets moois voor elkaar hebben gekregen. Het is prachtig om te zien dat de nala tenschap van mijn grootvader hier op deze manier voortleeft." Voorzitter Hans van Gorsel van de Stichting Roosevelt Oud-Vosse meer straalde gisteren van oor tot oor. De aanwezigheid van prinses Beatrix en de kleinkinderen van de Amerikaanse president maakte van de opening van het informa tiecentrum een ware happening. „Het was een prachtige dag", con stateerde hij na afloop. Het informatiecentrum is de ko mende drie zaterdagen geopend en daarna elke eerste zaterdag van de maand. „Maar we gaan ook open op verzoek", benadrukt Van Gorsel. „Al is het maar voor twee mensen. Als ze ons bellen, probe ren we een gids te regelen." In de zomermaanden zal het in formatiecentrum overigens vaker regulier geopend zijn. Er is allerlei informatie en beeldmateriaal over de Roosevelts te zien. Ook in de naastgelegen hervormde kerk zijn attributen te vinden die een link hebben met de familie. „We hebben er een prachtige at tractie bij", zei burgemeester Ger van de Velde gisteren. MIDDELBURG. Zodra duidelijk werd dat rederij Vroon op zoek ging naar een andere locatie dan Terneuzen voor een nieuw hoofd kantoor, heeft gedeputeerde Jo-Annes de Bat (CDA, econo mie) zich het vuur uit de sloffen gelopen om het bedrijf in Zee land te houden. Dat schrijft het dagelijks pro vinciebestuur in antwoord op vragen van Statenlid Jeffrey Oudeman (CDA). Op de zaterdag (5 maart) dat de PZC het nieuws meldde, heeft hij met Vroon ge beld. De woensdag daarop heeft hij het bedrijf in Breskens be zocht. Twee dagen later is een lijst opgestuurd met mogelijke vestigingslocaties in Zeeland. Dat mocht niet baten. Eind maart kondigde Vroon in 2017 te verhuizen naar Breda. Daar zijn goede verbindingen over weg en is een aantrekkelijker leefklimaat voor hoogopgeleiden, aldus het bedrijf. Met het onderwijsplan Cam pus Zeeland hoopt het provincie bestuur voor elkaar te krijgen dat ook Zeeland aantrekkelijker wordt voor hogeropgeleiden. De kwestie Vroon is ook aangekaart bij de commissie Balkenende, die onderzoekt hoe de Zeeuwse eco nomie kan worden versterkt. DOEL. De Duitse minister van Milieu Barbara Hendricks heeft de Belgische regering gevraagd de kernreactoren Doel 3 en Ti hange 2 opnieuw stil te leggen zolang er vragen zijn over hun veiligheid. Dat meldt de Bel gische krant De Standaard. De twee zijn de 'scheurtjes reactoren' die in de zomer van 2012 werden stilgelegd. Na uit gebreid onderzoek gaf het Fede raal Agentschap voor Nucleaire Controle uitbater Engie Electra- bel in november 2015 toestem ming de centrales op te starten. De problemen in Doel en Ti hange zorgen voor onrust in Duitsland, waar besloten is om tegen 2022 alle commerciële kerncentrales te sluiten. AMSTERDAM De rechtbank in Am sterdam heeft vier mannen vrijge sproken die werden verdacht van een drugstransport dat destijds tot de grootste drugsvangst in Vlis- singen leidde. De vier werden ervan verdacht dat zij de initiatiefnemers en fi nanciers waren geweest van een smokkeloperatie in 2003 met de onder Panamese vlag varende zee sleper Otton; ook waren ze be schuldigd van deelname aan een criminele organisatie. Het was de bedoeling dat de Ot ton cocaïne van Venezuela naar Antwerpen zou brengen, maar door motorpech belandde het schip in Vlissingen. Na een tip werd het in augustus 2003 door een Belgische loods aan de kade gelegd, waarna in een geheim compartiment 4050 kilo cocaïne werd ontdekt, ter waarde van 200 miljoen euro. Het was de grootste drugsvondst tot dan toe in Neder land. De rechtbank in Amsterdam heeft het viertal nu vrijgesproken, omdat de verklaringen die getui gen over hun betrokkenheid bij het transport hebben afgelegd, 'on betrouwbaar' zijn. Het andere be wijs dat het Openbaar Ministerie had overlegd, was niet voldoende om de mannen te veroordelen, be slisten de rechters. De rechtszaak was al begin februari begonnen. DONDERDAG 21 APRIL 2016 Roosevelts genieten in Vosmeer door Rob Paardekam Prinses Beatrix knipt, geassisteerd door Anna Eleanor Roosevelt, het lint door. Rechts burgemeester Ger van de Velde, foto Johan van der Heijden Prinses Beatrix, burgemeester Ger van de Velde, Anna Eleanor Roosevelt en Elliott Roosevelt luisteren naar muziek van schoolkinderen uit het dorp. door Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37