Beachclub Lekker binnen uitgebrand Middelburg 21 april ziet af van klap-actie Zonnetje in huis Insluipers Duitse toerist kan in Zeeland 2 ZEELAND Vandaag is het Dag van de Duitse Taal. Maar in Domburg 'sprecht man alle Tage ein beetje Deutsch.1 COMMENTAAR Het heet Solarpark Zeeland en het is een mooi initia tief. Het plan om een schil van zonnepanelen om het Sloegebied te leggen verdient steun. Het is zo logisch, dat je denkt: waarom heeft niemand er eerder werk van gemaakt? Rond het Sloegebied ligt nu een gebied waar veel leidingen in de grond zetten. Je kunt er verder weinig mee. Pre cies daar wil Hans Hoven een zonnepark bouwen met een capaci teit van 50 megawatt. Naar Nederlandse maatstaven is dat groot. Als het lukt, wordt Zeeland een trendsetter. Dat is nodig, want in tegenstelling tot windenergie gaat het met zonne-energie nog lang niet hard genoeg. En als zo'n park al breed gesteund wordt, zijn er soms toch nog hindernis sen. Op Tholen dwarsboomt een veehouder de ontwikkeling van een flink zonnepark omdat hij vreest dat ganzen bij hun zoek tocht naar eten zullen uitwijken naar zijn grond. Dergelijke proble men zijn rond het Sloegebied niet te verwachten. Den Haag en de lokale overheden moeten dit plan omarmen met een snelle toezegging van subsidie en met vlotte vergunningen. Het gaat niet om veel werkgelegenheid en vergeleken met de kerncentrale heeft het zonnepark een bescheiden vermogen. Maar als stap in de goede richting betekent dit project heel veel. Als dit zonnepark in het Sloegebied van de grond komt, wordt Zeeland trendsetter VROUWENPOLDER. Het interieur van Beachclub Lekker op het strand bij Vrouwenpolder is woensdagmorgen, net na midder nacht, grotendeels uitgebrand. De brandweer had de brand na ongeveer een uur onder controle. Het nablussen nam daarna gerui me tijd in beslag, omdat het vuur nog nasmeulde in het isolatiema teriaal tussen de muren. De dienst Forensische Opsporing van de po litie en de verzekeringsmaatschap pij deden woensdag onderzoek naar de oorzaak van de brand. Er was geen aanleiding om brand stichting te vermoeden, maar die oorzaak was - meldde de politie - ook nog niet helemaal uit te slui ten. De uitslag van het onderzoek laat nog even op zich wachten. Stephan Soolsma, met broer Ri- cardo eigenaar van het vorig jaar geopende strandpaviljoen, was de de dag na de brand nog niet in staat er over te praten. „Het enige dat ik nu wil zeggen, is dat we te rugkomen. Sterker dan ooit." Almanak Steeds meer Duitsers proberen in Domburg Nederlands te praten, staat in een artikel op deze pagina. Dat doet sommige Nederlanders de wenk brauwen fronsen, zoals Duitsers af en toe raar opkijken als wij een woordje over de oostgrens proberen te spreken. Zo stapte een Duitse vrouw die al ja ren in Domburg woont daar laatst een schoenenwinkel binnen. Ze vroeg om een paar insluipers. De verkoop ster staarde haar verbaasd aan. Voor zo ver zij wist, kluste er toch niemand van het winkelpersoneel bij als inbre ker. Toen ging haar een lichtje op. „O, u bedoelt instappers." Ondernemers over binnenstad De SP praat maandag in het stadhuis van Vlissin- gen over haar wensen voor de binnenstad van Vlissin- gen. De partij hield een en quête onder ondernemers over het functioneren van de binnenstad, de gemeen telijke regelingen en nieu we activiteiten. Fractielid Olga Penraat presenteert de resultaten. Sprekers zijn stadscoach van Schiedam en Dordrecht Marco West- land en iemand van de on dernemersvereniging VOC. Aanvang is 19.30 uur. VLISSINGEN Camperplaatsen bevallen goed De proef met camperplaat sen op het parkeerterrein aan de Koningsweg is goed bevallen. De gemiddelde bezettingsgraad van de vier plekken is in het sei zoen 75 procent. Om bijvoorbeeld plaatsen van camping de Nolle geen oneerlijke concurrentie aan te doen, is de prijs per dag verdubbeld tot elf eu ro. In juni nemen B en W een besluit over de camper plaatsen en het aanwijzen van eventuele nieuwe kam- peerautoplekken. r-Sf vm MTB-ers passen hun route aan Mountainbikevereniging De Zeeuwse Kust gaat met hondenbezitters in overleg over de nog aan te leggen fietsroute langs de sportvel den in de Veerse Poort en de N57. Op dat stukje mo gen honden loslopen en hondenbezitters willen ze ker weten dat er geen pro blemen gaan ontstaan als de mountainbikers daar gaan fietsen. Jeffrey Geerse van de Zeeuwse Kust wil binnen enkele weken met de bewoners ter plaatse kij ken naar een oplossing. Broodjes, ijsjes op het strand Het duurt nog dik een jaar voor de luxe strandclub Pier 7 verrijst op de plek van het badcaisson op het Badstrand. Om strandgan- gers toch alvast wat te bie den, openen de onderne mers een tijdelijke horeca gelegenheid. Deze week zijn enkele containers op het strand getakeld. Bij een ervan komt een terras. De uitbater hoopt nog dit weekeinde, begin van de meivakantie, drankjes, broodjes en ijsjes aan bad gasten te kunnen slijten. Hotel De Burg ligt in Nederland. Maar Duits is er vaker wel dan niet de voertaal. „Onze bazin is van oorsprong Duits, de jongens in de keuken zijn Duits en drie kwart van onze gasten spreekt Duits. Je pikt het vanzelf op, als je hier werkt", zegt serveerster Maartje Ooms. Bij De Burg is de menukaart uiteraard tweetalig: 'Liebe Gaste, bei Fragen bezüglich Intoleran- zen und Unvertraglichkeiten, wenden Sie sich bitte an unsere Servicemitarbeiter oder Rezep- tion'. Hier kan men in het Duits bedienen, problemen oplossen en vragen beantwoorden. Voor Maartje Ooms houdt het dan wel op, overigens: „Wat ik spreek, is horecaduits. Ik heb avonden meegemaakt dat ik hier als enige Nederlandse zat, voor de gezelligheid dan, en enorm mijn best moest doen om alles te volgen, maar het na een paar biertjes maar opgaf." Twee van haar collega's zijn met Frans opgegroeid. Niemand hoeft de uitbaters van De Burg uit te leggen waarom het verstan dig is om toeristen in hun lands taal te ontvangen. „Het gaat er om Duitse toeristen het gevoel te geven dat ze van harte wel kom zijn", legt Niels Koekoek van de Duits-Nederlandse Han delskamer uit. „Duitsland is ver uit onze belangrijkste handels partner. Bovendien staan Duit sers bovenaan als het gaat om MIDDELBURG. De actiegroep Mid delburg 21 april trekt de oproep in om vandaag om 10.45 uur op de Balans in Middelburg te ko men klappen voor de laureaten van de Four Freedoms Awards. Die oproep stond zaterdag in een advertentie in de PZC. De rechts-radicale groep Voorpost protesteerde daartegen bij burge meester Harald Bergmann van Middelburg. Demonstreren mag niet zo dicht bij de Abdij, beves tigde Bergmann. Daarom is Voor post ook verwezen naar de Dam. Bergmann heeft dinsdag aan Middelburg 21 april uitgelegd dat de oproep inhoudt dat sprake is van een manifestatie en dat daar voor andere plekken zijn aange wezen. De actiegroep maakt daarvan geen gebruik. „Wij willen niet demonstreren. Dat is nooit ons doel geweest", verklaart Ria de Feijter van Middelburg 21 april. „We willen op een ludieke en po sitieve manier laten zien dat de laureaten een pluim verdienen. Wat ons betreft een gele pluim. Dat willen we uitdragen door iets geels te dragen." Het is wel toegestaan aan een ieder om als individu naar de Ba lans te komen om de laureaten te zien. FZC De politie vraagt strandbezoekers woensdagmorgen of ze iets over de oor zaak van de brand kunnen vertellen, foto Lex de Meester Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN MIDDELBURG VLISSINGEN Ron Braam van vishandel Brasser, in de Duitse volksmond 'Zeevis' ge noemd: „Dat je Duits probéért te spreken, is het belangrijkste." Dankbaar door Ondine van der Vleuten door Maurits Sep Ron Braam: „Das war es? vroegen we vroeger altijd. Maar als je wil weten of een Duitser verder nog iets wil bestellen, zeg je: 'Darf es noch etwas sein?', hebben we later begrepen. 'Das war es?' klinkt heel onbeleefd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34