Geldkraan Muziekpodium Zeeland gaat dicht Ree gered! Verder korten 'onverantwoord' Rooseveltcentru bevrijamgspark binnenkort open Veiligheid van bedrijven en inwoners in het geding als budgetten nog verder worden afgeknepen. rJ MIDDELBURG. Verdere bezuinigin gen op de Zeeuwse milieudienst RUD zijn 'onverantwoord' en ma ken de organisatie 'uiterst kwets baar'. Dan komt de veiligheid van bedrijven en bewoners in het ge ding, zegt voorzitter Adrie van der Maas van de Regionale Uitvoe ringsdienst Zeeland. „Op het mo ment dat we nog verder knijpen, komen we op het punt dat de fi nanciën leidend worden en niet meer onze efficiency en daad kracht." De situatie is acuut, want de RUD krijgt de begroting voor vol gend jaar alleen rond als de bijdra gen van alle deelnemers (provin cie, gemeenten en waterschap) ho ger uitvallen dan voorheen is afge sproken. Ondanks bezuinigingen dreigt een tekort van 387.000 eu- 'Bijpassen is nodig, want de ondergrens is bereikt' ro. Nog meer bezuinigen is geen optie, stelt Van der Maas in de in leiding bij de begroting. „Dan raakt onze doelstelling van een schone en veilige werk- en leefom geving uit zicht." Daarom wordt uitgegaan van een hogere bijdrage van de deelnemers. Die hebben tot 26 mei de tijd daar een ziens wijze op in te dienen. „Ik heb er goede hoop op dat ze het bedrag bijpassen, want de on dergrens is bereikt", aldus Van der Maas. „De gemeenten en de pro vincie beseffen dat het anders con sequenties heeft." Het dagelijks provinciebestuur heeft al voorge steld volgend jaar meer aan de RUD bij te dragen dan in de meer jarenbegroting was gereserveerd. Zelfs als de RUD de begroting zo sluitend krijgt, moeten de mi lieucontroles in Zeeland volgend jaar met 3 fte minder worden uit gevoerd. En de dienst heeft nu al 8,5 fte minder tot zijn beschikking dan bij de oprichting in 2014 no dig werd geacht (90 in plaats van 98,5 fte). Twee maanden geleden spra ken Provinciale Staten nog hun zorgen uit. Toen bleek dat slechts 75 procent van het aantal periodie ke controles in Zeeland wordt ge haald. Gedeputeerde Ben de Reu gaf aan dat sommige gemeenten 'aanzienlijk minder' betalen dan zou moeten, waardoor de provin cie en enkele andere gemeenten dat geld moeten 'ophoesten'. De RUD werkt aan een nieuwe beta- lingssystematiek die Van der Maas betitelt als 'uurtje-factuurtje'. MIDDELBURG. Het voortbestaan van Muziekpodium Zeeland (MPZ) hangt aan een zijden draad. Het dagelijks provinciebe stuur wil de subsidiekraan voor de reguliere concerten (voorname lijk jazz en klassiek) dichtdraaien. Als de gemeenten Vlissingen, Mid delburg en Veere willen investe ren in een 'doorstart' van MPZ hal veert de provincie de subsidie van ruim 313.000 euro per jaar. Als de gemeenten niet meedoen, wordt deze subsidie 'in vier jaar afge bouwd naar nul'. Dat staat in het voorstel voor de cultuurnota 2017-2020 die giste ren naar Provinciale Staten is ge stuurd. MPZ zorgt voor 'een overaan bod van serieuze muziek' op Wal cheren, aldus de nota. De concer ten van (inter)nationaal gerenom meerde musici dragen onvoldoen de bij aan de Zeeuwse identiteit en wil het provinciebestuur daar- Provincie wil reguliere programmering van jazz en klassieke muziek niet meer subsidiëren om niet langer tot zijn verant woordelijkheid rekenen. Eigen producties als de Zeeland Suite en het Ginsbergproject worden wel interessant geacht, maar zijn on voldoende om MPZ overeind te houden. De organisatie plant haar concerten in de Jacobskerk in Vlis singen, het Schuttershofcafé in Middelburg en de Grote Kerk in Veere. De provincie ziet kansen voor een 'MPZ nieuwe stijl' waar in de ondersteuningsfunctie voor die podia wordt uitgebouwd. Dat lukt alleen als de gemeenten mee betalen. Dan nog wordt de provin ciale subsidie gehalveerd. In de cultuurnota wordt ook voorgesteld Vestrock in Hulst voortaan direct te ondersteunen, zoals al gebeurt met Concert at Sea, Film by the Sea en het Zee land Nazomerfestival. Het is nog niet duidelijk met hoeveel geld. www.pzc.nl walcheren@pzc.nl DONDERDAG 21 april 2016 Milieudienst kraakt in zijn voegen door Ernst Jan Rozendaal Adrie van der Maas voorzitter RUD Zeeland foto Robbert-Jan Hanemaaijer ZEELAND 5 ZEELAND 10 11 door Ernst Jan Rozendaal Hij heeft de overkant niet gehaald, maar hij was wel een flink eind onderweg. Een ree deed gisteren in Vlissingen ogenschijnlijk een poging de Wester- schelde over te zwemmen. Hij sprong ter hoogte van strandtent Panta Rhei het water in nadat hij schrok van een man met zijn hond. Robbert-Jan Hanemaaijer, die het allemaal zag ge beuren, vreesde dat de ree verdronken was toen hij hem een uur lang niet zag. „Maar we hebben toch de KNRM gebeld. En even voor tien uur zag ik hem het strand weer op strompelen." Strandwacht Albert Dijkstra bevestigt het verhaal. „Hij was echt heel ver, met het blote oog was het dier bijna niet meer te zien." De KNRM heeft met reddingboot de Zeemanshoop de ree terug in de goede richting kunnen drijven. „Hij kwam aan het Nollestrand weer aan land, en vandaar af is-ie het bos in geschoten. Dus hij is weer terug waar hij hoort. De eerste geslaagde reddingsactie van het seizoen, zullen we maar zeggen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33