Martijn Krabbé wekt toom op met hapje walvisvlees StlP CULTUUR SHOW 29 Edward van de Vendel wint prijs voor beste jeugdboek Zonvakantie Bali - Batu Belig Hotel Rondreis Klassiek Roemenië Edward van de Vendel is met zijn boek Oliver de winnaar van de Gouden Lijst, de prijs voor het beste jeugdboek voor de leeftijd van 12 tot 15 jaar. Dat maakte de stichting CPNB gis teren bekend tijdens een mani festatie in TivoliVredenburg in Utrecht. De Amerikaanse schrijver Dan Gemeinhart is de winnaar van de Gouden Lijst voor het best vertaalde jeugdboek. Hij krijgt de prijs voor zijn boek Naar de Top, dat is vertaald door Tjal- ling Bos. Oliver gaat over een 16-jarige jongen in Noorwegen die net Veiling teksten van Freddie Mercury Een notitieschrift van wijlen Freddie Mercury, zanger van de Britse popgroep Queen, wordt 29 juni in Londen geveild. In het boekje staan onder andere met de hand geschreven tek sten voor nummers als Too Much Love Will Kill You en The Show Must Go On. Mercury ge bruikte het schrift bijna drie jaar. De teksten van de negen tien nummers in het boek zijn ook deels door de andere band leden geschreven. Mercury overleed in 1991 op 45-jarige leeftijd aan aids. De opbrengst van het boek wordt geschat op 63.000 tot 90.000 euro. zijn debuut maakt in het eerste elftal, als zijn leven plotseling overhoop wordt gegooid. 'Van de Vendel heeft een roman ge schreven met geloofwaardige personages die hij laat groeien naar volwassenheid in poëti sche taal', oordeelde de jury. 'Afwisselend ingetogen en con fronterend, maar altijd door dringend tot de kern van de zaak.' Van de Vendel publiceerde in 1996 zijn eerste kinderboek. Hij won al eerder diverse prijzen voor zijn werk, dat ook vertaald wordt in onder meer Duits, Spaans, Frans en Chinees. Banksy per ongeluk overgeschilderd Een muurschildering in Am sterdam, mogelijk gemaakt door graffitikunstenaar Banksy, is per ongeluk overgeschilderd. Dat gebeurde toen de facilitaire dienst van de Universiteit van Amsterdam graffiti liet wegha len van universiteitsgebouwen in het centrum van de hoofd stad. „Er is iets verkeerd ge gaan, dit is nooit de bedoeling geweest", aldus een woordvoer der van de universiteit gisteren. Onderzoek moet duidelijk ma ken hoe het kon gebeuren en of het nog te herstellen is. Vorig jaar werd nog bewust om het werk heen geschilderd. Wie dinsdagavond Herman en Mar tijn: Op de Proef Gesteld heeft geke ken, weet dat Martijn Krabbé aan vankelijk niet stond te juichen toen hij kreeg te horen wat er op het menu stond bij zijn bezoek aan de Faeröer Eilanden bij Dene marken. Niet veel later in de uitzending prikt Krabbé toch een stukje wal visvlees aan zijn vork. En hij laat het zich goed smaken. 'Oh, mijn hemel. Het is heel lekker. Echt heerlijk', zegt hij. Hij merkt nog wel op dat er vraagtekens kunnen worden gezet bij de eeuwenoude traditie van walvis eten. Zijn optreden schiet volledig in het verkeerde keelgat bij milieuor ganisatie Sea Shepherd. „De wal- visjacht is in heel Europa verbo den, maar voor de Faeröer Eilan den is een uitzondering gemaakt", aldus directeur Geert Vons. „Maar moet je als bekende Nederlander dit voorbeeld geven?" Hij vindt het optreden van Krabbé 'onacceptabel'. „Hij kent 'Hij weet dat walvissen onder gruwelij'ke omstandigheden worden gedood' de beelden van het met bloed doordrongen water voor de stran den van de Faeröer Eilanden. Hij weet dat walvissen daar worden opgedreven en onder gruwelijke omstandigheden worden gedood. Hoe haalt hij het in zijn hoofd om dan op televisie walvisvlees te eten en nog doodleuk te verkondi gen dat het goed smaakt?" Volgens Vons is Krabbé altijd een sympathisant geweest van Sea Shepherd. Vons: „Ik ben een keer een week met Martijn opgetrok ken. Ik vind hem een slimme en sympathieke vent. Daarom be grijp ik dit niet. Hij had hier juist een statement kunnen maken door het niet te eten. Als hij dat lastig vond, had hij het ook ge woon beleefd kunnen afslaan." De Postcodeloterij, waarvan Krabbé ambassadeur is, heeft al een gesprek gehad met de presen tator over het voorval. „De opzet van het programma is om eetge woontes in kaart te brengen. Mar tijn heeft ons verzekerd dat het promoten van de walvisvangst ab soluut niet zijn doel is geweest. Voor ons is de kous daarmee af', aldus een woordvoerder. RTL zegt in een reactie dat het programma 'registreert hoe de be volking daar al eeuwenlang leeft en overleeft en wat hun unieke eetgewoonten zijn'. Chef-kok Her man den Blijker en Martijn Krab bé laten deze gebruiken slechts zien, meent de zender. „Het is geenszins het doel van het pro gramma om deze gebruiken te pro moten", luidt de reactie. Krabbé was gisteren niet bereik baar voor commentaar. Op Twit ter heeft hij zich wel uitgelaten over de kwestie. 'Er wordt niets 'gepromoot', luidt zijn boodschap. 'We zijn te gast. Ik ben tegen com merciële walvisvangst.' of bel 088 - 70 70 600 (ma. t/m vr. 9:00-16:00 uur) StipvandeDag.nl "ToekbSSr-09 zie stipvandedag.nl v reizen «nl. DONDERDAG 21 APRIL 2016 JONGERENLITERATUUR MUZIEK KUNST door Chantal Blommers Martijn Krabbé heeft zich de woe de van dierenliefhebbers op de hals gehaald door walvisvlees te eten in het tv-programma Herman en Martijn: Op de Proef Gesteld. Vooral milieuorganisatie Sea Shep herd is razend. „Martijn steunt ons al jaren, hij had beter moeten we ten." Martijn Krabbé neemt in het pro gramma Op de Proef Gesteld een hap walvisvlees. Geert Vons directeur Sea Shepherd Sighisoara Brasov Harman Bran 7 Predeal I Sinaia Boekarest stipreizen.nl Extra ingekocht: een supervoordelige rondreis Roemenië! Tijdens deze reis bezoekt u diverse hoogtepunten en prachtige plaatsen in één van de mooiste landen in Oost- Europa. Inclusief vliegreis met 23 kg ruimbagage en verblijf in 4-sterren hotels met ontbijt! Profiteer nu van deze aanbieding en bezoek o.a de hoofdstad Boekarest en het mooie Transsilvanië! juni v.a. 399 aug. v.a. 399 sept. v.a. 399 okt. v.a. 379 zie stipreizen.nl/rorklb l/ 8-daagse rondreis incl. vlucht ruimbagage Rondreis en 4* hotels met ontbijt Nederlandsspr. reisleiding Vele data met gegarandeerd vertrek Het geliefde eiland Bali is een heerlijke bestemming om uw zonvakantie door te brengen. Batu Belig is gelegen nabij Seminyak, "the place to be" op Bali met een fantastische kustlijn, stijlvolle restaurants, trendy bars en boetiekjes. Heerlijk genieten van zon, zee en strand! Pakt u de koffers vast? april v.a. 775 mei v.a. 657 juni juli v.a. 722 v.a. 908 aug. sep./okt. zie stipreizen.nl/idbatb Kleinschalig hotel ingericht in Balinese stijl met ontbijt Incl. vlucht en transfer luchthaven-hotel v.v. Op korte afstand van Seminyak en het strand Ook halfpension mogelijk Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer exd. Calamiteitenfonds en reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29