Vos voelt zich in Hoei eindelijk weer wielrenster Zaakwaarnemers raden AZ-spits een binnenlandse transfer aan 20 SPORT Dezelfde route die Ruud van Nistelrooy nam zou ideaal zij'n voorde 21-jarige Vincent Janssen. De Graafschap zet grote stap PEC blijft thuis winnen Itoente wint zonder Ziyech De Graafschap heeft een belangrijke stap gezet om rechtstreekse degradatie te voorkomen. De ploeg van Jan Vreman won met 0-2 van FC Utrecht en profi teerde daarmee optimaal van een mindere dag van de Utrechters, die al bezig leken te zijn met de beker finale van zondag tegen Feyenoord. Vincent Ver- meij scoorde zowel voor als na rust voor de Super boeren. De Doetinchem- mers hebben, met een wed strijd meer gespeeld, vijf punten meer dan hekken sluiter SC Cambuur. PEC Zwolle heeft het on derlinge duel met NEC om de zevende plaats in de ere divisie gewonnen: 2-0. De ploeg van trainer Ron Jans domineerde in het eigen IJsseldelta Stadion en de Nijmegenaren kwamen in het spel niet voor. Sheraldo Becker en Queensy Menig zorgden in de eerste helft voor de doelpunten. Met de vijfde thuisoverwin ning op rij (een record) doet PEC weer volop mee in de strijd voor een plaats in de play-offs voor deelna me aan de Europa League. NEC zakt weer een plekje. FC Twente heeft gisteren zonder de geschorste Ha- kim Ziyech gewonnen. In Enschede werd het tegen degradatie strijdende Excel sior met 2-0 verslagen. Pas vijf minuten voor tijd kwam FC Twente op voor sprong. Rotterdammer Jur- gen Mattheij was toen net weggestuurd. Jerson Ca- bral, die al een strafschop gemist had, maakte de eer ste. Zakaria El Azzouzi ver dubbelde vlak voor tijd de voorsprong. Het is de zomer van 2022 en Vin cent Janssen voelt er niks van dat het buiten het Khalifa Internatio nal Stadium in Doha meer dan 40 graden is. Binnen immers, snort de airconditioning. Hij zucht nog een keer voordat hij aan gaat leg gen voor de strafschop in de kwartfinale van het WK 2022 te gen België. Hij was zelf onderuit gehaald tijdens zijn 32ste inter land in het strafschopgebied door een vliegende tackle van de even eens 28-jarige Jordan Lukaku. Jans sen pakte de bal direct, net als tij dens zijn tweede interland zes jaar geleden op Wembley toen hij een strafschop benutte. Wat is er veel veranderd in die tussentijd. Dat ene seizoen 2015- 2016 bij AZ was de start van veel moois. Natuurlijk ging de topsco rer in op de aanbieding van PSV, dat net Luuk de Jong had verkocht aan Schalke 04 waar hij Klaas-Jan Huntelaar opvolgde die naar Ajax was gegaan. Na twee jaar PSV kwam droomclub Liverpool. Ge lukkig maar dat hij toen in 2016 Norwich City afwees. Dat voelde niet goed. Anders had hij hier mis schien wel niet gestaan. Norwich City bungelt nu onder aan in het Championship. Gezond verstand Zo zou de toekomst van Vincent Janssen er ongeveer uit kunnen zien. Kunnen, want een voetballer moet naast veel talent, doorzet tingsvermogen en wilskracht ook een dosis geluk en gezond ver stand hebben. Cruciaal is de vol gende stap. Dat weet Guido Al- bers ook. Hij is zaakwaarnemer van onder anderen Wesley Sneij- der en Graziano Pellè en is kraak helder. „Wat Vincent deze zomer sowieso moet doen, is een trans fer maken", denkt Albers, die ook ziet dat Janssen nu al veel vragen over zijn toekomst moet beant woorden. „Want beter dan dit sei zoen kan het niet gaan bij AZ. Nieuwe doelen zullen hem verder helpen, Wat mij betreft zijn Ajax, PSV en ook Feyenoord de beste vervolgstap." Ooit stond Rodger Linse als zaakwaarnemer van Ruud van Nistelrooy voor eenzelfde dilem ma. Het was eind jaren negentig toen Van Nistelrooy al na één sei zoen Heerenveen voor de keuze stond of hij naar PSV zou gaan of dat de stap naar het buitenland al een goede zou zijn. „Glasgow Ran gers, Benfica, Anderlecht en Bayern München hingen allemaal aan de lijn. Ik had met Ruud een plan gemaakt. Eerst de Nederland se top, daarna pas het buitenland. Oftewel: eerst de belofte afgeven en die daarna bevestigen. Zo ston den wij erin. Daar hielden we aan vast. Bij Ruud is dat perfect uitge komen, want na PSV ging hij naar Manchester United." Albers: „Je komt natuurlijk wel anders binnen als je van een Ne derlandse topclub naar het buiten land gaat dan als je van AZ komt." Toch prijkt zijn naam al op de ver langlijst bij Premier League-clubs na zijn sterke optreden bij Oranje op Wembley. „Maar dat stond hij al hoor", weet Linse. „Clubs zien zo'n doelpunt alleen nog maar als een bevestiging." De route van Van Nistelrooy mag dan een fraai toekomstbeeld zijn, de tijd is veranderd. Zelfs clubs onder in de Premier League zijn rijker dan de Nederlandse top drie. Een interessant scenario ont vouwt zich als pak hem beet Nor wich City zich in augustus bij AZ 'Ik zie ook Engelse clubs niet zomaar 16 miljoen neertellen voor Janssen. Nü nog niet' meldt met een bod dat de club ei genlijk niet kan weigeren. „Dat scenario is vast nu al besproken tussen club en speler", denkt Lin se. „Want daarin is het heel be langrijk dat je goed communiceert met elkaar. Dan is in eerste instan tie de vraag: wat wil de speler? En daarna pas: wat is de situatie van de club?" Fatsoenlijk Marco van Ginkel tekende in 2013 bij Chelsea. Van Vitesse mocht hij niet naar Ajax. „Maar ik zie AZ als een van de meest fatsoenlijke clubs die er is", zegt Albers. „Die gaan zo'n jongen echt niet dwin gen om tegen zijn zin een con tract te tekenen. Dus als Vincent niet naar een club als Norwich wil, dan gaat hij niet naar Nor wich. Zo is het echt nog steeds in het voetbal. Vaak wordt de trans fersom gekoppeld aan het salaris. Ik zie ook Engelse clubs niet zo maar 16 miljoen neertellen voor Janssen. Nü nog niet. Ook omdat het voor clubs moeilijk in te schat ten is wat zijn plafond is." Op het asfalt zitten ze, naast el kaar. Links Vos, rechts Van der Breggen. Ze zeggen even niets, hun longen schroeien nog na van de beklimming van de Muur van Hoei. Door hun benen stroomt melkzuur. Maar dat maakt van daag niet uit, want er is gewon nen. De winnares van de Waalse Pijl is dezelfde als vorig jaar: Van der Breggen. Ze ontdoet zich op laat ste beklimming van de Muur van haar medevluchter, de Amerikaan se Evelyn Stevens. „Het is een on gelofelijk rotding, die Muur. Hij doet heel veel pijn. Maar ik kon blijven gaan, voelde me sterk. Ik reed voorop met Stevens in het wiel. Op 150 meter voor de finish ben ik vol aangegaan. Ik heb haar niet meer gezien." Uitputting 48 seconden na Van der Breggen rolt Vos over de streep. Negende wordt ze. Een paar jaar geleden zou dat hebben gevoeld als een ne derlaag, nu is het een zege. Vos is een jaar lang van de ene blessure in de andere gesukkeld, met de zelfde oorzaak: totale uitputting. Dit is haar rentree op het hoogste niveau. En die valt verdorie niet te gen. Vos: „Ik ontplofte op het voor laatste klimmetje. Ik kon net niet mee met de besten. Daarna heb ik nog tegen de Muur op geharkt. Zo hard mogelijk ja. Of je nu rustig omhoog rijdt of hard, naar boven moet je toch. Kun je maar beter doorrijden, dan duurt het minder lang." Vos komt van heel ver. Ze twij felde of ze ooit weer op niveau zou komen, ze dacht soms dat ze de Olympische Spelen in Rio de Janeiro op haar buik kon schrij ven. „Ik word nu eindelijk weer wakker zonder het gevoel dat er een trein over me is gereden. Het vertrouwen in mijn lichaam was een tijdlang weg. Als je niet meer weet hoe je lichaam reageert op rust of zware inspanning, dan doe je maar wat. Dan kun je geen plan maken. Een paar maanden gele den was ik nog niet van dit ni veau, vorige maand werd ik op de klimmetjes nog helemaal zoek ge reden. Maar ik heb altijd een sprankje hoop gehouden waar ik me aan vasthield. Dan is het wel fijn om de bevestiging te krijgen dat die hoop niet voor niets is." Ze denkt weer aan Rio. Ze praat over demarreren en over kop groepen. En ook al heeft ze afge zien in Hoei: de glimlach is niet van haar gezicht te beitelen. Ma rianne Vos is eindelijk weer wiel renster. VOETBAL VOETBAL VOETBAL Wat moet Janssen doen? door Nik Kok Vincent Janssen zet Phil Jagielka opzij op Wembley. Tijdens zijn eerste wedstrijd als basisspeler bij Oranje was de AZ-spits tegen Engeland goed voor een doelpunt en een assist, foto VI Images Cuido Albers zaakwaarnemer Pellè door Thijs Zonneveld HOEI. De Waalse Pijl voor vrouwen werd gisteren gewonnen door An na van der Breggen, net als vorig jaar. De nummer negen in de uit slag was verrassender: Marianne Vos, terug op het hoogste niveau na meer dan een jaar vol eindeloos en uitzichtloos blessureleed. Negende in Hoei, het voelt als een zege voor Marianne Vos. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20