George Maduro: slim, succesvol en voor niemand bang f NIEUWS 15 rig ben in een concentratiekamp", realiseert de precies 17-jarige Quin- ten zich. „Mijn verjaardag wordt met de seconde zwaarder. Ik weet niet of ik dit wel wil onthouden." Ter nagedachtenis aan Maduro leggen burgemeester Noah en Fio na, die verkozen is tot locoburge meester van Madurodam, een krans op de vermoedelijke plek waar George gestorven is. Met de bloemen voorop en de groep erachter wandelen zij over het plein - waar dagelijks alle tien duizenden gevangenen zich uren lang in rijen moesten opstellen tot ze compleet waren. In relatieve rust gaan zij naar de plek waar de vroegere barakken zich bevonden, en nemen een minuut stilte in acht. Maduro overleed aan tyfus, de ziekte die in Dachau door de slech te medische omstandigheden we lig tierde. Ter nagedachtenis aan hem staat vlak bij de ingang van Madurodam, waar jaarlijks 650.000 bezoekers komen, nog al tijd een maquette van zijn geboor tehuis op Curasao. Terwijl een an- tibioticakuur hem mogelijk van zijn ziekte afhad kunnen helpen, waren de dokters in het concentra tiekamp met hele andere zaken be zig. Met het uitvoeren van medi sche experimenten groeide SS-dokter Sigmund Rascher uit tot een massamoordenaar. Van de tweehonderd gevangenen die hij blootstelde aan grote luchtdruk- verschillen overleefden er zeker tachtig die proeven niet. Ook bij testen voor het vaststel len van de beste manier om Duit se soldaten op te warmen na lang durige onderkoeling bleek de SS-dokter nietsontziend. Van de bijna driehonderd gevangenen die hij daarvoor misbruikte, overleef den er bijna honderd de medische experimenten tot meerdere eer en glorie van het Derde Rijk niet. Als er één ding is wat de 17-jari- ge Maarten van Veen over tien jaar nog weet, zijn het 'de foto's van doktoren die gevangen pijni gen, in plaats van genezen', zo ver telt hij na afloop van het bezoek. „Dat het menselijk ras ertoe in staat is om zo systematisch men sen uit te roeien", verwondert hij zich over de massaslachtingen. „Ik kom uit een familie vol doktoren die er juist trots op zijn dat zij mensen beter maken." Wat maar weinig mensen weten is dat miniatuur stad Maduro dam vernoemd is naar een oor logsheld: George Maduro. Van daag wordt de jaarlijkse Dachau- lezing, die in het teken staat van oud-gevangenen van het concentratiekamp, aan hem op gedragen. Vijf vragen aan Kath leen Brandt, de schrijfster van zijn biografie, die op 15 juli ver schijnt. „George Maduro was de oudste en enige zoon van een rijke en vooraanstaande Joods-Curacao- se familie. Van jongs af was hij voorbestemd om de leiding over te nemen van het familie bedrijf, S.E.L. Maduro Sons, actief in de scheepvaart. Al op 10-jarige leeftijd werd hij naar Nederland gestuurd voor zijn opleiding. Na het gymnasium in Den Haag studeerde hij rech ten in Leiden. Zijn studie moest hij onderbreken omdat hij het leger inging. Toen Neder land zich overgaf aan de Duit sers sloot hij zich aan bij het verzet." „Zijn voornaamste wapenfeit was het veroveren van het door de Duitsers bezette Huize Dor- repaal in Rijswijk, op 10 mei 1940. De aanval, geleid door Ma duro, was slim, stoutmoedig en succesvol. Daarvoor kreeg hij - postuum - de Militaire Wil- lems-Orde. Hij is de enige Ne derlander van Antilliaanse af komst die deze onderscheiding heeft ontvangen. Maduro was ook actiefin het verzet. Toen hij in 1943 onderweg was naar Engeland, werd hij verraden en gevangengezet." „Waar veel Joodse onderdui kers, zoals de familie van Anne Frank, zich verstopten uit het zicht van de bezetter, toonde George Maduro zich als onder duiker elke dag op straat, zon der ster en zonder aarzeling. Maandenlang zat hij ondergedo ken bij een familie die ook twee Duitse politieagenten huisvest te. 'In het hol van de leeuw zoe ken ze mij nooit', zei hij daar over." „Vandaag wordt de Dachau- lezing aan hem opgedragen. Oud-minister van Justitie Ernst Hirsch Ballin houdt op 10 mei bij de herdenking van de slag bij Dorrepaal de eerste George Madurolezing. Alle schoolkinde ren in groep 7 krijgen een strip over hem en hij wordt herdacht tijdens de Nationale Kinderher denking op 4 mei. Op Curasao wordt er een herdenkingsmunt uitgegeven en is er een tentoon stelling op scholen. Zijn biogra fie Ridder zonder vrees of blaam verschijnt op zijn geboortedag, 15 juli. Dan wordt ook een beeld onthuld op het George Maduroplein, waar Madurodam aan ligt." „De ouders van George Maduro wilden de herinnering aan hun gestorven zoon levend houden. Zij waren bevriend met Bep Boon van der Starp, die met het idee kwam voor de in 1952 ge stichte miniatuurstad. Zij wilde daarmee geld binnenhalen om studenten met tuberculose te la ten kuren én tegelijkertijd een studie te laten volgen. De ouders steunden het initiatief met 100.000 gulden startkapi taal en later nog meer. In Madu rodam zijn sinds de oprichting zo'n 60 miljoen bezoekers ge weest, en de miniatuurstad heeft sinds de oprichting 33 mil joen euro aan goede doelen ge schonken." DONDERDAG 21 APRIL 2016 De gaskamer van Dachau. I Wie was George Maduro? Wat maakt hem een oorlogsheld? Wat is er zo bijzonder aan George Maduro? Dit jaar zou Maduro 100 zijn ge worden, hoe wordt hij herdacht? Oorlogsheld George Maduro. foto ANP Waarom is miniatuurstad Maduro dam naar hem vernoemd?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15