de beelden van die lijken heb ik mijn Bezoek aan gaskamer concentratiekamp maakt indruk op jongeren 14 NIEUWS Haagse scholieren Dachau om stil te staan bij het overlijden van Joodse oorlogsheld George Maduro reizen naar Ter nagedachtenis aan George Maduro, naar wie miniatuurstad Madurodam ver noemd is, brengen tien middelbare scho lieren uit de regio Den Haag een bezoek aan het concentratiekamp in Dachau. „Weet je zeker dat je dit wilt zien?" Bij het betreden van het kamp door de poort met de cynische spreuk 'Arbeit macht Frei', die op bijna alle toegangspoorten van de naziconcentratiekampen prijkt, staat bij algemeen directeur Joris van Dijk van Madurodam naar ei gen zeggen 'het kippenvel op zijn rug'. „Toen ik het kamp binnenstap te, realiseerde ik me dat dit de laat ste poort is geweest waar George levend doorheen is gelo pen." Dat idee alleen al raakt de topman. Om nog maar te zwijgen van de vele doden die er vielen op de plek waar hij nu staat. Dat blijft schrijnend, beklemmend en onwerkelijk. Om stil te staan bij het overlij den van de Joodse oorlogsheld George Maduro bezoekt de 42-jari- ge Van Dijk samen met tien Haag se tieners het concentratiekamp in Zuid-Duitsland. De scholieren weten relatief veel van geschiede nis, maar op de vraag hoeveel con centratiekampen er bestonden tus sen 1933 en 1945 gaan ze een voor een de mist in. Ze gokken: 187, 550,235, misschien zelfs 1.500? „Zelfs de hoogste schatting zit er nog ver naast", weet de Duitse politicoloog Eva Hoegner de jonge ren uit te leggen. „Er waren meer dan 2.000 concentratiekampen." Yannick Aliet zuigt alle informatie in zich op. „Dit brengt alles wat ik van mijn geschiedenisboeken heb gelezen tot leven", realiseert de boomlange scholier zich. „En voor al hoe vreselijk het hier was." „Weet je zeker dat je dit wilt zien?" vraagt Huib Bartels, voorzit ter van de goededoelenstichting van Madurodam, als zij een ruim te waar filmmateriaal wordt ver toond betreden. Op het beeld scherm verschijnen uitgemergel de lichamen van mannen die Dachau niet overleefden. Niet één of twee lichamen, maar stapels lij ken. Het zijn de eerste beelden van het kamp gemaakt door de Ameri kanen die het kamp bevrijdden. Tegen het eind van de oorlog was er bijna niets meer voorhanden. Omdat ook de kolen op waren, werden doden niet langer ver brand maar als afgeleefde paspop pen op een hoop gegooid. Bij het zien van de beelden plaatst de 16-jarige Fiona Wiggers haar hand voor haar mond, de vin gers omhoog gericht. Quinten Oostwegel - die vandaag 17 jaar ge worden is - kijkt weg. „Ik denk dat dit mijn droevigste verjaardag ooit is. Bij de beelden van die lij ken heb ik mijn ogen afgewend." De jongeren uit de regio Den Haag zijn door hun school voorge dragen om het college van burge meester en wethouders van Madu rodam te vormen. De miniatuur stad is vernoemd naar de al op 28-jarige leeftijd in Dachau overle- 'Dit brengt alles wat ik bij geschiedenis heb geleerd tot leven' den George Maduro, die ook in Den Haag op de middelbare school zat. Dit jaar zou hij 100 zijn geworden. Dachau was op 22 maart 1933 het eerste grootschalige concentra tiekamp van de SS in nazi-Duits- land. Het is het enige kamp dat ge durende de gehele twaalfjarige heerschappij van de nazi's open was. Het stille stadje ligt 20 kilo meter ten noordwesten van Mün- chen, de toenmalige hoofdstad van de nazibeweging. Dachau was bedoeld als werk kamp. Maar omdat de omstandig heden zo erbarmelijk slecht wa ren, lieten van de ruim 200.000 mensen die er tewerkgesteld wa ren er ongeveer 42.000 het leven. „Een Arena, bijna helemaal vol met doden", vertaalt Noah van Meekeren de afschrikwekkende cijfers naar zijn werkelijkheid. Met zijn 16 jaar is hij verkozen tot de burgemeester van Madurodam. Daarmee is hij een van de opvol gers van de toen nog jonge prin ses Beatrix. Zij was in 1952 de eer ste burgemeester van de minia tuurstad, waar sindsdien zo'n 60 miljoen bezoekers zijn geweest. Het is voor het eerst dat de jon geren die Madurodam nu verte genwoordigen een bezoek breng en aan de plek waar George Madu ro is heengegaan. Noah: „Wij heb ben wel geluk dat we het eerste college zijn dat dit mag meema ken." „Anders hadden we al een uur Frans gehad nu", zegt de jongste van het stel, Julia van Sminia (15). „Het enige jammere is dat ik nu ja- ogen door Marcia Nieuwenhuis Jonge leden van het college van burgemeester en wethouders van Madurodam bezoeken concentra tiekamp Dachau, waar oorlogsheld George Maduro in 1945 overleed aan de gevolgen van tyfus. Op de toegangspoort prijkt - net als in veel andere kampen - de cynische spreuk 'Arbeit macht frei' (foto rechts). Op de vermoedelijke plek waar Maduro is gestorven leggen de scholieren een krans (foto ui terst rechts), foto's Pim Ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14