Indonesisch staatshoofd brengt Nederland bliksembezoek 12 NIEUWS Joko Widodo is de eerste Indonesische president die geen band heeft met Ne derland. Dat opent perspectieven. 'Breivik onmenselijk behandeld' Fles spoelt aan na eeuw Roodkapje even dakloos ROTTERDAM. Deze keer alsjeblieft geen toestanden, hopen ze in Den Haag. Geen herrie zoals bij dat mislukte staatsbezoek van 2010, toen de Indonesische president Yudhoyono op het allerlaatste mo ment besloot niet in zijn rege ringsvliegtuig te stappen uit angst voor arrestatie bij aankomst. John Wattilete, president van de RMS, de Molukse regering in ballingschap, had toen een kort ge ding aangespannen wegens schen ding van de mensenrechten. Yud hoyono was bang om net als de Chileense ex-dictator Pinochet handboeien om te krijgen en liet zijn koffers liever weer uitladen. Deze keer houdt Wattilete het bij een dringend verzoek aan pre mier Rutte om met de bezoe kende Widodo te mogen praten. Dat Rutte tot nu toe geen sjoege geeft, zit hem flink dwars. „On ze inzet is een ge sprek dat over meer gaat dan han- delsbetrekkin- gen." Wattilete doelt op het recht op zelfbeschikking voor de Moluk- ken, de economi sche uitbuiting van de eilandbe volking en respect voor mensenrech ten, al erkent hij dat die laatste onder Widodo 'min der erg' worden geschonden dan onder diens voorgangers. Dus geen arrestatiebevel tegen deze In donesische president, die volgens zijn RMS-collega ook wel laat zien 'dat hij het goed voorheeft'. Widodo probeert ook de Moluk- ken economisch vooruit te hel pen, en dat had juist een basis kunnen zijn voor een construc tief gesprek, denkt Wattilete. De kans dat de RMS Widodo te spreken krijgt, is natuurlijk nul, weet Henk Schulte Nord- holt, hoofd Onderzoek van het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde en bij zonder hoogleraar Indonesische Geschiedenis aan de Universi teit Leiden. „Het Molukse thema is een klein onderdeel in een veel gro ter verhaal. Men wil met dit be zoek geen enkel risico lopen. Er mag niks misgaan. En ver der heeft de president ge woon haast." Widodo (geboren in 1961) heeft daarbij ook geen echte historische band met Neder land. Dat is nieuw, aldus Schulte Nordholt. „We worden door hem echt gezien als onderdeel van de Europese Unie. Daarmee staan we in de nieuwe tijd." Ter illustratie daarvan meldde Widodo zaterdag in NRC Handels- 'We worden door hem echt gezien als deel van de EU. Daarmee staan we in de nieuwe tijd' blad dat er wat hem betreft ook geen nieuw en grootschalig onder zoek hoeft te komen naar Neder landse oorlogsmisdaden in de pe riode 1946-1949. „Laten we liever samen vooruitkijken", aldus de pragmatische president. Naast de formele plichtplegingen maakt hij daarom relatief veel tijd vrij voor bezoeken aan de Rotterdamse ha ven, de Maasvlakte en een optre den op een businessforum. „De Indonesische infrastruc tuur kraakt aan alle kanten. Grote delen van het land zijn slecht be reikbaar en daar heeft de bevol king erg onder te lijden. De kwali teit van de schepen en de scheeps verbindingen is magertjes", aldus Schulte Nordholt. „Hoofdstad Ja karta zakt per jaar ook nog eens 10 centimeter weg door de stijgende zeespiegel en inklinkende grond. Widodo zoekt dus baggeraars, dij kenbouwers en havenontwikke laars. En dan is hij hier aan het goede adres." John Wattile te, de vijfde presi dent van de RMS, kreeg de laatste dagen bij val van mensen rechtenorganisa ties als Human Rights Watch, die ook achter stallig onder houd aan de kaak stellen, maar dan voor de mensenrechten. Anderen verwij ten de Indonesische president niet echt door te pakken in het be straffen van de verantwoordelij ken van de massamoorden op link se Indonesiërs in 1956. Schulte Nordholt: „Widodo weet dat hij daarmee moet schip peren als hij tegelijk probeert in zijn land fatsoenlijk bestuur op po ten te zetten en de corruptie aan te pakken. Zijn grootste daad is dat hij de verkiezingen heeft ge wonnen en zo het oude corrupte regime heeft verslagen, dat heel smerige handen had in bijvoor beeld Oost-Timor." Widodo is zo'n type president waarvan de opvolger de vruchten gaat pluk ken, denkt hij. Na de sof van 2010 is diploma tiek Den Haag er alles aan gelegen dat dit bezoek gladjes verloopt en contracten worden getekend, zo dat er vervolgens ook weer kan worden gedacht aan een staatsbe zoek van de Nederlandse koning en koningin aan Indonesië. Schul te Nordholt: „In de marge zal heus wel worden gezegd dat lesbiennes en homoseksuelen op een rare ma nier worden vervolgd. Er zal ook gezegd worden dat wij zelf wel werk maken van onze eigen ge schiedenis, het onderzoek naar on ze eigen moordpartijen. Daar heb ben we geen Indonesische goed keuring voor nodig." De manier waarop Anders Breivik in de gevangenis wordt behandeld, druist in tegen het Europees Ver drag voor de Rechten van de Mens, aldus de Noorse rechter. Breivik, die in 2011 77 mensen doodde in Oslo en op Utoya, wordt in de gevangenis grotendeels af gezonderd en spande daar om een rechtszaak aan. Vol gens de rechter handelt de overheid in strijd met het verdrag, dat foltering en on menselijke en vernederen de behandeling verbiedt. Een Duitse vrouw heeft een fles met een kaartje ge vonden die 108 jaar, 4 maanden en 18 dagen gele den door een Britse zeebio- loog in de Noordzee was gegooid. George Parker Bid der zette in 1906 in totaal duizend flessen uit om pa tronen in de stromingen te ontdekken. De vinder werd gevraagd het kaartje op te sturen naar een insti tuut in Plymouth. Daar rea geerde men opgetogen. Roodkapje, de moeder al ler sprookjes, blijft de rest van het jaar achter zeil ver borgen in de Efteling. Haar huisje in het Sprookjesbos is er zo slecht aan toe dat een nieuw onderkomen moet worden gebouwd. De sluiting komt onverwacht. Het boswoninkje was toe aan groot onderhoud, maar dat bleek niet meer vol doende. Daarom werd be sloten tot de bouw van een compleet nieuw huisje. Op zoek naar baggeraars, niet naar excuses door Bob van Huët foto John MacDougall/AFP Henk Schulte Nordholt hoogleraar OSLO 1 Anders Breivik foto AP LONDEN 508 Een Turkse rechtbank heeft een leraar veroordeeld tot een gevangenisstraf van 508 jaar en 3 maanden omdat hij 10 jongetjes heeft misbruikt. De docent ontkent en zegt door de politie onder druk te zijn gezet. KAATSHEUVEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12