mm Nederlanders heeft moeite met taal 1 op de 7 Eden Soestdijk Het landgoed moet een grote botanische tuin worden en het paleis een ruimte voor tentoonstellingen en ontmoetingen. 10 NIEUWS Twaalf jaar na de dood van de bewoners staat Paleis Soestdijk te verpieteren. De Kamer praat vandaag over voorstellen om het pand nieuw leven in te blazen. Hij rijdt er voor om, op weg van zijn schoonmoe der in Utrecht naar huis in Flevo land. Vincent Huisman (65) heeft verderop een halve liter tomatensoep in een be ker gekocht die hij hier, op de par keerplaats tegenover Paleis Soest dijk, wil opslurpen. Straks, want nu is de soep nog gloeiend heet. Zittend in zijn lichtblauwe Mit subishi Colt dwalen flarden jeugd herinneringen door zijn hoofd. Het autoraampje half naar bene den en maar turen, tussen het ver keer door dat over de drukke Am sterdamsestraatweg raast, naar het gebouw dat zoveel vaderlandse ge schiedenis herbergt. Als je in één gebouw met de muren een babbel zou willen maken, dan toch voor al hier. Huisman zegt: „Iets trekt me hier telkens naartoe, als een mag neet. Ik vermoed het respect dat ik nog altijd voor Juliana voel. Een vrouw van fatsoen, die boven alle roeptoeterende partijen stond. Willem-Alexander doet dat ook hoor, op zijn manier. Maar zijn grootmoeder vond ik echt een fan tastische vorstin. En dit paleis roept zoveel herinneringen op. De défilés op Koninginnedag, wande lingen die ik hier met familie maakte." 'Soestdijk' is straks geen paleis meer. Kamerleden praten vandaag met minister Stef Blok (Wonen) over vier plannen die in de run ning zijn voor de toekomstige be stemming. (zie kader). Het rijk wil af van de onderhoudskosten van het paleis. Renovatie zou too miljoen euro bedragen. Wat het resultaat ook wordt, over een paar jaar hebben gebouw en landgoed een niet-koninklijke bestemming. Vanaf hun huwelijk in 1937 tot hun dood in 2004 be woonden toenmalig koningin Juliana en prins Bernhard het pa leis, waarvan het oudste gedeelte in de 17e eeuw werd gebouwd. Eerst gingen de paleisdeuren een paar jaar open voor publiek, daar na brak de financiële crisis uit. Geen goed moment om een te koop-bord in de tuin te planten. De marechaussees hebben hun wachthuisjes bij de hekken jaren geleden al verlaten. Verderop, ver scholen in de bossen, ligt nog wel een kazerne: uitvalsbasis voor de vrouwen en mannen die de wacht houden bij Drakensteyn - het kas teel van prinses Beatrix dat aan de andere kant van het bos, in het pit toreske Lage Vuursche ligt. Som- 'Evenementen moeten iets koninklijks hebben. Soestdijk moet geen pretprark worden' mige medewerkers van de voorma lige koningin bewonen nu de diensthuizen tegenover Soestdijk, net als enkele gepensioneerde pa leismedewerkers. De bewaking is in handen van een particulier beveiligingsbedijf, vertelt Dennis van Essen (40), ko ninklijk hovenier op het land goed. Hij steekt met zijn fiets de Amsterdamsestraatweg over; van het werk in de paleistuin naar de lunchpauze in zijn ouderlijk huis, één van de dienstwoningen op Soestdijk. De koninklijke hark en Het kabinet gaat uit van 'slechts' 1,3 miljoen mensen. Het verschil in aantallen is te verklaren omdat in de getallen van de regering 65-plussers en mensen die moeite hebben met cijfers niet worden meegeteld. Ten onrechte, vindt de Rekenkamer. Minister Jet Busse- maker van Onderwijs, binnen het kabinet hoofdverantwoordelijk voor het terugdringen van laagge letterdheid, stelt dat zij de defini tie van de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) hanteert. Het probleem van laaggeletterd heid wordt de komende tijd al leen maar groter: door de asiel stroom komen meer nieuwko mers Nederland binnen en de ver grijzing neemt toe. Ouderen die minder met taal bezig zijn, verle ren soms lezen en schrijven. Taalproblemen zullen ook ur genter worden nu de regering meer vraagt van burgers. Ze moe ten zelf internetbankieren, een kaartje voor de trein kopen bij een automaat, de belastingaangifte in vullen en informatie opzoeken op de websites van gemeenten of be drijven. Dat gaat niet als je niet goed kunt lezen en schrijven. Voor de huidige aanpak is dit jaar 74 miljoen euro wordt uitge trokken. Volstrekt onduidelijk is of die aanpak wel afdoende is. De Rekenkamer meent van niet, om it* De Algemene Rekenkamer constateert dat de problemen veel zij'n groter dan gedacht. De minister telt 65-plussers ten onrechte niet mee dat de groep in werkelijkheid veel groter is. Bovendien werden tot 2015 helemaal geen doelen gesteld en nu zijn de doelen bescheiden, oordeelt de Rekenkamer: 45.000 volwassenen moeten tot 2018 een cursus beginnen en hun taalvaar digheid verbeteren. Voor die cur sussen zijn inmiddels in acht van de dertien regio's wachtlijsten waar eind vorig jaar 'enkele hon derden' mensen op stonden. De Stichting Lezen Schrij ven, die subsidie van het ministe rie van Onderwijs ontvangt om laaggeletterdheid tegen te gaan, kondigt aan een 'taaioffensief te starten. Samen met gemeenten, werkgevers, vakbonden, MBO- Raad en bibliotheken pleiten zij ervoor om ieder jaar 100.000 men sen te scholen. Ook willen zij dat er meer geld wordt uitgetrokken: 250 miljoen euro. Volgens Lezen Schrijven kosten laaggeletter- den de samenleving 550 miljoen euro per jaar, omdat ze vaker een uitkering hebben en hun gezond heid slechter is. Bussemaker vindt dat er naast taal meer aandacht besteed moet worden aan Tekenvaardigheid. Ook wil zij digitale vaardigheden verbeteren, maar daarbij stuit zij op een probleem. De bewinds vrouw mag volgens de wet geen geld uitgeven aan computercursus sen, signaleert de Rekenkamer. Eerder gaf Bussemaker aan dat zij niet méér mensen zou berei ken als ze meer geld zou hebben. De Rekenkamer is dat niet met haar eens en denkt dat de wacht lijsten mede ontstaan door be perkt budget. Bussemaker praat met gemeenten om wachtlijsten aan te pakken. Bi—BBFl schoffel gaat bij de Van Essens over van generatie op generatie. Zijn opa was vroeger de persoon lijke tuinman van Juliana en Bern hard, daarna zijn vader en nu gaat hij over alles wat groeit en bloeit op het royale landgoed. Dat is heel wat, op dit moment: „Dit is een echte voorjaarstuin. Volgende maand is hij op z'n mooist." Bernhard liet zich zelden tot nooit zien in de tuin, Juliana tui nierde in haar goede jaren graag en vaak mee met Van Essen en zijn (groot)vader. Hij knikt naar de overkant van de weg, naar de voorkant van het paleis. „Zo noe men u en ik dat. Voor de koningin en prins gold dit juist als achter kant. Met de voorkant bedoelden zij de andere zijde." Daar staan de grote vaantjes boom en de steenbeuk. Watertan dend vertelt Van Essen over zijn bijzondere werkterrein. Hoe lang mag hij daar nog knippen, maaien en snoeien? „Ik heb geen flauw idee. Het proces van de herbestem ming duurt nu al zo lang, ik voel me allesbehalve opgejaagd." Volgens Frank Wassenaar van het Rijksvastgoedbedrijf kost het onderhoud van 'Soestdijk' jaar lijks 'zo'n 2 a 3 miljoen euro'. Om een deel van de kosten terug te verdienen zijn betalende bezoe kers elk weekeinde welkom en worden activiteiten georganiseerd in en om het paleis. Een hardloop wedstrijd door de tuin, een jazz festival met Hemelvaart en in juli popconcerten van Blof, Damien Rice en de Counting Crows onder de noemer Royal Park. In zijn auto verzucht Vincent Huisman: „Ik vind zulke evene menten niet bij een paleis passen. Soestdijk moet iets koninklijks hebben, geen pretpark worden. Een museum, een nationaal cen trum; prima. Maar wedstrijden en popconcerten? Alsjeblieft niet." Hovenier Van Essen is er ook niet gelukkig mee: „Je wilt niet weten hoe het gras eruit ziet na zo'n evenement." Hij fietst verder, naar z'n boterhammen. Even ver derop blaast Huisman nog eens over zijn soep. Bijna afgekoeld. Een paleis vol herinneringen ■"-i door Jeroen Schmale Vincent Huisman passant door Hanneke Keultjes DEN HAAG. In ons land hebben veel meer mensen dan gedacht moeite met lezen, schrijven en ook reke nen. Het gaat om 2,5 miljoen vol wassenen met taalproblemen, con cludeert de Algemene Rekenkamer in een snoeihard rapport over de aanpak van laaggeletterdheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10