alleen buiten rechtszaal Belediging bevriend staatshoofd 'wankelt' met Syriër die aanspoelde op him eiland NIEUWS 9 DNA-test levert het laatste bewijs: het lichaam in het graf op Texel is dat van Mouaz al-Balkhi uit Da mascus, Syrië. Verdronken terwijl hij naar Engeland wilde zwem men, op weg naar zijn oom die daar woont. Een vlucht uit de el lende van Syrië. In Engeland wil de hij verder studeren. Tien eerde re pogingen om in een vrachtwa gen op een schip te komen, mis lukten. „Toen ik dat verhaal las, ben ik naar het graf gegaan", zegt Nettie. „Om wat bloemen en plantjes neer te zetten." Ze trof er Kees. Al lebei zijn ze geboren en getogen op het eiland. „Dit was zo'n tra gisch verhaal. Het is zo verschrik kelijk zoals vluchtelingen worden behandeld in Europa. Ik wilde iets doen." Een glimpje menselijkheid to nen in de zo grote en kille geopoli tieke vluchtelingencrisis. Kees plantte een boompje, met daarin enkele (ijzeren) sterren. „Net zo als in de Syrische vlag." En hij boog van ijzer de letters van Mouaz' naam. „Die heb ik samen met mijn kleinzoon op zijn graf gelegd." Nettie: „Een vriendin van me zei: ben jij gek, een beetje het graf van zo'n Syriër bijhouden! Dat vond ik zo lelijk van haar. Weet je: 'Een vriendin zei: ben jij gek, het graf van zo'n Syriër bijhouden! Dat vond ik lelijk van haar' in het laatste jaar van de oorlog stond ik als kind ook bij deze be graafplaats. Toen kwamen er kar ren aan met door de Duitsers doodgeschoten Georgische krijgs gevangenen erop. Ik weet nog goed dat mijn moeder zei: 'al die jongens hebben ook een moeder'. En dat geldt nu ook voor Mouaz. Ik dacht: die vrouw vindt het vast fijn dat wij zijn graf een beetje fat soenlijk houden." Dat klopt. „Het is prachtig dat deze mensen een graf bijhouden van iemand die ze helemaal niet gekend hebben. We beschouwen hen nu als familie", laat Rahaf al Balkhi, een zus van Mouaz, vanuit Jordanië weten. Het gezin woont daar als vluch telingen, nog steeds vol van ver driet over het overlijden van hun broer en zoon. Rahaf en een zus willen graag naar Nederland ko men om het graf te bezoeken, maar krijgen daar vooralsnog geen visum voor. Kees: „Zo nu en dan mail ik Rahaf foto's van het graf, zodat ze kunnen zien hoe het er bij ligt." Het verhaal, zegt Kees, laat hem echt niet meer los. Dus vindt hij het ook fijn te horen dat na de identificatie van Mouaz inmiddels ook de tweede drenkeling een naam heeft gekregen: Shadi Kataf 'Zo nu en dan mail ik zijn zus foto's van het graf, zodat ze kunnen zien hoe het er bij ligt' (28) uit Damascus. Hij en Mouaz troffen elkaarop hun reis door Eu ropa, doken samen het water in en kwamen samen om. Ook Sahdi's lot bleef niet onge merkt. Op zijn begrafenis in fe bruari van dit jaar in Forsand, Noorwegen kwamen dertig men sen af. Journalist Anders Fjellberg: „Andere vluchtelingen die in de regio wonen, maar ook lokale No ren die hun medeleven wilden be tonen." Eilander Nettie kan nog steeds emotioneel worden als ze aan hun lot denkt: „Die jongens hebben de zee niet gekend. Anders doe je zo iets niet. Ze hadden het niet ge red. Nooit." plotseling zijn stem en iets van zijn bravoure terug. In de drie kwartier die volgen, doet hij te genover deze krant en advocaat Martin de Witte alsnog, voor het eerst, een boekje open. „Dat het Rolodexonder- zoek doorgestoken kaart is, daar geloof ik per- JH p soonlijk niks van. Nie mand had mij inge- licht dat er een onder- J'2J zoek liep, maar toch WÊj voelde ik het. Ik wist dat mijn telefoon werd getapt. Ik belde een vriend en zei: 'Code C8, code C8.' Dat sloeg nergens op, maar ik deed het om de poli tie te stangen." „De arrestatie was vroeg in de morgen. De deur werd ingesla gen. Ik sliep nog, samen met een jongen. Ik kreeg een lap om mijn hoofd en werd afgevoerd." „Ik ben onder meer verhoord door Fred Teeven, samen met de chef van de Rijksrecherche. Ik vroeg nog: moet je daar fllfc geen proces-verbaal van ((A, opmaken? Nee, dat was niet nodig, kreeg ik te horen. Dat vond kV;' ik raar." Ww „De jaren ervoor had ik al contact met de ge heime dienst, de BVD. De BVD was nog heel kwaad op me, omdat ik met Amerikaanse inlich tingenmensen had gepraat. Die wilden namen van Amerikaanse klanten weten, zodat die nooit meer in aanmerking konden ko men voor promotie, zeiden ze. Ik heb ze mijn hele klantenbestand laten doornemen. Dat ik werd veroordeeld tot 4 jaar celstraf, vond ik onterecht. Bordelen zoals het mijne werden gedoogd. Er kwamen politie en sociaal wer kers over de vloer. Die jongens moesten niet te jong zijn. Jonger dan 16, daar werd moeilijk over gedaan, 16 jaar werd toegestaan." „Ik voel me een zondebok. Van alle bordeelhouders was ik nog één van de netste. Ik deed mee aan acties om condooms te verspreiden, hielp mee met maat schappelijke organisaties. En die jongens, dat waren vaak geen lie verdjes hé. Ze hebben mij regel matig beroofd en bestolen. Eigen lijk ben ik slachtoffer." DEN HAAG. Belediging van een be vriend staatshoofd is straks moge lijk niet langer strafbaar. Het kabi net overweegt dat. Nu kan ie mand daar nog maximaal twee jaar celstraf voor krijgen, maar vo rige week riep een meerderheid van de Tweede Kamer het kabi net op dat uit de wet te schrap pen. Minister Ard van der Steur (Veilig heid) zegde de Kamer gisteren toe te bezien óf en zo ja wanneer de wet kan worden aangepast. „Het Wetboek van Strafrecht is niet bedoeld als museum voor in onbruik geraakte wetsartikelen", aldus de bewindsman. De laatste keer dat iemand in Nederland is veroordeeld voor belediging van een bevriend staatshoofd was in de jaren zestig van de vorige eeuw. Toen werd een student ge straft voor het scanderen van de leus 'Johnson moordenaar', over de Amerikaanse president John son. Vorige week werd het ver bod actueel nadat de Turkse presi dent Erdogan in Duitsland een aanklacht indiend tegen cabare tier Jan Böhmermann nadat die hem een geitenneuker had ge noemd. Dat zou Erdogan ook in Nederland kunnen doen. Cabare tier Hans Teeuwen noemde pas hem een jongensprostitué. WOENSDAG 20 APRIL 2016 Nettie Jongejan Kees Dros Kees Dros en Nettie Jongejan zor gen voor het graf van Mouaz. „Die jongen heeft ook een moeder." foto Edo Kooiman door Hans van Soest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9