Dorp regelt begrafenis Susane (13) Pearl Jam zegt concert af vanwege discriminerende wet Ook bedrijven mijden de staat uit boosheid over de achterstelling van transgenders. NIEUWS 7 Pegida-chef Bachmann ontkent alles Verklikker' aangepast 'Recht op informatie' Geheim net criminelen Lutz Bachmann, de voor man van anti-islambewe ging Pegida, heeft gisteren op de eerste dag van het proces tegen hem voor de rechtbank in Dresden, via zijn advocaat alle aanklach ten verworpen. Justitie be schuldigt de 43-jarige van opruiing. Bachmann kwam naar de rechtbank met een bril met een 'zwar te balk' erop, om te symbo liseren dat hij als crimineel wordt behandeld. De fabrikant van de zoge heten politieverklikker gaat het systeem op een aantal belangrijk punten aanpassen. Het apparaatje, de Target Blu Eye, geeft aan of de politie of andere hulpdiensten in de buurt zijn. WD, SP en Groep Bontes/Van Klaveren dron gen aan op een verbod om dat criminelen de verklik ker kunnen gebruiken. De fabrikant gaat ervan uit dat een verbod van de baan is. Burgers krijgen wettelijk recht op informatie van overheden en semioverhe- den. De Tweede Kamer stemde in met een voorstel daartoe van D66 en Groen links. De nieuwe wet ver vangt de Wet openbaar heid van bestuur (Wob). Overheidsinstellingen moe ten ook een openbaar regis ter bijhouden van docu menten en andere gege vens die de overheid in huis heeft. De politie en het Openbaar Ministerie hebben een groot versleuteld communi catienetwerk uit de lucht gehaald. Nederlandse maar misschien ook buitenland se criminelen communi ceerden via de nu platgeleg de servers met elkaar. Communicatie tussen ver dachten van georgani seerde misdaad was hier door voor opsporingsdien sten niet of nauwelijks zichtbaar of hoorbaar. RALEIGH. Eerst zei Bruce Spring steen 'bekijk het maar'. Toen Bryan Adams en Ringo Starr. In middels hebben de groep Boston en het Canadese Cirque du Soleil hun voorstellingen geannuleerd. En nu ook Pearl Jam. In een ver klaring legt zanger Eddie Vedder uit waarom en wat hij denkt van de recent aangenomen 'HB2-wet' die transgenders verplicht in North Carolina het toilet te gebrui ken waarop het geslacht staat dat zij bij hun geboorte hadden. Dat betekent dat transgender vrouwen in openbare gelegenheden naar het mannentoilet moeten. 'HB2 is walgelijke wetgeving waarmee discriminatie van een he le groep Amerikaanse burgers wordt aangemoedigd... Wij willen een Amerika waar je zaken kan doen zonder dat het uitmaakt van wie je houdt en waar je niet kunt worden ontslagen om wie je bent', aldus Vedder op Facebook. Behalve popsterren hebben in middels ook tal van bedrijven en instellingen de conservatieve staat in de ban gedaan of dreigen dat te zullen doen. Deutsche Bank en betaaldienst Paypal kwamen terug op kantoor uitbreidingen, wat North Carolina honderden banen zal schelen. De CEO's van onder meer Google, Ap ple, Facebook en Twitter schreven samen met 75 andere topbazen een brandbrief aan de gouverneur en een groot tv-productiebedrijf schrapte plannen voor een nieu we tv-serie. Die zal nu in Canada worden gedraaid in plaats van in North Carolina. De burgemeesters van steden als San Francisco en New York hebben contacten met de staat bevroren. Vooralsnog trekt North Caroli na zich weinig aan van de felle reacties, al heeft de conservatieve gouverneur Pat McCrory wel ver duidelijkt dat de wet alleen geldt voor overheidsbedrijven en dat particuliere bedrijven de toegang tot hun wc's regelen zoals hen goeddunkt. McCrory wil transgen ders die zich gediscrimineerd voe len alsnog gelegenheid bieden een zaak aan te spannen bij lokale in stanties - dat is nu verboden. On dertussen zit de gouverneur met een imagoprobleem want elke talkshow steekt de draak met de nieuwe wet. Toeristen haken ook af, melden lokale VW's. Overigens is North Carolina niet de enige conservatieve staat waar transgenders het moeilijk hebben. De laatste jaren hebben Mississippi, Colorado, Georgia en Arkansas soortgelijke en door mensenrechtenorganisaties bekri tiseerde wetgeving aangenomen. Door heel Amerika zijn 175 wet ten geteld die de rechten van les biennes, homo's, biseksuelen en transgenders op de een of andere manier beperken. Volgens verdedi gers van die wetten gaat het om een reactie van 'gezond verstand' op het overwegend conservatieve platteland tegen de vermeende 'uitspattingen' in de grote steden. De beruchte lokale republikein se politicus én prediker Gordon Klingenschmitt uit Colorado houdt vol dat transgenders zijn be zeten door een 'demonische geest' die burgers zou willen aanranden op openbare toiletten. Voorbeel den heeft Klingenschmitt niet maar het kon iedereen zomaar ge beuren, verklaart hij in inter views. Toen Meagan Taylor, een zwar te transgender, zich vorig jaar meldde bij de receptie van een ho tel in de conservatieve staat Iowa draaide ze acht dagen de cel in. De receptioniste had de politie gebeld omdat ze de kleding van Taylor verdacht vond. Reden voor vastna- me was dat ze geen doktersrecept kon laten zien waaruit bleek dat ze hormoonpillen slikte, meldde Taylor in de Amerikaanse Daily Show. Als transgender had ze Iowa liever gemeden, zei ze, maar ze moest naar een begrafenis - die ze zou missen omdat ze in de cel zat. Tientallen mensen hebben hun hulp toegezegd om van de uit vaart donderdag een hartverwar mende bijeenkomst te maken. De een regelt een mooie film zodat de familie in Pakistan de uit vaart kan terugzien, de ander schenkt belangeloos koffie, de buurtvereniging zorgt dat bij de plechtigheid stoelen klaarstaan. „Deze mensen horen bij onze ge meenschap. Ze verdienen dit", zegt buurman Peter Martens. „Na tuurlijk kan de gemeente altijd zorgen dat basale kosten worden gedekt. Maar aan deze uitvaart moet voor de ouders een mooie, tastbare herinnering plakken." Een moeder van een school genootje van Susane is een crowd - fundingsactie gestart. Ze wil dui zend euro ophalen. De teller stond gisteravond op 665 euro. Als er eventueel geld over is van deze actie, willen de ouders dat gebrui ken voor Susanes broertje van 11 jaar, dat aan dezelfde bloedziekte lijdt. Het overlijden van een kind heeft een grote impact op de fami lie en de school van het meisje. „Het overlijden van Susane heeft ons flink aangegrepen", aldus di recteur van de Willibrordusschool Nico Kools. 'Deze mensen uit Pakistan horen bij onze gemeenschap. Ze verdienen het' De kinderen van de klas waarin Susane zat, groep 7, reageerden volgens directeur Kools heel e- motioneel op het overlijden van hun klasgenootje. „Susane was een heel lief, sociaal en goedlachs kind met veel vriendinnen in de groep en was zeer geliefd." In de gedenkhoek in de klas van meneer Peter en juf Henriëtte hangt een levensgroot hart met een tekst van Suus, Bram, Boet en Maut: „Lieve Susane, je was heel belangrijk voor ons. Je hebt er hard voor gevochten en we mis sen je heel erg." Ook in de gedenk hoek in de gang van de school han gen veel tekeningen en briefjes ter nagedachtenis aan Susane. Volgens de naaste buren waar deert het echtpaar Gill de aangebo den hulp en de aandacht van de kinderen heel erg. „Ze vinden het hartverwarmend wat de gemeen schap van Diessen voor hen doet. Ze zijn dankbaar dat zoveel men sen belangeloos voor hen klaar staan." WOENSDAG 20 APRIL 2016 DRESDEN SOEST 2 De politie heeft gisteren in Houten een 51-jarige man aangehouden die werd gezocht omdat hij een schadevergoeding van 2 ton euro niet had betaald. DEN HAAG DRIEBERGEN Het wordt nog stil in North Carolina door Bob van Huët door Bertrand Verhelst DIESSEN. Het dorp Diessen bundelt de krachten om de Pakistaanse Susane Gill (13) een mooie begrafe nis te kunnen geven. Het meisje, dat sinds 2012 met haar familie in Nederland woonde, overleed aan een bloedziekte. Haar ouders heb ben niet de middelen om haar de uitvaart te geven die ze graag zou den willen. Peter Martens buurman Eddie Vedder van Pearl Jam weigert in North Carolina op te treden, foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7