D66: samen in de bres voor scholen 'Prijs is opdracht om me nog harder in te zetten' Delta kan moeilijk anders Koude douche 2 ZEELAND COMMENTAAR Delta zet brokken van zichzelf in de etalage. Dat is schokkend nieuws. De uitverkoop wekt wellicht de indruk dat de directie de handdoek te snel in de ring gooit. Maar het lijkt ondoenlijk tijd te kopen via herfi nanciering. Dus kan de bedrijfsleiding maar beter meteen duide lijk vertellen welke kant het dan op gaat. Delta heeft de splitsing niet kunnen afwenden. Met nieuw geld een brug slaan naar de toekomst is volgens de directie een onbe gaanbare weg. Dat laatste heeft veel te maken met de onzekere energiemarkt. Zonder zicht op een snelle opleving kun je geen nieuw bedrijf bouwen. Daarom is het niet vreemd dat Delta aan stuurt op verkoop. Met grote ge volgen voor de werkgelegenheid. De ondernemingsraad hoopt nog op een koper die belang hecht aan Zeeuwse banen. Maar concur renten die de resten van Delta ko pen hebben vast geen boodschap aan behoud van werk. De teloorgang van het oude ver trouwde Delta is triest. Zwartepieten is zinloos. Wie stelt dat de gedwongen splitsing heel slecht uitkomt heeft gelijk. Wie be weert dat de splitsing weinig meer is dan de katalysator in de on vermijdelijke sanering van de traditionele energiesector, heeft ook een punt. Hoe dan ook, Zeeland blijft achter met de schade. Zonder zicht op een snelle opleving van de markt bouw je geen nieuw energiebedrijf D66 reageert daarmee op de brandbrief die de besturen van de vier middelbare scholen schreven aan de drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten. Daarin staat dat de scho len nu móeten inspelen op het da lend aantal leerlingen, maar dat daarvoor geen geld is. Het Rijk móet bijdragen, menen de school besturen, anders zakt het niveau van het onderwijs binnen een paar jaar af naar een onacceptabel niveau. Dat vraagt om een eensgezinde lobby in Den Haag, concludeer den de schoolbesturen. D66 roept alle betrokkenen op de schouders daaronder te zetten. „Alle inwo ners en politieke partijen in Zeeuws-Vlaanderen zouden zich eensgezind moeten inzetten voor behoud van goede bereikbaarheid en kwalitatief uitstekend onder wijs in Zeeuws-Vlaanderen", schrijven de fracties. De schoolbe sturen moeten met name steun krijgen van de landelijke partijen in de drie Zeeuws-Vlaamse ge meenteraden, vindt D66: die kun nen immers hun partijgenoten in Den Haag mobiliseren. De PvdA maakt daar al werk van, bleek gisteren. Tweede Ka merlid Joyce Vermue (PvdA) uit De PvdA neemt de oproep van D66 ter harte. De partij heeft inmiddels Kamer- en Staten- vragen gesteld Schoondijke stelde staatssecretaris Sander Dekker de vraag wat hij aan de problematiek denkt te gaan doen. En de PvdA-Statenle- den Bayram Erbisim en Ralph van Hertum willen van Gedeputeerde Staten weten of de Onderwijsauto- riteit - die scholen helpt een toe komstvisie te ontwikkelen - een rol kan spelen bij dit probleem. Almanak Eindelijk weer een baan. De voorma lig zelfstandig onderneemster was er blij mee. Béétje pittige vuurdoop. De eerste werkdag van de kersverse cha letverkoopster viel samen met een open dag op het park. Gewend haar mannetje te staan, rechtte ze haar rug, trok een leuke outfit aan en föhn de haar sluike haar in een knap kap sel. Even kordaat trok ze een emmer uit de kast toen één van de chalets er niet zo fris uit zag. Toen ze de emmer in de badkamer vulde, stroomde haar moed snel weg. Het water bleek niet uit de laag hangende handdouche maar uit een regendouche te komen. Voor 35 euro per jaar door tunnel Inwoners van Terneuzen moeten voor bijvoorbeeld 35 euro per jaar alle dagen 'gratis' door de Wester- scheldetunnel kunnen rij den. De rest zou de ge meente moeten betalen. Cees Freeke, fractievoorzit ter van 55Terneuzen, heeft het college van B en W gis teren gevraagd hoeveel geld dit de gemeente zal kosten. Freeke is voor een tolvrije tunnel, maar vindt dat bijvoorbeeld internatio naal vrachtverkeer of dag jesmensen best mogen blij ven dokken. Huizen op plek azaleakwekerij Aan de Sint Janstraat iets buiten de dorpskern van Zuiddorpe mogen drie wo ningen komen. Het college van B en W van Terneuzen heeft daar onlangs in prin cipe mee ingestemd. Er is wel één voorwaarde aan verbonden: de kassen die er nog staan van maat schap A. De Mey Casteels Azaleakwekerij, moeten worden gesloopt in het ka der van de ruimte-voor- ruimte-regeling. De wonin gen mogen er dus komen, omdat er al bebouwing aan wezig is. Acht acts op Road to Graauwrock De Hulsterse band Mille Manos en Hunterstreet (met leden uit Hulst en Clinge, foto) staan woens dag 4 mei op de Road to Graauwrock. Odilon, Fitz gerald, Bilbao, The Empa thy, New Dutch Generat ion en Vera Zané vergezel len de bands. Ook de win naar van Steenworp doet mee. De winnaar speelt een dag later, 5 mei, op Graauwrock. De voorronde begint om 19.00 uur op de voetbalvel den van Graauw. Voetbaltoernooi voor 35plussers Op het voetbalveld van de w Clinge wordt vrijdag avond een voetbaltoernooi voor 35plussers gehouden, initiatiefnemers zijn de ge zamenlijke voetbalvereni gingen in de regio Hulst. De wedstrijdjes in toer- nooivorm worden afge werkt op halve velden, zon der scheidsrechter. Plezier, bewegen en sociaal contact staan centraal. Soortgelijke toernooien worden ge speeld in Nieuw Namen (6 mei)Sint Jansteen (27 mei) en Hulst 17 juni). MIDDELBURG. Iets meer dan een jaar geleden, toen haar echtge noot Mazen Darwish nog in een Syrische gevangenis zat, schreef zijn vrouw Yara Badr een brief aan de Britse krant The Guardian. Daarin omschreef ze hem als een troublemaker, een lastpost. Niet voor haar, maar voor het regi me van Bashar al-Assad. Om de doodeenvoudige re den dat hij vocht voor vrijheid van meningsuiting, iets wat voor ons zo ge woon is dat wij er nauwelijks over na denken. Darwish lacht als hij eraan wordt herinnerd. De in au gustus vorig jaar vrijgelaten advo caat en journalist zit in het Haag se kantoor van de internationale ontwikkelingsorganisatie Hivos. Hij is in Nederland omdat hij morgen in Middelburg de Four Freedoms Award voor de vrij heid van meningsuiting ont vangt. Zaterdag is hij keynote speaker bij de World Press Photo in de Nieuwe Kerk in Amster dam. Hij praat zacht. „Ik weet ze ker dat als er in Syrië meer ruim te was geweest voor lastposten zoals ik, we nu dat vreselijke con flict niet hadden gehad." Landen waar mensen hun me ning niet mogen uiten zijn een voedingsbodem voor extremis tische groeperingen, stel Dar wish. „Als de vrijheid van me ningsuiting geen onderdeel is van de cultuur, is het voor radica le bewegingen makkelijker men sen over te halen. Als mensen zich niet kunnen uiten, als ze hun ideeën niet kwijt kunnen, als hun gedachten niet worden gerespecteerd, zoeken ze een an dere weg. Bijvoorbeeld die van de religie. En dan bestaat het risi co dat extremistische organisa- ties mensen onder druk zetten om met hen mee te vechten." Aanvankelijk zette Darwish zich als advocaat in voor de men senrechten in zijn land. Toen de regering zijn praktijk sloot, richt te hij zich op de vrijheid van me ningsuiting. Hij is voorman van de Syrian Center for Media and Freedom of Expression en deed verslag van de op stand tegen Assad in 2011. Kort daarna werd hij opgepakt en gemarteld. Sinds zijn vrijlating, acht maanden geleden, woont hij in Duits land. Hij heeft een ho ge prijs betaald voor zijn idealen, maar benadrukt: „Het is geen beroep, het is mijn leven. Ik heb deze weg gekozen en ik accep teer de gevolgen. Als ik de reke ning opmaak, constateer ik dat de winst die ik boek toekomt aan de hele samenleving, terwijl het verlies persoonlijk is." De toekenning van de Four Freedoms Award vergroot zijn verantwoordelijkheid, vindt Dar wish. „Een minuut lang was ik blij met de prijs. Toen besefte ik dat het een opdracht is om me De winst die ik boek, komt toe aan de hele samenleving, het verlies is persoonlijk nog harder in te zetten voor de vrijheden die Roosevelt ooit for muleerde. Ik maak nu deel uit van dat concept, ik ben een soort erfgenaam, ik ben ingelijfd bij de genen die uitdragen dat ze in die waarden geloven. Dat verplicht me daar mijn best voor te doen." door Martijn de Koning OOSTBURC De Zeeuws-Vlaamse politiek en samenleving moeten de handen ineenslaan om samen te pleiten voor hulp aan de middelba re scholen in de regio. Alleen dan kan bereikt worden dat het Rijk helpt bij het behouden van goed onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen. Dat schrijven de D66-fracties uit de gemeenteraden in Terneuzen en Sluis in een open brief. Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN ZUIDDORPE CRAAUW CLINCE 1982 1984 1986 1988 1990 Koningin Harold Sandro Helmut Vaclav Havel Juliana Macmillan Pertini Schmidt Jacques Delors door Ernst Jan Rozendaal ROOSEVELT FOUNDATION Mazen Darwish, Syrische advocaat Dit is de laatste aflevering in een se rie over de laureaten van de Four Freedoms Awards. Mazen Darwish ontvangt morgen de Four Freedoms Award voor de vrijheid van meningsuiting, foto Jos van Leeuwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 78