fjJ (m 6 NIEUWS Al decennia prijkt Shell bovenaan lijstjes met favoriete werkgevers. Maar dat imago begint scheurtjes te vertonen. f-d j r j J 599,- Nee, een straf om voor Shell te wer ken is het natuur lijk nog steeds niet. Jaarlijks krij gen de 11.000 Ne derlandse medewerkers het lieve sommetje van 2 miljard euro over gemaakt, aldus het oliebedrijf op de eigen website. Met gemiddeld 181.000 euro per werknemer doet het Hollandse personeel het bedui dend beter dan hun Shellcollega's elders. Zij verdienen 'slechts' 140.000 euro (160.000 dollar), be cijferde financiële topman Simon Henry vorig jaar aan aandeelhou ders. Dat de Nederlands-Britse multi national zulke formidabele salaris sen kan uitbetalen komt uiteraard door de gigawinsten die het be drijf al decennia boekt. Een baan bij Shell betekende lange tijd dat je kostje tot het pensioen was ge kocht. Alleen staan de resultaten nu onder druk door aanhoudend lage olieprijzen: vorig jaar ver schrompelde de winst van bijna 15 miljard dollar naar 3,8 miljard. Voor topman Ben van Beurden aanleiding om voor miljarden te snijden en wereldwijd ruim 10.300 banen te schrappen. In Ne derland is Shell een vrijwillige ver- trekregeling gestart, bevestigt het bedrijf. Tot een vijfde van de kan- 'Nog steeds zijn er weinig werkgevers waar het beter is dan bij Shell' Shell neemt British Gas over sioen. „Dat nieuwe regime is be duidend minder dan de oude eind loonregeling", stelt CNV-vak- bondsbestuurder Piet Verburg. Volgens FNV-collega Egbert Schel lenberg kan raflfinagepersoneel in Pernis tegenwoordig beter bij BP of Esso aan de slag. De kans bestaat dat de arbeids voorwaarden komende jaren ver der versoberd worden. Er is veel te halen. „Het gemiddelde salarisni veau, regelingen rond kinderop vang en zorgverlof: nog steeds zijn er weinig werkgevers waar het beter is dan bij Shell", stellen Schellenberg en Verburg. Voorlopig zitten de 11.000 Ne derlandse medewerkers goed. Het imago van Shell heeft nog niet on der de pensioeningreep geleden. In december eindigde de multina- tional als beste werkgever in het jaarlijkse medewerkerstevreden- heidsonderzoek van zakenblad In- company. Bij Intermediair eindig de Shell na KLM als beste werkge ver voor hogeropgeleiden. Op kor te termijn zal het wel loslopen, denken de vakbonden. „Maar als Shell zijn winstniveau niet snel ge noeg op het oude peil krijgt, dan is de druk hoog om al die mooie voorwaarden en regelingen te ver soberen", meent Schellenberg. Medewerkers kunnen de ver- trekregeling nog wel met een ge rust hart pakken. Die is gebaseerd op de oude royale kantonrechters- formule met factor 1,6. Shell spreekt van een regeling die 'beste in zijn klasse' is. Vakbonden erken nen dat. „Die regeling kan de toets der kritiek uitstekend doorstaan." toorbanen dreigt daarbij te verval len, melden bronnen aan deze krant. Nu Shell hier zo'n 11.000 werknemers telt, gaat het om hon derden banen. Op zijn minst. Met die saneringsdrift komen ook Shells riante arbeidsvoorwaar den onder een vergrootglas te lig gen. Enkele jaren terug ging het mes al diep in de pensioenrege ling. Het olie- en gasbedrijf was het beu om soms miljarden voor zijn Nederlandse werknemers te moeten bijstorten. Vandaar dat de directie rigoureus een streep zette door de oude eindloonregeling. Tot woede van de ondernemings raad, die naar de rechter stapte. Werknemers die na 1 juli 2013 in dienst traden, moeten het doen met een beschikbare premierege ling. Shell betaalt weliswaar een vaste premie, maar beleggingsre sultaten bepalen het feitelijke pen- 17 Royal Dutch Shell 5 dagen Beierse Woud, Bayerisch Eisenstein Passau 8 dagen Gerlos in het Zillertal Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 10 dagen Istrië Opatija (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl 12 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust 12 dagen Rondreis Dalmatische Kust De bomen groeien niet meer tot in de hemel Door David Bremmer Egbert Schellenberg FNV Olie- en gasproductie 3|9 3,7 miljoen vaten per dag 3,2 Exxon Shell BP Chevron Total Mobil +BG Door de hoge olieprijzen kelderde c winst van Shell, foto Getty Images LNG (vloeibaar gas)productie 33 miljoen ton per jaar Shell Exxon BP Total Chevron Shell is een van de grootste onder nemingen ter wereld en de meest winstgevende van Nederland. Opgericht Hoofdkantoor Werknemers in Nederland Omzet 2014 Winst 2014 Werknemers Actief in 1907 Den Haag 90.000 11.000 421 miljard 14,9 miljard 94.000 140 landen v.a. slechts Vertrekdata: Vertrekdata: 16, 30 mei13, 27juni11,25 juli etc. 21 mei/4,18 juni/2,16, 30juli etc. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 16 mei 20, 27juni/4,11,18, 25 juli etc. Brochure en boekingen: v.a. slechts Vertrekdata: 9 mei 6, 20 juni 4,18 juli 15, 29 aug 12, 26 sept. etc. Vertrekdata: 2,16,50 mei 27 juni 11 juli 22 aug. etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6