Dorp schaft eigen zonnepanelen aan ADRZ reageert op onrust over ziekenhuis in Zierikzee De vestiging van Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Zierikzee blijft; toch stijgt de druk op Goes. SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Koningsspelen met 500 kids GOES. Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis blijft in Zierikzee, heeft geen behandelingen ge schrapt en gaat dat ook niet doen. Toch verandert de zorg en moeten mensen soms naar Goes, waar door de druk daar stijgt. Al enige tijd is er onrust op Schouwen-Duiveland over het 'stilzwijgend schrappen' van zorg door het ADRZ. Maar dat gebeurt helemaal niet, stellen directeur Claudia Brandenburg, oncoloog Romko de Kan (vertegenwoordigt artsen in directie) en chirurg Ro bert de Vos. Het ADRZ houdt in Zierikzee spreekuren en doet er kleine ingrepen. Dat blijft. Toch zal de zorg veranderen door diplo ma-eisen voor het personeel en ef ficiënter regelen van zorg en geld. Diploma's Simpel gezegd: in het ADRZ in Zierikzee werden sommige din gen gedaan door personeel dat an no 2016 niet aan de nieuwe regel geving voldoet. De Kan: „Hartfilm- pjes mogen voortaan niet meer door een administratief medewer ker worden gedaan. Ook al doet die dat al 20 jaar. Mensen moeten nu een diploma halen. Voor pa tiënten verandert daarmee niets, voor medewerkers wel." Efficiëntere zorg De twaalf chirurgen van het ADRZ moeten zich door strenge re regels super-specialiseren. „Geen enkele chirurg doet tegen woordig alle ingrepen", zegt Ro bert de Vos, voorzitter van de vak groep chirurgie. „Chirurgen moe ten per jaar een bepaald aantal be handelingen doen." Dat zet druk ~r; -ja „De meter loopt inmid dels achteruit", meldde dorpsraadvoorzitter Peter Vijverberg gisteravond tij dens de dorpsraadvergade ring. „Hartelijk dank dat u met z'n allen het zonnepa nelenproject en daarmee ook het dorpshuis steunt." Met de zesenzestig in maart aangebrachte zonne panelen hoopt de dorps raad de energierekening van het dorpshuis fors naar beneden te brengen. Eer der zijn met hetzelfde doel voor ogen ook elektrische radiatoren geïnstalleerd. Daarnaast heeft de dorps raad aan woningcorporatie Zeeuwland gevraagd te kij ken of het mogelijk is de monumentale gevel met enkelvoudig glas beter te isoleren; bijvoorbeeld met voorzetramen. „De huisves tingskosten kunnen op die manier omlaag." Rond de vijftig inwo ners kochten de tachtig cer tificaten op. Zij krijgen hun geld ergens de komen de drie jaar terug met een rentebedrag van drie euro per jaar dat ze op terugbeta ling moeten wachten. Voor de panelen -nog zonder bij komende voorzieningen is de dorpsraad ruim 20.000 euro kwijt. Dat het lukte het nog benodigde 'Je laat zo ook zien dat de bevolking om het dorpshuis geeft' geld binnen te harken met inwoners zelf, vindt Vijver berg geweldig. „Dit is abso luut een geslaagd project". „Vanwege de energie maar ook omdat je zo aan de poli tiek kunt laten zien dat de bevolking om het dorps huis geeft." Om de afron ding van het zonnepanelen project te vieren, reisde pro fessor Amazing Andres van Mad Science naar Ouwer- kerk af om daar, met een beetje show en veel enthou siasme, allerlei trucjes te la ten zien die te maken heb ben met energie. op de roosters, want van elk spe cialisme moet er één chirurg in het ziekenhuis in Goes aanwezig zijn om mensen met spoed te hel pen. „Dat kan betekenen dat als je naar een bepaalde arts wordt ver wezen, je naar Goes moet", legt De Vos uit. Ook werken artsen meer samen. „Heb je suikerziekte en last van een diabetische voet, dan kun je dat daar vanuit meer specialismen laten bekijken. Voor heen moest je voor elke specialist een aparte afspraak maken. Nu ziet een patiënt tijdens één af spraak al die specialisten." Geld Om zuinig om te gaan met geld, kijkt het ADRZ naar het aan tal vierkante meters dat het in Zie rikzee huurt. „Dat wil niet zeggen dat functies verdwijnen", aldus Brandenburg. „Je kunt ook effi ciënter werken. Ook kijken we naar waar we welke apparatuur neerzetten. Dat is afhankelijk van hoeveel patiënten er komen." In die zin heeft het ADRZ wel een probleem. „Patiënten op Schouwen-Duiveland zijn niet al tijd bereid om te wachten", vertelt Brandenburg. „Als ze eerder in Goes terecht kunnen dan in Zie rikzee, dan gaan ze naar Goes. Dat heeft effect. Hoe meer mensen in de auto springen, hoe minder we open kunnen houden in Zierik zee. Je hebt een bepaalde hoeveel- ADRZ wil een speciale cliëntenraad voor Schouwen-Duiveland oprichten om meer onrust te voorkomen heid mensen nodig om dingen in stand te houden. Voor chronische zorg en het geven van chemoku- ren maken we een uitzondering. Ook al verliezen we er geld op." ADRZ wil een speciale cliënten raad voor Schouwen-Duiveland oprichten om meer onrust te voor komen. Wethouder Cees van den Bos van Schouwen-Duiveland is gisteren bijgepraat door ADRZ. „Een goed gesprek. Het is afwach ten wat er verandert. We houden dat nauwlettend in de gaten." ZIERIKZEE. Vijfhonderd kinde ren van alle basisscholen uit Zierikzee doen vrijdag samen mee aan de Koningsspelen in Laco Sportcentrum aan de Lan ge Blokweg. Sportverenigingen zetten de schouders onder een sportdag met ondersteuning van SMWO Schouwen-Duiveland. Het aan bod is gevarieerd; van karate, zwemmen en tennis tot dans, rugby, turnen en korfbal. Leer lingen uit de groepen 5 tot en met 8 doen aan dit evenement mee. De Zierikzeese Konings spelen duren van 11.00 tot 14.00 uur. WOENSDAG 20 APRIL 2016 'We schrappen geen zorg' door Jeffrey Kutterink De ingang van de polikliniek in Zierikzee. Inzet: ADRZ-directeur Claudia Brandenburg, foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman OUWERKERK. Tachtig certifi caten van 100 euro per stuk wist de dorpsraad van Ou- werkerk aan inwoners van het dorp te slijten. Samen met het eigen spaarpotje en sponsoring door Windpark Gouweveer kon het dak van het dorpshuis met zonnepa nelen worden volgelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67