ARM-27 wacht veilig op het droge op verdere plannen Schouwen-Duiveland in Zeeland topper op gebied van vals geld Nuon Solar Team bij prijsuitreiking scholen i 6 SCHOUWEN-DUIVELAND Lof en kritiek op petitie Lidl Op zoek naar turntalenten fff r r 'Daar zijn ze anderhalf jaar mee bezig. Wij hebben er de man kracht en het geld niet voor* In de regio tv T 'mr" Mijn dorp, mijn stad door Marcel Modde ZIERIKZEE. De ARM-27 is uit z'n lij den verlost. De gammele motor hoogaars is gisteren op de loswal aan de Engelse Kade in Zierikzee met een kraan uit het water getild en verderop naar een tijdelijke stal ling gebracht. Wanneer de hoogaars met z'n vol le 23,5 ton in de stroppen aan de hijsarm boven het water bungelt, klinkt even een vervaarlijk ge kraak. De angst bestond dat het schip bij het hijsen zou knakken, maar de oude heer houdt zich kra nig. Soepeitjes zet de kraanmachi- Leen van der Mark Museumhaven nist de ARM-27 op een hydrauli sche bok. Twee palingen die zijn meegelift, laten snel los en vinden de weg terug naar het water. „Hij ziet er zo slecht nog niet uit", stel len de stuurlui aan wal op het eer ste oog vast. Maar na een beetje peuteren blijkt de 84-jarige ook onder de waterlijn overduidelijk te lijden aan houtrot. De Botterstichting Spakenburg wil de Zeeuwse hoogaars voor een euro kopen en restaureren op de eigen werf. Een megaklus, over ziet Leen van der Mark van de Mu seumhaven Zeeland het werk. „Daar zijn ze zeker anderhalf jaar mee bezig. Wij hebben er de man kracht en het geld niet voor." In de botenloods van Bart Kloet heb ben ze in principe twee maanden de tijd om het schip zodanig op te knappen, dat het kan worden ver sleept. Vooralsnog is het afwach ten of de Spakenburgers hun aan vankelijke enthousiasme waarma ken. Harde afspraken zijn er niet, aldus voorzitter Jaap Verwest van de Museumhaven. De ARM gaat hoe dan ook niet meer naar de sloop, wijst Van der Mark op alter natieve plannen als speelvoorzie- ning. „Het uitgangspunt is dat ie in de vaart blijft." ï- Kirt; De 23,5 ton wegende hoogaars is met een kraan voorzichtig uit het water getild en op een hydraulische bok gezet, foto Dirk-Jan Cjeltema door Elodie Kint RENESSE. In de provincie Zeeland worden de meeste valse geldbiljet ten uitgegeven op Schouwen-Dui veland. Wijkagent Douwe de Vries waarschuwt bewoners en onderne mers voor deze ontwikkeling via Twitter. Hij vertelt dat rechercheteam Zee land West-Brabant momenteel on derzoek doet naar vals geld in Zee land. „Dat onderzoek loopt nog, maar dit is een eerste conclusie", aldus De Vries. „We wilden niet wachten om hiervoor te waarschu wen. Nu kunnen met name winke liers en horeca-ondernemers er alert op zijn." Jeroen Giele, bedrijfsleider van De Zoom, Pinky en Club Four in Renesse, heeft ook regelmatig een aantal valse biljetten te pakken. Meestal zijn het briefjes van twin tig of vijftig euro. Giele: „Soms zijn het er wel acht op een avond, soms twee, of helemaal geen. Het gaat met pieken." Meerdere malen per maand leert hij zijn personeel ZIERIKZEE. Het Nuon Solar Team is vandaag van de partij bij de prijsuit reiking van de Dynamic Art Sculp ture wedstrijd voor vwo techna- siumleerlingen van vijf Zeeuwse en Brabantse scholen op Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. Leerlingen van die scholen (Neha- lennia in Middelburg, De Rede in Terneuzen, 't Rijks in Bergen op Zoom, Pontes Pieter Zeeman en het Goese Lyceum in Goes) heb ben opdracht gekregen een dyna misch kunstobject op schaal te ma ken met duurzame materialen. Het object moet de Zeeuwse iden titeit uitstralen. De winnaars van de deelnemende scholen strijden vandaag om de hoofdprijs in Zie rikzee. Drie derdejaarsstudenten van Scalda College voor Toerisme hebben de prijsuitreiking georga niseerd en gezorgd dat het Nuon Solar Team van de TU Delft aan wezig is om een presentatie te ge ven over hun zonneauto Nuna. Zij geven de leerlingen daarmee een kijkje in hun mogelijke toekomst. Het Nuon Solar Team bestaat uit negen studenten van de TU Delft, afkomstig van verschillende facul teiten. Hun missie in 2016 is om met een volledig herziene Nuna8 als eerste over de streep te rijden tijdens de SASOL Solar Challenge in Zuid-Afrika. De race van Preto ria naar Kaapstad vindt plaats van 24 september tot en met 2 oktober 2or6. een aantal trucjes om het brief- geld te kunnen controleren. „Er staat een aantal kenmerken op eu robiljetten, waaronder het water merk. Door het biljet tegen het licht te houden, zie je die kenmer ken goed. Bij valse biljetten ont breken ze nog wel eens. Als de per soneelsleden twijfelen, kunnen ze ook voelen aan liet papier, of het in de spoelbak leggen. In het wa ter loopt bij valse biljetten de inkt uit, of scheurt het papier." Meer over het onderzoek van de recherche is nog niet bekend. WISSENKERKE. Geschrokken, maar vastberaden overhandig de initiatiefneemster Liedwien gisteren de petitie 'Geen Aldi, dan Lidl' aan burgemeester Mar cel Delhez van Noord-Beve land. Ruim achthonderd men sen tekenden voor de komst van een Lidl in Wissenkerke, nu de Aldi niet meer naar het dorp komt. De handtekeningen komen vanuit Noord-Beveland, maar ook inwoners van andere Zeeuwse eilanden en zelfs Duit se toeristen. Toch oogstte de handtekeningenactie niet al leen lof. Liedwien is geschrok ken van de online commenta ren en zelfs bedreigingen. Om die reden wil ze niet met haar echte naam in de krant. ZONNEMAIRE Spullen rommelmarkt opgehaald Harmonievereniging Nut en Uitspanning haalt zaterdag spul len op in Zonnemai- re voor de rommel markt van 11 juni. Vanaf 9.30 uur haalt een aantal leden van de vereniging de spul len op die aan de kant van de weg staan. Witgoed en computers worden niet opgehaald. ZIERIKZEE Muzikaal cabaret Piepschuim in fiZi Muzikaal cabarettrio Piepschuim komt morgen naarfiZi in Zierikzee met haar voorstelling 'Zo doen we dat hier'. De show bevindt zich op het snijvlak van muziek, cabaret, en theater en gaat over 'grote thema's en kleine proble men'. De voorstelling gaat van start om 20.15 uur. Kaarten kosten 15 euro en 13.50 euro voor le den van de biblio theek op vertoon van hun biebpas. RENESSE Inloopdag bij Keurslager In het kader van de Dag van de Slager wordt er op zaterdag 23 april een open in loopdag gehouden bij Keurslagerij Thol- huijsen in Renesse. Keurslager Rob Thol- huijsen zal op deze dag uitleg geven over de herkomst van het vlees, hoe het ge maakt wordt en wat er wel en niet in ver werkt zit. Ook kun nen verschillende vleeswaren, waaron der de Zeeuwse beenham en de ge grilde kipfilet, ge proefd worden. De in loopdag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Ski kt IS kyi ZIERIKZEE. In de turnhal van Gymnastiek- en turnvereniging Delta Sport is zaterdag 23 april een open talententest. De Zierikzeese club nodigt alle jongens en meisjes, geboren in 2011, 2010, 2009, 2008 en 2007, uit om te kijken of ze in aanmerking komen voor de trainingen bij de heren- en of damesselectie van GV Delta Sport. De open talententest is van 9.30 tot 11.00 uur. foto Dirk-Jan Gjeltema BROUWERSHAVEN Tonnenmagazij n, 10.00-12.00 uur: Ka tholieke Bond Ouderen; 20.00- 22.30 uur: Boog schieten heren Sint Jan, 20.00-22.00 uur: Toneelavond A.S.V.; BURCH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schut- se, 9.30 uur: Bridge Vrouwen van Nu; 19.00 uur: Drum band; 19.30 uur: Openbare vergade ring Dorpsraad Burgh-Haamstede; Pannekoekenmolen de Graanhalm, 12.00-19.00 uur: Ex positie Ivan Ruys; DREISCHOR Dorpshuis, 14.00-17.00 uur: Vol wassenen Ontmoe- tings Plaats (VOP); 20.00 uur: Band Schor; Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg, 11.00-17.00 uur: Mu seum geopend; ELLEMEET Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Bil jarten; KERKWERVE Dorpshuis 't Zuudènde, 10.00-12.00 uur: Kof- fiepraat; NIEUWERKERK Dorpshuis, 18.00 uur: Zumbales; NOORDCOUWE Dorpshuis,18.30: Re petitie Muziekvere niging Con Amore; 20.00 uur Badmin- tonavond; OOSTERLAND Dorpshuis de Oos terhof, 13.30 uur: Koersbal; RENESSE Blikmuseum, 14.00-17.00 uur: Ex positie Blik op Zee land; Dorpshuis, 9.00 uur: Yoga Stef- fine; 20.00 uur: Yoga Jacqueline Bin nendijk; 20.00 uur: Informatieavond Stichting Nico Job Beije over het ver krijgen van de ANBI-status; SEROOSKERKE Dorpshuis, 20.00 uur: Klaverjassen; ZIERIKZEE Binnenstad (begin punt Kerkplein Ze vengetij straat) 14.00 uur: Vossen jacht voor kinderen van groep 4 tot en met 8; FIZI, 14.30 uur: Ro binson Crusoe; Het Gravensteen, 14.30-15.15 uur: Rondleiding in de oudste gevangenis van Zeeland; Mu seumhaven, 13.00-16.30 uur: Haal je diploma leer ling-scheepstim merman; Sint Lie- vensmonstertoren, 10.00-17.00 uur: Be klimming van de to ren, Expositie Phan tasms en Expositie Beeld van een zee slag anno 1304; Stad huismuseum, 14.00-16.00 uur: In- loopworkshop voor kinderen - maak je eigen schelpenkabi net; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 14.00-17.00 uur: In- loopmiddag Breek de Week, voor kof fie en een praatje;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66