Vrouw van 96 geplet onder loodzware deur Dreigingsniveau blijft daardoor hoog NIEUWS 5 Volgens Belgisch orgaan voor dreigingsanalyse wil IS snel omgekomen zelfmoordcommando's vervangen. vrouw dominant en dus lei dend", legt Van der Es uit. „Het vrouwtje is ook groter dan het mannetje. Zij heeft een spanwijdte van 2,40 me ter, het mannetje hooguit 2,20 meter. In een gevecht scheelt dat nogal wat." Zo onrustig als het aan de Brabantse kant is, zo rus tig is het in de Dordtse Bies- bosch. Volgens Van der Es komt dat, omdat de jongen op dat tweede nest ouder zijn. „Het is lastig om te zien, maar deze jongen hebben geen dons meer, dus die redden zich wel. Ook in dit geval is het moeilijk om te zien hoeveel het er zijn. Maar bij het voeren kun je zien dat de snavel van de volwassen arend van de ene naar de andere kant gaat. Dat duidt erop dat er meerdere jongen zijn. Waar schijnlijk zitten er twee in het nest." 7] gevecht op grote hoogte. Dat gaat er keihard aan toe, ze zitten met hun klauwen in elkaar en bijten." De strijd om het nest heeft zich alleen maar tus sen de twee vrouwtjes afge speeld. „Bij roofvogels is de BRUSSEL. Islamitische Staat stuurt nieuwe jihadstrijders naar België om aanslagen te plegen. Zij ne men de plaatsen in van terreurver dachten die de afgelopen maan den zijn gedood of aangehouden. Om welke aantallen het gaat willen de autoriteiten niet zeg gen. Individuen of een stroom van tientallen strijders? „Daar laat ik me niet over uit", zegt directeur Paul Van Tigchelt van het Bel gische orgaan voor dreigingsanaly se Ocad. Wel staat vast dat het Ocad de informatie over nieuwe aanslag plegers uiterst serieus neemt. IS wil de opengevallen plaatsen snel weer opvullen door nieuwe zelf moordcommando's te sturen. „Bijna dagelijks bereiken ons daar over consistente berichten", aldus Van Tigchelt. Het dreigingsniveau blijft daar om in heel het land voorlopig op 3 ('risico op aanslagen ernstig en waarschijnlijk'), het op één na hoogste niveau. Het enige dat voor niveau 4 ontbreekt zijn de concre te aanwijzingen voor een aanslag. Voor België houdt het aanhou dend hoge dreigingsniveau in dat het luchthavens, stations, metro stations en kerncentrales extra be waakt. Ook plaatsen waar veel mensen samenkomen, zoals shop- pingcentra, bioscoopcomplexen of popconcerten, krijgen extra bewa king. Kort na de Brusselse terreuraan slagen, gisteren vier weken gele den, kwamen de Franse rock- en protestzangers Johnny Halliday en Renaud wel naar Brussel, Mariah Carey daarentegen bleef weg 'om mijn fans en entourage niet in ge vaar te brengen'. Het aantal militairen en politie agenten in het straatbeeld mag dan sinds eind vorig jaar iets afge nomen lijken, de bewaking van ambassades, belangrijke bedrijven en politieke ambtsdragers blijft 'Onze diensten werken de klok rond om het risico te beperken, maar een nulrisico bestaat niet' scherp. Onder meer op de Brussel se metro, nog steeds niet volledig in gebruik, patrouilleren leger en politie samen, de explosievenhon- den draaien er overuren. Om het al maanden op zijn te nen lopende leger en politiekorps te ontlasten, zet België ook dou aniers en particuliere bewakings bedrijven in. Op strategische plaat sen worden gebouwen beschermd met rijen betonblokken. Ook houdt de politie, veel meer dan normaal, het straatbeeld via came ra's in de gaten. „Onze politie- en inlichtingen diensten werken de klok rond om het risico te beperken, maar een nulrisico bestaat niet", aldus Van Tigchelt. „Dat blijkt wel uit de aan slagen van 22 maart." Van de dub bele aanslag die dag op vliegveld Zaventem en metrostation Maal- beek liggen nog 44 gewonden in het ziekenhuis, van wie 24 er nog steeds zeer ernstig aan toe zijn. Eerder deze week meldden de kranten van het Waalse Sud Pres- se dat onder de terugkerende of al teruggekeerde strijders ook de 15-jarige Younes Abaaoud zou zijn, destijds het uithangbord van Islamitische Staat als jongste jiha- dist. Hij zou zijn bij de Parijse aan slagen betrokken oudere broer Ab- delhamid willen wreken in Brus sel, maar het parket zei gisteren daarvoor geen enkele aanwijzing te hebben. De twee belangrijkste terreur verdachten, Salah Abdeslam (nauw betrokken bij de voorberei ding van 'Parijs' en in Brussel gear resteerd, vier dagen voor de aansla gen van 22 maart) en Zaven- tem-aanslagpleger en 'man met het hoedje' Mohamed Abrini, zit ten intussen in twee aparte gevan genissen, om elk contact uit te sluiten. Volgens de krant Le Soir hebben, om veiligheidsredenen, heel weinig mensen toegang tot hun volledige gerechtelijk dossier. De vrouw is er zo slecht aan toe dat zij zal overlijden. Ze is overge bracht naar een hospice. De fami lie heeft zorginstelling Livio, waar Het Wiedenbroek onder valt, gis teren aansprakelijk gesteld voor het ontstane leed. Ook is contact gezocht met de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ). De vrouw was ondanks haar ho ge leeftijd fysiek nog in goede ge zondheid, zegt de familie. Het slachtoffer liep bijvoorbeeld nog zonder rollator. Letselschade-expert Marga Heij- ink, die de belangen van de fami lie behartigt: „Het is nu met zeker heid een aflopende zaak en dat is intens triest. Ze verbleef op een ge sloten afdeling en dan mag je ver wachten dat je moeder daar veilig kan rondwandelen. Maar kenne lijk is de ruimte waar gewerkt werd niet afgesloten geweest. Dat had niet mogen gebeuren." Op het moment van het onge luk waren de werklui niet aanwe zig. Het personeel van het ver pleeghuis heeft de vrouw aange troffen, hulpeloos liggend onder de loodzware deur, aldus Heijink van Drost Letselschade in Henge lo. Het slachtoffer liep onder ande re een gebroken heup, maar ook een schedelbasisfractuur op. Ge zien haar hoge leeftijd was opere ren geen optie meer. In het hospi ce waar de vrouw ligt, wordt de pijn zo veel mogelijk nog met mor fine onderdrukt. Het slachtoffer liep naast een gebroken heup ook een schedelbasisfractuur op. Gezien haar hoge leeftijd was opereren geen optie meer Voor zover nu bekend was de branddeur bij werkzaamheden in het verpleeghuis uit de sponning gehaald en op een andere plek ge zet. Of die tegen een muur stond of half tegen de deurpost is onbe kend. Het is evenmin duidelijk waardoor het hoogbejaarde slacht offer de deur bovenop zich kon krijgen. Een woordvoerder van Livio be vestigt het ongeval, maar wil ver der niets kwijt over de omstandig heden. „We doen nader onder zoek naar hoe dit kon gebeuren. Veel is onduidelijk. Maar we be treuren dit zeer. Onze zorg gaat nu uit naar onze cliënt en haar fa milie, waarmee we goed in ge sprek willen blijven. Uit respect voor hen willen we daarom nu lie ver geen verdere toelichting ge ven. Daarnaast willen we eerst de uitkomst van het onderzoek af wachten", aldus Jeff van den Big- gelaar. Van den Biggelaar meent 'dat al le noodzakelijke maatregelen wa ren getroffen' voor een veilige si tuatie tijdens de werkzaamheden. Wat die maatregelen precies in houden wil hij, vanwege het on derzoek, niet nader duiden. „We willen niets toedekken, maar laat eerst het onderzoek plaatsvin den." De woordvoerder verwacht dat het onderzoek naar het drama bin nen enkele dagen is afgerond. Het ongeval is volgens hem ook door Livio zelf, zoals het protocol voor schrijft, aan de Inspectie doorgege ven. De IGZ kon gisteren nog niet zeggen wat met de melding ge beurt. WOENSDAG 20 APRIL 2016 Gevechten en nieuwe zeearend De kuikens hebben de strijd niet overleefd. foto Jacques van der Neut IS stuurt België verse lading aanslagplegers door Frans Boogaard Paul van Tigchelt Ocad door Lucien Baard HAAKSBERGEN. Een 96-jarige de menterende bewoonster van ver pleeghuis Het Wiedenbroek in Haaksbergen is ernstig gewond ge raakt tijdens bouwwerkzaamhe den. Zij kreeg een stalen, brandwe rende deur bovenop zich.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5