Laag H Hoog Alleenstaande moeder Alice 8? 7 WAARVAN AKTE Proef op de som Misschien kom je er bij het vergelijken achter dat de prijzen bij een ander energiebedrijf veel lager liggen Het lijkt me voor de vrouw niet prettig een gezelschap wildvreemden aan haar bed te hebben V h •IW« Wat is het goedkoopst? in om 21 uur of om 23 uur. De kans is trouwens het grootst dat het pas om 23 uur in gaat, alleen in Noord- Brabant, Limburg en enkele regio's daarbuiten is het 21 uur. De eind tijd van het daltarief is in alle ge vallen 7 uur 's ochtends. Wil je zeker weten hoe het bij jou zit, neem dan contact op met je netbe heerder. Die bepaalt namelijk hoe laat de daluren beginnen. STAP 3 VERGELIJK DE PRIJZEN Verbruik je 3500 kWh of meer per jaar, en doe je dit voor meer dan de helft in de nachtelijke uren en weekenden, dan ben je meestal voordeliger uit met dubbeltarief. Maar let op: dat geldt niet voor ie dere leverancier. Essent stelt bij voorbeeld dat een dubbeltarief al voordeliger is vanaf 40 procent. Terwijl bij andere energieleveran ciers nachtstroom pas lonend is als je meer dan 70 procent 's nachts ge bruikt. Bovendien wordt de dubbele meter steeds minder lucratief om de ver schillen tussen het normaal- en daltarief alsmaar kleiner worden. Nu is het verschil ongeveer 1 cent per kWh; dat was ooit 4 cent. Op dit moment gaat het dus vaak nog maar om enkele euro's per jaar. Vergelijk goed wat de enkele en dubbele tarieven zijn van jouw le verancier. Op energievergelijker Gaslicht.com kun je gemakkelijk twee vergelijkingen maken, één met dubbele meterstanden, één met een enkele meter. Je kunt dan uitrekenen wat het verschil is op jaarbasis. STAP 4 MAAK EVENTUEEL DE OVERSTAP Wil je van dubbeltarief naar enkel tarief, dan is dat slechts een admi nistratieve handeling. Een dubbele meter is namelijk ook geschikt voor een enkel tarief. Ga je van enkel naar dubbel, dan kan het wel zijn datje nieuwe meter nodig hebt. De plaatsing daarvan kost zo'n 100 euro. Misschien kom je er bij het vergelij ken achter dat de prijzen bij een ander energiebedrijf veel lager lig gen. Controleer altijd wel of je een boete moet betalen als je overstapt. Een contract voor onbepaalde tijd kun je kosteloos opzeggen. Maar bij een contract voor bepaalde tijd kan dat vaak alleen aan het einde van de contractperiode. Wil je zo'n overeenkomst toch tussentijds ver breken, dan betaal je meestal een opzegvergoeding. Bij een overeen komst van minder dan 1,5 jaar, be taal je maximaal 50 euro. Bij een contract van 1,5 tot 2 jaar is dat maximaal 75 euro en bij 2 tot 2,5 jaar maximaal 100 euro. Bij meer dan 2,5 jaar loopt het bedrag op tot 125 euro. Hierboven de theorie, maar hoe werkt het in praktijk? Deze week het rekenvoorbeeld voor het fictieve huishouden met alleenstaande moeder Alice (29) en haar drie drie zoontjes Michael (7), Levi (4) en Liam (2). Alice leeft van de bijstand. Alice verbruikt 5000 kWh per jaar en heeft een enkele meter. Ze heeft een energiecontract bij leverancier Eneco en betaalt voor Ecostroom het vaste tarief van 809,27 euro per jaar. Ze heeft een contract voor de bepaalde tijd van één jaar. Alice is vaak overdag thuis en kan 's avonds niet de wasmachine laten draaien omdat ze maar op een klein flatje in woont en drie kinderen heeft die dan slapen. Ze rekent uit wat het oplevert als ze voor taan 2000 kWh tegen het daltarief gebruikt en 3000 kWh tegen het nor maaltarief. Ze betaalt dan 812,30 euro per jaar. Dat is dus zelfs duur der. Voor Alice is het dubbeltarief daarom geen goede optie. Een overdrachtsakte voor een nieuw huis tekenen in het ziekenhuis, aan het ziekbed van een aanstaande moeder. Is dat wel een goed idee? Misschien heeft ze te hard gewerkt, te veel van zichzelf gevraagd. Het valt ook niet mee: drukke baan, net getrouwd, eerste kindje op komst, een verhuizing voor de boeg. Nu gaat het niet goed met de aanstaande moeder en de baby in haar buik. Dus wordt ze, zes maanden zwanger, opgenomen in het ziekenhuis. Daar kan ze onder medisch toezicht tot rust komen. dag dat zij en haar man de over drachtsakte van hun nieuwe huis moe ten tekenen. Daarvoor zouden ze zich normaal gesproken, met de verkopers, melden op ons kantoor. Zo'n officiële over dracht is altijd een feestelijke gebeurtenis. Maar de artsen hebben haar een reisverbod opgelegd. Wat nu? Ze kan ons kantoor een volmacht geven - een medewerker tekent dan in haar naam - maar daarvoor moet de hypotheekver- strekkende bank toestemming geven. Dat kan lang duren, en de tijd dringt. De verkopers willen van hun oude huis af, zodat zij ook verder kunnen. Nu kunnen we met z'n allen naar het zie kenhuis gaan om daar de papieren te on dertekenen - het maakt de wetgever niet uit waar getekend wordt - maar het lijkt me voor de vrouw niet prettig een gezelschap wildvreemden aan haar bed te hebben. Ik besluit de zaak om te draaien en niet de kopers, maar de ver kopers bij volmacht te laten tekenen. Daar heeft de hypotheekbank geen be moeienis mee. Geen probleem, vindt het verkopende, oudere echtpaar dat mee voelt met de vrouw in het ziekenhuis. Ze melden zich op het afgesproken tijd stip op mijn kantoor en verlenen aan een van mijn medewerkers hun vol macht. Daarmee vertrek ik met die me dewerker naar het ziekenhuis, dat toevallig op loopafstand van mijn kan toor ligt. Aan het bed zetten de vrouw en haar man hun handtekeningen onder de documenten, daarna teken ik namens de verkopers. Daarmee is de transactie rond. Om er toch een feeste lijk tintje aan te geven, heb ik gebak meegebracht. Tevreden wandelen mijn medewerker en ik terug naar kantoor. Een maand later krijgen we een geboor tekaartje. De vrouw is bevallen van een gezonde dochter. Wie zei dat mijn vak saai is? $johannebbeling Wekelijks bericht deze krant over een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk woensdag 20 april 2016 GO T1GS7 Ig I 230 V W Hl I CODE 1*7 f Wat voor jou het goedkoopste contract is, hangt onder meer af van je gezinssamen stelling, je verbruik, de looptijd en of je kiest voor groen stroom. Hierbij een vergelij king op Gaslicht.com voor een gezin van vier personen met een stroomverbruik van 5000 kWh/jaar. LEVERANCIER CONTRACT DALTARIEF PER KWH NORMAALTARIEF PER KWH ENKELTARIEF Anode Stroom vast 1 jaar 16,74 et. 17,70 ct. 17,28 ct. Eon Windstroom 1 jaar vast 16,93 ct. 18,74 ct. 17,80 ct. Greenchoice Stroom Groenmix vast 15,67 ct. 16,61 ct. 16,19 ct. Oxxio Stroom modelcontract 18,34 ct. 19,95 ct. 19,21 ct. Qurrent Groene stroom vast 1 jaar 16,83 ct. 17,83 ct. 17,30 ct. BRON: GASLICHT.COM. PEILDATUM 14 APRIL ZOIB. 44 Vragen? Heb je naar aanleiding van dit verhaal een vraag over jouw financiën? Mail naar irene.van.den.berg@pers- groep.nl. Financieel journalist Irene van den Berg beantwoordt iedere week een aantal lezersvragen in de krant. A Volmacht Als ze acht maanden zwanger is, nadert de Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51