Liever stukken dan moten ei 2 I GELD^GOI GOUDEN WINDEI Absurde voedselclaims Mythische olijven, ketchup van blije tomaten, passievolle kruiden, boerderijchips zo van 't land: producenten van voedingsmiddelen plaatsen graag absurde claims op hun producten. Tijd voor een selectief overzicht. Tcsl 1, 2, 3 Zoals de natuur het bedoeld heeft. Maar wat weet Unox van de wegen van Moeder Natuur dat wij niet weten? Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van tonijn uitblik. Een blikje tonijn - iedereen heeft het in de voorraadkast staan. Handig voor een snelle borrelhap of in een salade. Het aanbod in de supermarkt is overweldigend. Tonijn in stukken, moten of snippers. En dan ook nog eens op water, olijf- of zonnebloemolie. De Consumentenbond ging op zoek naar het lekkerste inge blikte stuk tonijn. Een 41-kop- pig smaakpanel heeft 22 blikjes tonijn in olie geproefd. Maar lekker is niet het enige criterium. Veel bliktonijn is niet duurzaam gevangen, ook dat telt mee in de beoordeling. Tonijnstukken in zonnebloem olie van Statesman krijgt vijf sterren en mag zichzelf de lek kerste ingeblikte tonijn noe men. Winnaar is Ali's Tonijn in zonnebloemolie van Fish Tale, te koop bij Albert Heijn. Die smaakt prima én is duur zaam gevangen. Grote verlie zer is Phare D'eckmühl, te koop bij Ekoplaza. Krijgt maar één ster van het smaakpanel en is met een prijs van 6,40 euro voor een blikje ruim drie keer zo duur als de winnaar. FISH TALES h WEBtOEMOLlk 8? TEKST PAM VAN DER VEEN FOTO SHODY CAREMAN Ach, die goeie ouwe tijd! Toen alles beter was (denken we). Ons voed sel bijvoorbeeld. Nie mand had ooit gehoord van E-nummers of pesticiden. Met onze eeltige knuisten verbouwden we in eigen tuin koolraap en schor seneren en we aten eenvoudige doch voedzame maaltijden naar groot moeders recept. Allemaal nostalgie natuurlijk. Maar fabrikanten doen er alles aan om ons terug te voeren naar die imagi naire, onbedorven tijd. Als je de re clamemakers moet geloven, wordt ons hedendaagse voedsel vervaar digd door eerlijke vleeschhouwers, ambachtelijke boekweitmolenaars, bonkige Zuiderzeevissers op houten botters en blozende boerinnen die met blote armen de melk karnen. Een béétje product telt alleen mee als het 'ambachtelijk', 'puur', 'authen tiek' of op z'n minst 'eerlijk' is; alle maal kreten die de aandacht moeten afleiden van het ongezellige machi nale massaproces dat onze voedsel productie in werkelijkheid is. 'Handgeschepte chips': dat klinkt toch net iets lekkerder dan machi naal gesneden aardappelschijfjes met uipoeder en smaakversterker (E621) uit de computergestuurde reuzenfrituur. Maar al die termen, 'ambachtelijk' voorop, betekenen nietsnoppesnada volgens het Voedingscentrum. Ze komen niet voor in de Warenwet en zeggen dus niets over de aanwezig heid van E-nummers in het product; net zomin als 'vers' iets zegt over hoe lang het product in het schap ligt of hoe lang geleden het gemaakt is. Moeten de alarmbellen gaan rinke len als dit soort termen op een pro duct staan? „Ja," zegt Sjoerd van de Wouw, campaigner misleidende re clame bij 'voedselwaakhond' Food- watch. „Wij zeggen: 'sla de voorkant over en lees meteen de achterkant.' Daar staat de wezenlijke informatie, vaak weggemoffeld in piepkleine let- ters. In Duitsland is al een super markt die daarom vergrootglazen aan z'n karretjes hangt." Maar wie heeft er tijd om zich te ver diepen in onbegrijpelijke etiketten- taal? Niemand, weet ook Foodwateh. En dat maakt elke marketingkreet die de consument op het verkeerde been zet misleidend, óók als hij op dezelfde verpakking meteen wordt gecorrigeerd. Van der Wouw: „Een foute suggestie wekken en die op de achterkant van het product herroepen: van de Re clame Code Commissie mag het. Maar wij vinden dat een fabrikant bij elke claim duidelijk moet vermel den wat hij eronder verstaat. Dus: niet alleen 'boordevol fruit', maar 'boordevol fruit: 26%'." Dat de consument steeds meer geïn teresseerd is in voeding, vindt Van de Wouw een goede zaak. Maar, zegt hij, daardoor wordt ook de fraude- woensdag20 april 2016 GO BART ROST Ali's Tonijn in zonnebloem- olis. 1,25 per 100 gram Smaakt prima én is duurzaam gevangen. Iets aan de zoute kant. NAAR OMA'S RECEPT? Mooi niet! 44 W E Voedselwaakhond Foodwateh reikt elk jaar een prijs uit voor het meeste misleidende product. De or ganisatie wil hiermee bereiken dat de overheid strengere regels invoert voor bedrijven die voedsel maken en verkopen. Dit jaar ging het Gou den Windei naar de cranberry's van Albert Heijn, die verkocht worden als 'superfood', maar voor ruim tweederde (68 procent) uit toege voegde siroop bestaan en voor slechts 30 procent daadwerkelijk uit cranberry's. AH past het product nu aan, zodat er grofweg tweederde cranberry in zit en eenderde siroop. foodwatch.org 'Volgens oma's re cept': als we de fabri kanten van cakes, sau zen, jams en soepen moeten ge loven, had oma een flink labo ratorium tot haar be schikking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46