2020 Grote onzekerheid kwelt personeel NIEUWS 3 Door de kelderende energieprijs, lijdt Delta verlies en is het energiebedrijf kwetsbaar. Nu het gaat splitsen breekt dat op. DELTA IN DE UITVERKOOP VLISSINGEN. Delta staat met de rug tegen de muur. Het energie bedrijf ziet geen andere moge lijkheid dan Zeelandnet, een aantal centrales en zaken die te maken hebben met de verkoop en handel van energie in de eta lage te zetten. Het is zuur, maar Delta heeft dubbele pech. Want nu het be drijf na een lang juridisch ge vecht gaat splitsen, draait het ook nog eens zwaar verlies. Dat komt doordat het geen geld meer verdient met de productie van energie. Niet alleen de Sloe- centrale, zelfs de kerncentrale draait verlies. Daarmee is het bedrijf financieel kwetsbaar ge worden. Aanvankelijk verwachtten analisten dat de energieprijs in 2018 weer zou herstellen. Inmid dels is de verwachting dat dat pas twee jaar later gaat gebeu ren. Zonder het afgesplitste net werkbedrijf zou de commer ciële tak van Delta deels om en vrijwel zeker uiteenvallen. Waarmee een berg banen uit Zeeland zou verdwijnen. Om dat te voorkomen kwam er een reddingsplan. Dat gaat uit van het herfinan cieren van bedrijfsonderdelen. Dat betekent dat verliesgeven de takken, zoals het energiepro ductiebedrijf, voldoende geld meekrijgen om het enkele jaren uit te zingen. Op die manier kun je tijd kopen en Delta in de lucht houden totdat de energie prijzen weer gaan stijgen en het bedrijf weer winst gaat ma ken. Dat scenario had de voor keur van de aandeelhouders van Delta (provincie en ge meenten), die voor 200 miljoen borg wil staan om dit mogelijk te maken. De directie van Delta komt nu tot de conclusie dat een her financiering te weinig geld ople vert. Lees: er is onvoldoende geld om het uit te zingen tot het moment dat de energieprij zen weer gaan stijgen. Ze kiest er daarom voor onderdelen van het bedrijf te verkopen. Delta heeft de aandeelhou ders maandag geïnformeerd dat herfinanciering van het bedrijf, 'Het zal dus een combinatie van verkoop en herfinanciering moeten worden' waarvoor zij vrijwel allemaal bereid waren borg te staan, niet voldoende geld oplevert. „Het zal dus een combinatie van verkoop en herfinanciering moeten worden", stelt verant woordelijk gedeputeerde Carla Schönknecht. De aandeelhouders moeten met zo'n constructie akkoord gaan. Maar zo ver is het nog niet. De provincie heeft het fi nanciële adviesbureau Emendo Capital en advocatenkantoor Houthoff Buruma om een se cond opinion gevraagd. Schönknecht verwacht van hen op korte termijn uitsluitsel. De aandeelhouders hadden verkoop van bedrijfsonderdelen nadrukkelijk niet als eerste op tie in gedachten. Want de ver wachting was dat die slechter is voor de Zeeuwse werkgelegen heid dan volledige herfinancie ring. Bovendien brengt verkoop meer risico's mee en wordt het strategisch onverstandig ge acht, omdat een bedrijf in pro blemen waarschijnlijk niet de hoofdprijs kan binnenhalen. Het dagelijks provinciebe stuur benadrukt nog steeds dat het voorlopig gaat om een on derzoek naar mogelijke ver koop, maar Delta heeft al aange geven dat herfinanciering al leen onvoldoende is. „Er zal wel iets moeten gebeuren", er kent Schönknecht. e mogelijke verkoop van onderdelen van Delta komt hard aan bij het personeel. „De onzekerheid is groot", zegt een medewerker, die anoniem wil blijven. „Je weet niet wat ze van plan zijn." Een deel van het personeel is gisteren geïnformeerd over de ontwikkelingen. Voor de overi ge mensen zijn er vandaag ses sies. „De ene collega reageert er heviger op dan de andere", zegt de medewerker. „Zeker op de betrokken afdelingen is de sfeer niet optimaal. Dit is geen leuke dag." Wat de toekomst brengt, blijft vooralsnog duister. „Het ligt er maar helemaal aan aan wie het wordt verkocht en wat de nieu we eigenaar ermee gaat doen." De vrees is vooral dat het niet lukt één koper te vinden die al le aangeboden onderdelen wil overnemen. „Dat zou beteke nen dat het in stukken moet worden gehakt. Dan is de toe komst echt niet rooskleurig." De voorgenomen verkoop heeft de toch al zorgelijke situa tie voor veel medewerkers al leen maar dreigender ge maakt. „Je ziet het steeds dich terbij komen. Dat maakt de onzeker heid groot. Heel veel mensen zijn teleurgesteld geraakt in de aandeelhouders en de politiek. Ze helpen in feite een gezond bedrijf om zeep." Wat ook steekt, is dat er geen sociaal plan is. „De vorige direc teur was daar helemaal niet mee bezig. Maar wat als ik straks op straat sta? Het zou fijn zijn als dat snel wordt gere geld." Ondanks de zorgen gaat het werk onverminderd door. „De klant staat altijd voorop. Je blijft je best doen en probeert er het beste van te maken." Een andere medewerker is niet verbaasd over de verkoopplan nen. „Ik zag het al een beetje aankomen. De scenario's wa ren bekend en dit stond er ook bij. Het zorgt wel voor heel veel onzekerheid. Als je wordt ingelijfd, dan weet je niet wat er gaat gebeu ren." 'Heel veel mensen zijn teleurgesteld geraakt in de aandeelhouders en de politiek' WOENSDAG 20 APRIL 2016 Delta staat met de rug tegen de muur door Jeffrey Kutterink en Ernst Jan Rozendaal Carla Schönknecht gedeputeerde is het jaar dat de energieprijs zich weer herstelt, denken analisten. Aanvankelijk verwachtten ze dat dat in 2018 zou gebeuren. door Rolf Bosboom D Medewerker Delta

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3