verdwijnt de veldleeuwerik? Waarom Ongrijpbare tempeliers ZEELAND 11 Zeeuwen in de buiten Uit de Zeeuwse klei Behoedzaam zet Dirk Bremmers zijn voet neer op de slackline. Het lint, dat veel wegheeft van een spanband zoals wordt gebruikt om lading vast te sjorren, staat strak gespannen tussen de twee bomen op het Spuiplein in Vlissingen. Zijn vriend Bart Kool kijkt toe. Coördinatie, concentratie, balans. Daar draait het om bij slackline. Op het moment dat je je voet neerzet op die smalle strook, en je geest volledig gericht is op het bewaren van even wicht, op het veroveren van nóg een voetleng te, valt de hele wereld weg. Prachtig voorbeeld van ontspanning door inspanning. Weg zijn de gedachten aan de opleiding Watermanagement (Dirk) of International Business Management (Bart) aan de Hogeschool Zeeland. Even is er niets anders dan die band van 50 mm breed. Dirk zet weer een stap, elke spier in zijn lichaam gespannen om te corrigeren als het evenwicht verstoord dreigt te raken. Maar slack- linen is meer dan een oefening voor lichaam en geest, vertelt de twintigjarige student. „Je leert er veel mensen door kennen. Mensen vragen: mag ik ook even proberen? Soms zijn het men sen van wie je het helemaal niet verwacht. Laatst, een mevrouw van in de tachtig die blijk baar een jeugdige ziel had!" Het Spuiplein is om de hoek bij de jongens. Maar liever nog gaan ze naar het Nollebos. „Dan nemen we de barbecu- re mee. Gezellig. En op gras val je zachter!" Natuurjournaal door Chiel Jacobusse HETZEEUW5E LANDSCHAP Met de regelmaat van de klok ploppen gelui den op die de achter uitgang van boeren landvogels als de veldleeuwerik toeschrijven aan de vele eksters, kraaien, sperwers en kiekendie ven. Soms krijgen ook het natuur beleid of de natuurbeherende or ganisaties nog een veeg uit de pan. Het zijn immers vooral de na tuurgebieden waar dat vermaledij de ongedierte zich maar ongelimi teerd kan voortplanten! Ongehin derd door enige kennis van zaken storten de critici hun mening uit. Wie zich even in de feiten ver diept ontdekt al snel dat juist na tuurgebieden de laatste bolwer ken zijn waar deze vogels zich kunnen handhaven. Laten we de veldleeuwerik als voorbeeld ne men, het vlaggenschip van de boe- renlandnatuur. Een omvangrijk onderzoek op het boerenland, in 2015 uitgevoerd in opdracht van de provincie Zeeland, maakt dui delijk dat er in het Zeeuwse boe renland gemiddeld minder dan 1 paar leeuweriken per 100 hectare broedt. Dat houdt concreet in dat er ten opzichte van 30 jaar gele den sprake is van een achteruit gang van minstens negentig pro cent. En die achteruitgang gaat nog steeds door. In steeds meer poldergebieden verstomt het al tijd weer blij makende geluid van de veldleeuwerik. Hoe zit het in natuurgebieden? In de Yerseke moer, waar de ont wikkeling nauwkeurig bijgehou den wordt stijgt het aantal broe dende leeuweriken. Momenteel broeden er zo'n 100 paren, wat neerkomt op meer dan 30 paar per 100 hectare. Dat is maar liefst 30 keer zoveel als in het huidige boe renland. En inderdaad; in dit ge bied wordt niet gejaagd; al wordt het landschap zoveel mogelijk zo ingericht dat predatoren als kraaien en eksters er niet al teveel broedgelegenheid vinden. Op Wal cheren is de Weihoek van Sint Laurens een leeuwerikengebied bij uitstek. Sinds daar een steeds verder groeiend natuurgebied werd ingericht, steeg het aantal veldleeuweriken explosief. De dichtheid is er vergelijkbaar met die in de Yerseke moer. En sinds kort stijgen de aantallen veldleeu weriken sterk in het steeds verder ingerichte natuurgebied Waterdu- nen bij Breskens. Het is dus overduidelijk dat de achteruitgang van veldleeuweri ken hoegenaamd niets te maken heeft met de toename van kraaien, eksters en roofvogels. Juist in de natuurgebieden waar deze soorten met rust gelaten wor den leven de leeuweriken nog in ouderwetse aantallen. Iedereen met een klein beetje verstand van zaken kan dat zo controleren; net zo goed als iedereen kan constate ren hoe dramatisch het met de veldleeuwerikenstand op het boe renland gesteld is. Maar op dat laat ste bestaan wel uitzonderingen. Er zijn diverse biologische land bouwbedrijven waar het aantal leeuweriken niet onderdoet voor dat van 30 jaar geleden. Zo bezien is het heel simpel waarom de veldleeuwerik in snel tempo verdwijnt. De moderne landbouw, en dan met name de vergiften die gebruikt worden zijn letterlijk dodelijk voor de vogel stand. Dat is een pijnlijke conclu sie, maar het is te kort door de bocht om daar de boer op aan te kijken. Die doet gewoon zijn werk. Dat het roer om moet om nog iets van onze natuur over te houden is overduidelijk. Maar dat heeft zijn prijs, en het is uiteraard niet redelijk om daar de boer voor op te laten draaien. Net zo min als het redelijk is om het natuurbe leid of de natuurbeheerders de schuld te geven van de teloorgang van de boerenlandnatuur. In Middelburg besloot men eind jaren negentig het loopniveau van de Markt te verlagen. De ontdekking van een grafkelder in januari 1998 ontlokte een journalist een bericht over een mogelijk Tem peliersgraf. Maar dit graf bleek het eerste van 32 grafkeldertjes, die tijdens het archeologisch on derzoek blootkwamen. Ze hoor den bij de in 1575 afgebroken Westmonsterkerk. Het is met de legendarische Tempeliersorde - gesticht tij dens de Kruistochten en in 1307-1312 op dramatische wijze ten val gebracht door de Franse koning en de paus - altijd wat sukkelen geweest op archeolo gisch gebied. Tal van aan deze orde verbonden locaties bleken er niets mee te maken te heb ben. Zoals het veertiende eeuw- Met de Tempeliersorde is het altijd sukkelen geweest op archeologisch gebied, se 'Tempeliershuis' De Haene aan de Meelstraat in Zierikzee. De Tempeliers hadden in Zie rikzee geen vestiging; toch meldde men in de zestiende eeuw dat in Zierikzee bijna alle Tempeliers in één nacht waren omgebracht. Toeschrijving aan de Tempeliers van allerlei on verklaarde bouwkundige restan ten wordt ook wel de 'Tempe lierslegende' genoemd. Een aan tal opgeheven kloosterorden, zoals de Eksterbroeders, Laza- rieten en Zakbroeders, werd gaandeweg geassocieerd met de veel bekendere Tempeliers. In Zierikzee lag de overdracht van het huis van de in 1274 op geheven orde van de Ekster broeders aan de Predikheren aan de basis van de plaatselijke Tempeliersverhalen. In Ossenisse meldde men in 1853 ook de vondst van een be graafplaats van Tempeliers. Maar de enige Zeeuwse locatie die met zekerheid aan de orde wordt toegeschreven is de Tem pelhofbij Zaamslag, eveneens in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Deze dateert van ca. 1282. Na 1312 kwam deze vestiging aan de Johannieters. Op de locatie bij Zaamslag zijn op verschillen de tijdstippen archeologische waarnemingen gedaan. Zo is in september 2010 een restant van een bakstenen muur uit de der tiende eeuw gevonden. Maar al veel eerder deden over dit ter rein allerlei bovennatuurlijke volksverhalen de ronde. De plaatselijke bevolking had eeu wenlang onthouden dat hier 'iets bijzonders' was geweest. WOENSDAG 20 APRIL 2016 Op gras val je zachter door Ondine van der Vleuten Veldleeuwerik, foto Chiel Jacobusse door door Jan Kuipers Jan J.B. Kuipers werkt bij Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Rode kruisen in grafkelders wek ken vaak fantasieën over Tempe liers (Middelburg, Markt, 1998) foto Beeldbank SCEZ HZ-student Dirk Bremmers balanceert op zijn slackline, een soort spanband, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39