h Hoogtebeperking tipi's is van tafel geveegd Stadsraad Domburg wil hard inzetten op aanleg ontsluitingsweg Opbrengst van de fietstocht is voor onderzoek naar energiestofwisselingsziekte WALCHEREN 7 ^811 Negen Walcherse vrienden fietsen voor kinderen, die daar vanwege hun ziekte zelf nooit de energie voor hebben. We willen ener giestofwisse lingsziekten de wereld uittrap pen. Zo, dat zijn ferme woorden van Robert van der Wal uit Middelburg. Maar hij meent ze woord voor woord. Samen met acht Walcherse fiets vrienden stelt hij alles in het werk om kinde ren met deze ziek te langer te laten leven. Daarvoor gaan zij letterlijk tot het gaatje. In september doet de groep mee met het relatief onbe kende Ride for Kids; een driedaag se fietstocht door de Pyreneeën. De sponsoropbrengst is bestemd voor onderzoek naar energiestof wisselingsziekten. Robert van der Wal, Ellen en Sjacco Joziasse, Jan en Mirjam Joziasse, Werner en Marjanne Verhage, Jan Wonder- gem en Peter (in verband met zijn werk geeft Peter zijn ach ternaam liever niet prijs) probe ren daar verandering in te breng en. Hoewel hun tocht pas over vijf maanden begint, hebben ze nu al dertigduizend euro sponsorgeld bij elkaar gesprokkeld. Peter: „Wij hebben gelukkig allemaal gezon de kinderen. Maar een paar jaar ge leden verloor een collega twee kin deren aan deze verschrikkelijke ziekte. Ik zag hoe hij hier mentaal en lichamelijk onder leed; ik wil de iets doen. Het is nu al de zesde keer dat ik meedoe met deze chal lenge." Per week worden er in Ne derland een of twee kinderen ge boren met een energiestofwisse lingsziekte. Door fouten in hun DNA werkt het omzetten van voe ding naar goed. De delen van het lichaam die de meeste energie nodig heb ben, zoals de hersenen, het hart, de lever en de spieren worden het zwaarst getroffen. Zeventig pro cent van deze kinderen wordt niet Boven stonden foto's van kinderen met een energiestofwisselingsziekte. Een aantal was inmiddels overleden. De tranen stonden in mijn ogen. volwassen, de helft overlijdt voor zijn tiende verjaardag. Een medi cijn is er nog niet. Robert: „Het lot van deze kinde ren houdt je tijdens het fietsen be zig. Vorig jaar was dat ook zo. Toen we boven kwamen, stonden daar foto's van kinderen met een energiestofwisselingsziekte. Een aantal was inmiddels overleden. De tranen stonden in mijn ogen. En niet alleen bij mij." De mannen zijn begaan met de kinderen. Maar ze hebben ook zin om de Col du Tourmalet, Col d'Aubisque, Luz Ardiden, Cirque de Troumouse en de Col du Sou- lor te beklimmen: deze bergen worden vaak opgenomen in etap pes van de Tour de France. Peter: „Het mooie aan deze stichting is dat je weet dat al het geld naar het goede doel gaat. Er zijn geen hoge meneren bij wie veel geld aan de strijkstok blijft hangen. De voor zitter heeft zelf een ziek kindje, dus hij weet als geen ander hoe ernstig deze ziekte is." energie niet ÉjpZ'-^-JS lgs| N. „Ik kan nu gewoon mijn tipi's neerzetten, zonder beperkin gen." De campingeigenaresse in Vrouwenpolder kreeg in 2008 een vergunning voor twaalf ti pi's, zonder beperkingen aan hoogte. Maar in een nieuwe kam- peerverordening (2013) doken die opeens wel op. Kampeermid delen mochten niet hoger zijn dan vijf meter. Vorig jaar besloot de gemeente uiteindelijk dat Koolhaas slechts drie tipi's mocht plaatsen, met hoogteper- king. De rechtbank oordeelt nu dat de gemeente ten onrechte beper kingen aan hoogte en aantal heeft opgelegd. De vergunning uit 2008 is van rechtswege over gegaan in een nieuwe kampeer- vergunning. Op grond van dat overgangsrecht kan worden afge weken van de eisen die in nieu we kampeerverordeningen wor den gesteld. Veere beraadt zich op de uitspraak. Die woorden konden rekenen op bijval vanuit een volle zaal. Adri Meeuwse van de Stadsraad: „Poli tiek Veere houdt de boot af. Aan leg van een rondweg is, voor alle Veerse kernen, van de politieke agenda gehaald. Daarom noemen we het ook ontsluitingsweg. We voelen ons niet gehoord. Dat blijkt uit het feit dat het onderzoek naar tweerichtingsverkeer op de Singel wordt gestart. Onze reacties op het gemeentelijk verkeers- en vervoers plan zijn tot nu toe slechts welwil- Uitblijven ontsluitingsweg blijft gemoederen in Domburg beroeren. De verkeersdruk is al jaren onaanvaardbaar meent de Stadsraad. lend aangehoord, maar verder doodgezwegen. Er wordt vaag heen en weer gedraaid." „Wij gaan nu concreet aan de slag om die weg er daadwerkelijk te krijgen. De stadsraad wil een technisch en ruimtelijk plan ont wikkelen, dat ook invulling geeft aan de flankerende functies van zo'n weg. Een volwaardige weg ook, geen verlengde Traverse. Niet over de Singel of door het Prinsen park. We willen de opinie van de bewoners beïnvloeden om zo poli tiek draagvlak te creëren. En we willen bereiken dat die weg in de volgende 'regeerperiode' van de ge meenteraad wordt gelegd; tussen 2018 en 2022 dus." Er heerste ook duidelijk onvre de in de zaal over het uitblijven van concrete ontwikkelingen voor de herinrichting van het Singelge- bied, de boulevard en 't Groentje. WOENSDAG 20 APRIL 2016 Fietsen met tranen in je ogen door Joanne Karkdijk dutchict# ïfiDe /Uw. *L-T" dufcli.cf# dutchict dutchict door Annemarie Zevenbergen VROUWENPOLDER. 'Nu kan ik ein delijk verder met mijn bedrijf,' zucht Jacqueline Koolhaas van mi- nicamping De Bokkesprong opge lucht. De beperkingen die de ge meente aan haar tipi's oplegde, zijn door de rechtbank in Middel burg van tafel geveegd. door Annemarie Zevenbergen DOMBURG. Een ontsluitingsweg ten zuiden van Domburg is bittere noodzaak voerde de Stadsraad gis teravond aan tijdens de openbare vergadering. „Domburg wacht al te lang op een definitieve oplossing voor het verkeersprobleem."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35