Middelburger mag Torentiid verlaten 'Prijs is opdracht om me nog harder in te zetten' Delta kan moeilijk anders Koude douche 2 ZEELAND COMMENTAAR Delta zet brokken van zichzelf in de etalage. Dat is schokkend nieuws. De uitverkoop wekt wellicht de indruk dat de directie de handdoek te snel in de ring gooit. Maar het lijkt ondoenlijk tijd te kopen via herfi nanciering. Dus kan de bedrijfsleiding maar beter meteen duide lijk vertellen welke kant het dan op gaat. Delta heeft de splitsing niet kunnen afwenden. Met nieuw geld een brug slaan naar de toekomst is volgens de directie een onbe gaanbare weg. Dat laatste heeft veel te maken met de onzekere energiemarkt. Zonder zicht op een snelle opleving kun je geen nieuw bedrijf bouwen. Daarom is het niet vreemd dat Delta aan stuurt op verkoop. Met grote ge volgen voor de werkgelegenheid. De ondernemingsraad hoopt nog op een koper die belang hecht aan Zeeuwse banen. Maar concur renten die de resten van Delta ko pen hebben vast geen boodschap aan behoud van werk. De teloorgang van het oude ver trouwde Delta is triest. Zwartepieten is zinloos. Wie stelt dat de gedwongen splitsing heel slecht uitkomt heeft gelijk. Wie be weert dat de splitsing weinig meer is dan de katalysator in de on vermijdelijke sanering van de traditionele energiesector, heeft ook een punt. Hoe dan ook, Zeeland blijft achter met de schade. Zonder zicht op een snelle opleving van de markt bouw je geen nieuw energiebedrijf De man wordt verdacht van po ging tot doodslag want hij zou, al dus officier van justitie Rob Ram- meloo, op 25 januari een postbe- steller met een mes hebben ver wond in zijn hals. Raadsman Eduard Smit vroeg de rechtbank in een uitvoerig pleidooi om het voorarrest van de man te schorsen zodat hij naar huis kan om zijn oude moeder te verzorgen. Maar hij wees er ook op dat er op z'n minst getwijfeld kan wor den aan het verhaal van de postbe- steller. Volgens de raadsman kan het wel eens zo zijn dat die man zijn cliënt heeft bedreigd met het mes en dat zijn cliënt erin ge slaagd is dat mes af te pakken. En tijdens die worsteling zou de post- besteller lichtgewond zijn geraakt aan zijn hals en keel. Smit bracht naar voren dat zijn cliënt zich grote zorgen maakte omdat die andere man zijn zus al jarenlang zou stalken. Toen K. die bewuste 25e januari die postbestel- ler 'toevallig' ontmoette ter hoog te van de Waldammeweg zou hij hem hebben willen aanspreken op zijn gedrag. Daarop zou zijn cliënt een slag tegen zijn neus heb ben gekregen waarna er een vecht partij ontstond tussen de twee. De officier verzette zich tegen schorsing van het voorarrest. Vol gens hem is het niet aannemelijk Volgens de raadsman zou het kunnen dat de man zijn cliënt bedreigde die er daarna in slaagde het mes af te pakken dat de verdachte zich met succes kan beroepen op noodweer. Hij pleitte dan ook voor het langer in voorarrest houden van de Middel burger. De rechtbank willigde het ver zoek van de raadsman in. De recht bankvoorzitter zei wel uitdrukke lijk dat schorsing niet inhoudt dat de man later wordt vrijgesproken. Almanak Eindelijk weer een baan. De voorma lig zelfstandig onderneemster was er blij mee. Béétje pittige vuurdoop. De eerste werkdag van de kersverse cha letverkoopster viel samen met een open dag op het park. Gewend haar mannetje te staan, rechtte ze haar rug, trok een leuke outfit aan en föhn de haar sluike haar in een knap kap sel. Even kordaat trok ze een emmer uit de kast toen één van de chalets er niet zo fris uit zag. Toen ze de emmer in de badkamer vulde, stroomde haar moed snel weg. Het water bleek niet uit de laag hangende handdouche maar uit een regendouche te komen. Drie zebrapaden keren toch terug Eerst bij de Segeersstraat, daarna bij de Korendijk en de Loskade. Drie zebrapa den keren definitief terug op de wandelroute van het station naar de binnenstad van Middelburg. De ge meenteraad wijdde er maandagavond nog een ste vig debat aan. Moeten alle negen zebrapaden die zijn verdwenen na de herinich- ting van de Kaaienroute te rugkeren? Of helemaal geen? Uiteindelijk bleek het compromis van het col lege toch de meeste steun te krijgen. Drie dus. Solar Team is bij prijsuitreiking Het Nuon Solar Team is vandaag van de partij bij de prijsuitreiking van de Dynamic Art Sculpture wedstrijd voor vwo techna- siumleerlingen op Pontes Pieter Zeeman in Zierik- zee. Leerlingen van Neha- lennia in Middelburg, De Rede in Terneuzen, 't Rijks in Bergen op Zoom, Pontes Pieter Zeeman en het Goe- se Lyceum in Goes kregen opdracht een dynamisch, duurzaam kunstobject te maken, dat de Zeeuwse identiteit moet uitstralen. Noodscenario bij uitval stoplicht Verkeersregelaars, omlei dingsroutes - de gemeente Middelburg gaat zorgen voor een noodscenario met allerlei maatregelen voor het geval de verkeerslich ten bij de Schroebrug weer eens uitvallen. De gemeen teraad heeft het college op gedragen daarvoor te zor gen. Het initiatief kwam van de Christenunie, die de problemen al maanden lang aankaart. Fractievoor zitter Willemien Treurniet (foto) eiste daarom een noodscenario. Zij kreeg de steun van LPM, Groen- Links, D66 en SP. 'Geen kosten statushouders' De Partij Souburg Ritthem vindt het prima dat er meer statushouders in Vlis- singen komen wonen. Maar de kosten voor huis vesting en inrichtingskos ten, uitkeringen, onder wijs, zorg en bijzondere bij stand moeten door het rijk worden gedragen en niet op de gemeente worden af gewenteld, waarschuwt de PSR. De 'inwoners van de gemeente Vlissingen mo gen geen financiële conse quenties ervaren', laat de partij het college weten. MIDDELBURG. Iets meer dan een jaar geleden, toen haar echtge noot Mazen Darwish nog in een Syrische gevangenis zat, schreef zijn vrouw Yara Badr een brief aan de Britse krant The Guardian. Daarin omschreef ze hem als een troublemaker, een lastpost. Niet voor haar, maar voor het regi me van Bashar al-Assad. Om de doodeenvoudige re den dat hij vocht voor vrijheid van meningsuiting, iets wat voor ons zo ge woon is dat wij er nauwelijks over na denken. Darwish lacht als hij eraan wordt herinnerd. De in au gustus vorig jaar vrijgelaten advo caat en journalist zit in het Haag se kantoor van de internationale ontwikkelingsorganisatie Hivos. Hij is in Nederland omdat hij morgen in Middelburg de Four Freedoms Award voor de vrij heid van meningsuiting ont vangt. Zaterdag is hij keynote speaker bij de World Press Photo in de Nieuwe Kerk in Amster dam. Hij praat zacht. „Ik weet ze ker dat als er in Syrië meer ruim te was geweest voor lastposten zoals ik, we nu dat vreselijke con flict niet hadden gehad." Landen waar mensen hun me ning niet mogen uiten zijn een voedingsbodem voor extremis tische groeperingen, stel Dar wish. „Als de vrijheid van me ningsuiting geen onderdeel is van de cultuur, is het voor radica le bewegingen makkelijker men sen over te halen. Als mensen zich niet kunnen uiten, als ze hun ideeën niet kwijt kunnen, als hun gedachten niet worden gerespecteerd, zoeken ze een an dere weg. Bijvoorbeeld die van de religie. En dan bestaat het risi co dat extremistische organisa- ties mensen onder druk zetten om met hen mee te vechten." Aanvankelijk zette Darwish zich als advocaat in voor de men senrechten in zijn land. Toen de regering zijn praktijk sloot, richt te hij zich op de vrijheid van me ningsuiting. Hij is voorman van de Syrian Center for Media and Freedom of Expression en deed verslag van de op stand tegen Assad in 2011. Kort daarna werd hij opgepakt en gemarteld. Sinds zijn vrijlating, acht maanden geleden, woont hij in Duits land. Hij heeft een ho ge prijs betaald voor zijn idealen, maar benadrukt: „Het is geen beroep, het is mijn leven. Ik heb deze weg gekozen en ik accep teer de gevolgen. Als ik de reke ning opmaak, constateer ik dat de winst die ik boek toekomt aan de hele samenleving, terwijl het verlies persoonlijk is." De toekenning van de Four Freedoms Award vergroot zijn verantwoordelijkheid, vindt Dar wish. „Een minuut lang was ik blij met de prijs. Toen besefte ik dat het een opdracht is om me De winst die ik boek, komt toe aan de hele samenleving, het verlies is persoonlijk nog harder in te zetten voor de vrijheden die Roosevelt ooit for muleerde. Ik maak nu deel uit van dat concept, ik ben een soort erfgenaam, ik ben ingelijfd bij de genen die uitdragen dat ze in die waarden geloven. Dat verplicht me daar mijn best voor te doen." door Emile Calon MIDDELBURG. Zijn zoon, zijn broer en zijn zus omarmden C.K. gister middag in de rechtbank zeer harts tochtelijk. En vandaag kunnen ze dat opnieuw, want de 53-jarige Middelburger mag van de rechters na 11.00 uur penitentiaire inrich ting Torentijd verlaten. Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG ZIERIKZEE MIDDELBURG VLISSINGEN 1982 1984 1986 Koningin Harold Sandro Juliana Macmillan Pertini 1990 Vaclav Havel Jacques Delors door Ernst Jan Rozendaal ROOSEVELT FOUNDATION Mazen Darwish, Syrische advocaat Dit is de laatste aflevering in een se rie over de laureaten van de Four Freedoms Awards. Mazen Darwish ontvangt morgen de Four Freedoms Award voor de vrijheid van meningsuiting, foto Jos van Leeuwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30