Dankzij de mystiek van de witte jas blijven ziekenhuisseries ongekend populair BS RTL komt later dit jaar met een nieuwe ziekenhuisserie. Heel origineel is het niet, maar we blijven er dol op. Geregeld kijken naar ziekenhuisseries is ei genlijk slecht voor de gezondheid, conclu deerden Amerikaanse onderzoekers van de University of Rhode Island enkele ja ren terug. Liefhebbers van tv-klassie- kers als E.R. (ooit het lanceerplatform voor superster George Clooney), Grey's Anatomy en het Nederlandse De co-assistent zouden banger zijn voor zeldzame aandoeningen en zelfs minder tevreden over hun eigen le ven. Het zal de ware fan worst wezen. Niks heerlijker dan onderuitgezakt op de bank smullen van artsen die kibbelen met en/of verliefd worden op collega's en die tussen de bedrij ven door nog wat levens redden. We blijven massaal verslingerd aan het genre, weet ook RTL 4, dat binnen kort een gloednieuwe ziekenhuisse rie van regisseur Will Koopman Gooische Vrouwen, Divorce) op de buis brengt, met een hoofdrol voor Renée Soutendijk. RTL en Koopman willen nog niets kwijt over de reeks die hoogstwaarschijnlijk nog dit jaar in première gaat. „Koppel de mystiek van het zieken huis aan de onaantastbaarheid van de medische cultuur, aan de roman tiek van alles wat zich tussen al die witte jassen afspeelt en kijkers zijn verkocht", zegt voormalig TROS- voorzitter Cees den Daas. Hij gaf in 1988 groen licht voor Medisch Cen trum West (MCW) en hengelde daar mee goud binnen. De serie liep tot 1994 en scoorde in haar piekjaren soms bijna 4,5 miljoen kijkers; aantal len die zelfs Boer zoekt Vrouw in de schaduw zetten. Volgens Den Daas was het allesbe halve een wilde gok. De Amerikaanse series uit de jaren '80 General Hospital en St. Elsewhere waren toentertijd al een hit, ook op de Nederlandse televi sie. „Het werd tijd om zelf zoiets te maken. Het was direct een door slaand succes. Ook omdat we van die onaantastbare goden gewone men sen van vlees en bloed maakten. „Hiervoor waren lang niet alleen gerenommeerde acteurs uit de thea terwereld nodig", vervolgt de oud-TROS-baas. „Er speelden veel mensen van een zeker garnituur mee die maar wat blij waren dat ze iets mochten doen, en vervolgens be roemd werden zonder dat ze er erg in hadden. Tegenwoordig zijn die se ries veel realistischer. Want hoeveel kijkers MCW ook trok...laten we eer lijk wezen: het leek natuurlijk hele maal nergens naar", aldus Den Daas. Job Gosschalk produceerde en re gisseerde van 2008 tot 2010 het komi sche Single met onder anderen Kat ja Schuurman voor Net 5. Volgens hem zijn er drie arena's die altijd voor suc cesvolle tv-series zorgen: het politie apparaat, de advocatenwereld en het ziekenhuis. „Daar is altijd drama te vinden", legt Gosschalk uit. „En in het ziekenhuis beginnen en eindigen letterlijk mensenlevens. Bovendien heeft die arena een productioneel voordeel. Je hebt maar één locatie en 'Series van nu hebben meer een roman structuur met een duidelijk begin en eind' je draait bijna altijd binnen. Ik hoef me nooit zorgen te maken of er wel of geen daglicht is." Daarom is de ziekenhuisserie dus óók populair, stelt hoogleraar in de populaire cultuur Dan Hassler-Fo rest. „De setting is goed voor conti nuïteit. Je hebt een vaste kern perso nages, er zijn altijd relaties en conflic ten, je kunt onder de patiënten veel plotseling drama brengen en er is ruimte voor spraakmakende gastrol len. Je kunt dus eindeloos doorgaan." Toch ziet Hassler-Forest dat de po pulariteit licht daalt. Hij wijst op Hou se (met Hugh Laurie) als het laatste megasucces binnen het ziekenhuis genre. „Daarin werd wekelijks een an der probleem opgelost. Series van nu hebben meer een romanstructuur met één verhaal en een duidelijk be gin, midden en eind. Ziekenhuisse ries met de blik op oneindig en een constant komen en gaan van persona ges lenen zich minder goed voor die vorm." Of de (op dit moment nog titello ze) reeks op RTL 4 straks voor de klassieke of moderne vorm gaat, is onduidelijk. „Eén ding hebben ze alle maal", aldus Job Gosschalk. „Seks! Zonder die erotische spanning op de werkvloer, geen succes." m mi Klassieke zie kenhuisseries, met de klok mee: Medisch Centrum West; Crey's Anatomy; E.R.; House; St. Elsewhere. foto's ANP, Reuters, Warner Bros, NBC, Kippa De arts kibbelt, flirt en redt nog even een leven door Cudo Tienhooven Dan Hassler-Forest hoogleraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24