ft 23 Oeuvre-Edison voor Metropole Orkest Cabaretduo stopt anderhalfjaar Media Entertainment Het Metropole Orkest krijgt de Oeuvreprijs Jazz/World 2016. Die geldt als een bekro ning voor 'de veelzijdigheid, het enorme oeuvre, de prachtige samenwerking met ve le grootheden en hun buitengewone perfor mance', aldus de Edison Stichting. Cabaret- en muziekduo Veldhuis Kemper stopt tijdelijk. Na de laatste voorstellingen van Of de Gladiolen neemt het duo anderhalf jaar pauze. De mannen werken aan eigen theaterprojecten. Eigenlijk, vertelt Luca Dotti (46), is zijn zoon Vincenzo (15) verantwoordelijk voor de verschijning van Bij Audrey Hep burn thuis - Herinneringen aan mijn moeders keuken. „Ik liep een keer zijn kamer binnen, hij zal 11 zijn geweest. Aan de muur hing een poster van mijn moeder als Holly Golightly uit de film Breakfast at Tiffany's. 'Wat heb jij nou opgehan gen?', vroeg ik. 'Een foto van oma', antwoordde hij. 'Maar dit is je grootmoeder niet zoals ze was', zei ik een beetje geërgerd. 'Nou, wie was mijn oma dan?', zei hij daarop. „Op dat mo ment realiseerde ik me dat ik mijn kinderen nooit verteld had wie zij in werkelijk heid was. Dat ze haar alleen ken- den als filmactri- ce, als celebrity. En niet als de liefheb bende moeder die ze was. Die haar carrière als werk beschouwde en het liefst thuis was met haar ge zin." Dotti, zoon uit Hepburns tweede huwelijk met de Italiaanse psychia ter Andrea Dotti, besloot daarop een persoonlijke biografie over haar te schrijven. Die moest worden afgewisseld met intieme, nooit gepubliceerde foto's en een keur aan recepten. Want Audrey Hepburn, de uiterst stijlvolle en charmante ster die schitterde in Hollywood-produc- ties met publiekstrekkers als Hum phrey Bogart, Gary Cooper, Cary Grant en Gregory Peck, vond het een lust om voor haar familie en vrienden te koken. Van kalfsrollade met padden- stoelensaus en Gstaadse pesto tot hutspot (met dank aan haar Neder landse moeder) en pasta met ketchup. „Ons favoriete junk food", lacht Dotti. „Mijn moeder was een doodgewone vrouw. Thuis droeg ze jeans en een trui. Ze sprak nooit over haar werk. Ze beschouwde zichzelf als tamelijk saai, twijfelde dikwijls aan haar ui terlijk en figuur. Dat stond in groot contrast met hoe de buiten wereld haar bezag: de gevierde filmster, een rolmodel voor veel vrouwen in de jaren '50 en '60." Dotti herinnert zich dat ze AUDREY wars was van pretenties en arro gantie. Dezelfde wasmachine zou 36 jaar blijven draaien in huize Hepburn. Toen er ooit een kennis arriveerde in een Jaguar, bekende Hepburn aan Luca dat ze droom de van zo'n auto. 'Waarom koop je er dan niet een?', zei ik tegen haar. 'Omdat er wat te dromen moet blijven, Luca', antwoordde ze. Ty pisch mijn moeder." De Tweede Wereldoorlog trok een onuitwisbaar spoor door haar bestaan, vertelt hij. Ze woonde met haar moeder in Arnhem toen Duitsland Nederland overviel. Ze maakte de onderdrukking, de angst, de vervolgingen en de hon ger van nabij mee. „In haar laatste film, Always uit 1989, werkte ze 'Ze vond zichzelf tamelijk saai, twijfelde dikwijls aan haar uiterlijk en figuur' met regisseur Steven Spielberg. Hij zou vier jaar later Schindler's List maken, de zwart-witfilm waarin een Joods meisje in een rood jasje is te zien. Ik hoorde pas later dat hij dat op een verhaal van mijn moeder had gebaseerd. „Zij zag, toen ze tijdens de Duitse bezetting met haar moeder op de trein wachtte, een groep Jo den afgevoerd worden. Allemaal in zwarte kleding. Behalve één meisje dat een rood jasje aan had. Mijn moeder had tegen Spielberg gezegd dat ze altijd nachtmerries aan dat beeld had overgehouden." Haar werk als ambassadeur voor Unicef was in die zin vanzelf sprekend, meent Dotti. „Ze wilde helpen. Kinderen die in nood wa ren bijstaan. Ze reisde zonder schroom naar oorlogsgebieden in Afrika. Mijn broer Sean en ik pro beerden haar ervan te overtuigen het rustiger aan te doen, want soms kwam ze middenin een bur geroorlog terecht. Dan zei ze: 'Jon gens, jullie moeder heeft vijfjaar oorlog meegemaakt'." Hij had nog veel dingen willen zeggen tegen zijn moeder, die op 64-jarige leeftijd aan darmkanker overleed in Zwitserland. Maar zelfs op haar ziekbed ontzag ze, onbaatzuchtig als ze was, nog haar dierbaren. „Op een avond - ik wist dat het niet lang meer zou duren - wilde ze dat ik naar de film zou gaan. Heel de tijd naast haar zitten, was niks voor haar Luca. Toen ik thuiskwam was ze overleden." WOENSDAG 20 APRIL 2016 Cultuur 't De hemelse hutspot van Audrey Hepburn door Arno Celder nt Homp I Audrey Hepburn met op haar arm haar zoontje Luca Dotti. Inzet links: Luca Dotti nu. foto's Luca Dotti Collection en Jasmine Bertusi Luca Dotti zoon van Audrey Hepburn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23