Groei van Ttoeede Maasvlakte komt maar niet op gang Asahi zet via Grolsch voet op Europese bodem ECONOMIE 21 Enorme groei voor Netflix Binnenvaart groeit 3,2 procent Netflix heeft in het eerste kwar taal 6,7 miljoen nieuwe abonnees geworven. Van de 81,5 miljoen ge bruikers komt 42 procent uit het buitenland. Netflix boekte 1,6 mil jard euro omzet, een kleine 30 procent meer dan een jaar eerder. De transportsector zal dit jaar 2,5 procent meer vracht vervoe ren dan een jaar eerder. Met na me de binnenvaart, die in 2015 kampte met de lage waterstand op de Rijn, draagt voor een be langrijk deel bij aan de groei. Dat concludeert onderzoeksbu reau Panteia. Voor 2016 voorziet het een groei van 3,2 procent voor de binnenvaart, vooral in ternationaal. Over de weg wordt 2,3 procent meer vervoerd. De in voering van Belgische tol maakt wegvervoer in België minder aantrekkelijk. Dat is volgens Panteia goed voor Nederland. Spoorvervoer groeit 1,7 procent. De economie in China draait stroef, verklaart het Havenbedrijf Rotterdam de tegenvallende con- taineroverslagcijfers. China is ver uit het belangrijkste land voor de Rotterdamse haven. Een kwart van de containers komt daar van daan, maar de export van elektro nica, kleding maar ook chemi caliën en meubels uit de Volksre publiek naar Europa loopt terug. Ook de economische tegen wind in Rusland en Brazilië drukt de containeroverslag in Rotter dam, zegt het Havenbedrijf over de resultaten van het eerste kwar taal. Er is tot eind maart 3,1 procent minder aan containers overgesla gen dan in dezelfde periode vorig jaar, blijkt uit de gisteren bekend gemaakte cijfers. Tegenover de te genvallende prestaties in Rotter dam staan groeicijfers bij concur rent Antwerpen. Dat is een streep door de rekening. „Wij zijn hier niet blij mee", erkent Sjaak Poppe van het Havenbedrijf Rotterdam, de beheerder van Europa's groot ste haven. Opvallend is dat de Tweede Maasvlakte, de ambitieuze haven uitbreiding in de Noordzee met daarop de modernste containerter- minals van de wereld, niet mee doet in de overslagcijfers. Koning Willem-Alexander zette de record kranen van APM Terminals op 24 april 2025 officieel aan het werk, maar sindsdien doen ze nauwe lijks wat. Hetzelfde geldt voor het nog verdergaand gerobotiseerde buur bedrijf Rotterdam World Gate way, dat sinds september draait. Allebei kampen ze met kinderziek ten in de computerbesturing, waardoor ze niet voluit kunnen werken. „Het gaat inderdaad lang zamer dan verwacht en gepland", zegt Poppe. Volgens het Havenbedrijf zal het tij voor Rotterdam keren als deze twee megaterminals wel op volle toeren draaien. Beide bedrij- Economische vertraging in China, maar ook tegenvallers in Rusland en Brazilië zorgen voor lagere containeroverslag ven beloven dat ze aan het eind dit jaar zo ver zullen zijn. Een lichte groei in de olieover slag compenseert de malaise in de containers, waardoor de Rotter damse haven in tonnen in het eer ste kwartaal ongeveer evenveel goederen heeft overgeslagen als in de eerste drie maanden van 2025. De vele olieoverslag dankt de ha ven aan de lage olieprijs, waar door raffinaderijen volop draaien en veel olie en olieproducten ver handeld worden. President-directeur Allard Cas- telein van het Havenbedrijf ver wacht dat Rotterdam over heel 2016 de overslagcijfers van vorig jaar zal evenaren. De Nederlanders introduceerden bijna vierhonderd jaar geleden bier op de Japanse markt. Mis schien zat er een voorloper van het huidige Grolsch in een van de vaten die met de schepen naar het land van de rijzende zon werden gebracht. Asahi bier zag in 2892 het levenslicht. De afgelopen eeuw werkte Asa hi aan een kleurrijk palet van acti viteiten. De omzet groeide tot 14,5 miljard euro dankzij whisky, baby voeding, instant noedels en voe dingssupplementen. In bier was Asahi jarenlang slechts een kleine speler. Totdat de brouwer in 1987 met Super Dry Beer kwam, een licht bier dat niet al te hoppig smaakt. Het werd een megasucces in Japan en katapulteerde de brou wer naar de toppositie in het land met een marktaandeel van 38 pro cent. Zo'n succes smaakt naar meer. De Japanse biermarkt is verza digd, dus moet Asahi naar het bui tenland. En in Europa weten ze wat bierdrinken is. Dus proberen de Japanners het Nederlandse volk hun bier te leren drinken. Maar het is nog maar de vraag of het biertje hier ook aanslaat, denkt Karei Zoete van Rabo Secu rities. „Hier groeit de markt voor speciaalbieren. Maar dat zijn juist de wat zwaardere bieren. Ik denk niet dat er veel plek is voor zo'n licht bier." Sowieso is nog niet he lemaal zeker of de overname van Grolsch, het Italiaanse Peroni en het Britse speciaalbier Meantime door Asahi doorgaat. Dat is afhan kelijk van de fusie tussen SABMil- ler, de moeder van Grolsch, en ABInbev. Grolsch wil om die re den nog helemaal geen commen taar geven op de voorgenomen overname. Asahi maakt er geen geheim van dat het er in de eerste plaats om gaat om Japans bier in Europa te gaan verkopen. De overname van de drie Europese biermerken biedt een unieke kans om een plek in het winkelschap en op de bierpomp te veroveren. De Japan ners hebben er het astronomische bedrag van 2,6 miljard euro voor over. Of Grolsch er ook van kan profiteren, is onduidelijk. Zoete denkt niet dat Grolsch in Japan tot een populair premiumbier kan uitgroeien. „Die markt is heel klein." Maar misschien is er hoop. Onder SABMiller hing Grolsch er wat verweesd bij. „Mogelijk wil Asahi wel investeren om van Grolsch een internationaal pre miumbier te maken", zegt Zoete. WOENSDAG 20 APRIL 2016 23 Transavia breidt zijn vluchten komende winter met 23 procent uit. Na de groei deze zomer (6 procent meer) komen er extra winterbestemmingen bij. VlTALiS DAYBREAK msauw heeft afgelopen week bijna honderd medewerkers moeten ontslaan. De bezoekersaantallen van het Dis- neypark stonden het afgelopen jaar onder druk als gevolg van de politie ke onrust in Hongkong. De lange pe riode van protest maakte dat min der toeristen naar Hongkong kwa men. Disney kreeg 9 procent minder be zoekers. Ook de economische pro blemen in het nabijgelegen China zorgden voor dalende bezoekersaan tallen bij Disneyland in Hongkong. foto Lam Yik Fei/Cetty door Leon van Heel ROTTERDAM. Een jaar na de inge bruikname van hypermoderne con- tainerbedrijven op de Tweede Maasvlakte is de overslag in Rotter dam niet gegroeid. Sterker nog, de grootste haven van Europa slaat minder containers over dan twaalf maanden geleden. door Peet Vogels ENSCHEDE. Goed nieuws voor wie altijd al Asahi Super Dry Beer van de tap wilde proeven. Als de Japan se brouwer Asahi de nieuwe eige naar wordt van Grolsch, komt het lichte Japanse biertje naar Neder land. Of Grolsch nu ook in Japan ge tapt gaat worden, is nog onduide lijk. Bovendien is de overname nog niet helemaal in kannen en krui ken. Een brouwmeester bij Grolsch. foto Lex van Lieshout/ANP YSS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21